Un vultur si-a frant aripile

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Un vultur si-a frant aripile

Mesaj de DumiD »

un om normal nu rezista mai mult de 2 min in apa de 2 grade daca e sanatos tun. apar carcei, ti se blocheaza involuntar musculatura...oamenii aia puteau fi salvati doar prin teleportare.
din surse sigure am aflat ca asistenta si copilotul au fost gasiti in spate si ca doctorita incepuse recent scoala de pilotaj. pilotul avea mii de ore de zbor, inclusiv in teatre de razboi, si se presupune ca a facut o eroare de incepator zburand la "rasul apei" cu soarele in fata la asfintit. voua ce va zice bunul simt, trecand peste factorul emotional?
mai usor cu aruncat rahatul in prefect, arafat, isu....lucrurile sunt mereu complicate in astfel de cazuri, de-aia nici nu dau pe tv ce s-a intamplat.....

Avatar utilizator
Cristian Mitroi
Mesaje: 173
Membru din: Mar Dec 10, 2013 23:13
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Un vultur si-a frant aripile

Mesaj de Cristian Mitroi »

Un client care are un Market in zona " La Butoaie" , locul unde s-a prăbușit elicopterul . Imi spunea ca a vazut elicopterul învârtindu-se in jurul axei .Nu sunt un cunoscător dar asta se întâmpla cand apar probleme la coada aparatului , elicea stabilizatoare .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Un vultur si-a frant aripile

Mesaj de DumiD »

Daca e adevarat iar trebuie sa ne intrebam de ce un pilot cu mii d ore de zbor nu a anuntat ca se prabuseste. Asta e prima chestie care o inveti, in caz de pericol dai prin statie

Avatar utilizator
charlex
pescar de competitie
Mesaje: 2172
Membru din: Lun Iul 04, 2011 13:32
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Un vultur si-a frant aripile

Mesaj de charlex »

Despre morti numai de bine!
Totusi, as avea o curiozitate, pentru cei ce l-au caracterizat in acesti termeni : de ce a fost Iovan Adrian erou, poate-mi scapa mie ceva?
Atentie, prostii imi provoaca repulsie; ii rog, pe aceasta cale, sa se abtina!

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: Un vultur si-a frant aripile

Mesaj de cornel73ro »

DumiD scrie: din surse sigure am aflat ca asistenta si copilotul au fost gasiti in spate si ca doctorita incepuse recent scoala de pilotaj. pilotul avea mii de ore de zbor, inclusiv in teatre de razboi, si se presupune ca a facut o eroare de incepator zburand la "rasul apei" cu soarele in fata la asfintit. voua ce va zice bunul simt, trecand peste factorul emotional?
mai usor cu aruncat rahatul in prefect, arafat, isu....lucrurile sunt mereu complicate in astfel de cazuri, de-aia nici nu dau pe tv ce s-a intamplat.....
1.Atat copilotul(pilotul secund) cat si asistenta, au fost gasiti prinsi cu centurile de scaune. Copilotul, de scaunul postului de pilotaj din partea stanga a aeronavei si asistenta de scaunul din cargo(din spate).
2.Pilotul prim(comandantul de echipaj), intr-adevar, avea o vasta experienta(peste 2500 de ore de zbor), insa nu a participat niciodata in teatre de razboi precum sustii.
Ce intelegi tu prin "surse sigure"?
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: Un vultur si-a frant aripile

Mesaj de cornel73ro »

charlex scrie:Despre morti numai de bine!
Totusi, as avea o curiozitate, pentru cei ce l-au caracterizat in acesti termeni : de ce a fost Iovan Adrian erou, poate-mi scapa mie ceva?
Misiunea lui a fost sa transporte, in cel mai scurt timp, echipa medicala din punctul A in punctul B, cu sopul de a preleva un organ care putea salva o viata de om. Pe timpul zborului pe traiect, coditiile meteo s-au inrautatit brusc, ducand la fenomenul numit givraj(formarea unui strat de gheata pe bordul de atac al planurilor si pe suprafetele de comanda), fenomen care reduce, pana aproape de zero, portanta aeronavei. Cu alte cuvinte, avionul "cade ca un bolovan", controlul acestuia fiind mimimal. Adrian Iovan, prin prisma experientei sale de peste 16.000 de ore de zbor in toate conditiile meteo, a facut tot posibilul(si chiar a reusit) sa aterizeze fortat acel avion atfel incat pasagerii sa fie cat mai putin afectati de socul contactului cu solul.
Sansele de aterizare fortata cu pierderi minime, intr-o astfel de situatie(teren muntos) sunt sub 5%. Datorita lui Adrian Iovan, copilotul si ceilalti medici traiesc.
Concluziile le tragi tu singur.
Respecte!
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Un vultur si-a frant aripile

Mesaj de DumiD »

cornel73ro scrie: Ce intelegi tu prin "surse sigure"?
o discutie neoficiala, la un sprit, dintre un primar si un procuror.

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: Un vultur si-a frant aripile

Mesaj de cornel73ro »

DumiD scrie:
cornel73ro scrie: Ce intelegi tu prin "surse sigure"?
o discutie neoficiala, la un sprit, dintre un primar si un procuror.
Sunt doar speculatii facute la un sprit. Atat.
Niciun procuror care instrumenteaza un caz nu are voie sa dea detalii referitoare la dosar pana nu se finalizeaza ancheta(vorbim de cazuri cu impact mediatic).
Niciodata, un pilot militar, nu va lasa la mansa pe altcineva in locul sau, indiferent de situatie. Crede-ma ca stiu ce spun.
Respecte!
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
charlex
pescar de competitie
Mesaje: 2172
Membru din: Lun Iul 04, 2011 13:32
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Un vultur si-a frant aripile

Mesaj de charlex »

cornel73ro scrie:
charlex scrie:Despre morti numai de bine!
Totusi, as avea o curiozitate, pentru cei ce l-au caracterizat in acesti termeni : de ce a fost Iovan Adrian erou, poate-mi scapa mie ceva?
Misiunea lui a fost sa transporte, in cel mai scurt timp, echipa medicala din punctul A in punctul B, cu sopul de a preleva un organ care putea salva o viata de om. Pe timpul zborului pe traiect, coditiile meteo s-au inrautatit brusc, ducand la fenomenul numit givraj(formarea unui strat de gheata pe bordul de atac al planurilor si pe suprafetele de comanda), fenomen care reduce, pana aproape de zero, portanta aeronavei. Cu alte cuvinte, avionul "cade ca un bolovan", controlul acestuia fiind mimimal. Adrian Iovan, prin prisma experientei sale de peste 16.000 de ore de zbor in toate conditiile meteo, a facut tot posibilul(si chiar a reusit) sa aterizeze fortat acel avion atfel incat pasagerii sa fie cat mai putin afectati de socul contactului cu solul.
Sansele de aterizare fortata cu pierderi minime, intr-o astfel de situatie(teren muntos) sunt sub 5%. Datorita lui Adrian Iovan, copilotul si ceilalti medici traiesc.
Concluziile le tragi tu singur.
Respecte!
Deci ori de cate ori un om moare intr-un accident de munca trebuie numit "erou"?
Am citit si opinii potrivit cu care din cauza lui Adrian Iovan s-a produs accidentul si pareau cel putin la fel de bine documentate ca si a dumneavoastra.
Atentie, prostii imi provoaca repulsie; ii rog, pe aceasta cale, sa se abtina!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Un vultur si-a frant aripile

Mesaj de DumiD »

cornel73ro scrie:
DumiD scrie:
cornel73ro scrie: Ce intelegi tu prin "surse sigure"?
o discutie neoficiala, la un sprit, dintre un primar si un procuror.
Sunt doar speculatii facute la un sprit. Atat.
Niciun procuror care instrumenteaza un caz nu are voie sa dea detalii referitoare la dosar pana nu se finalizeaza ancheta(vorbim de cazuri cu impact mediatic).
Niciodata, un pilot militar, nu va lasa la mansa pe altcineva in locul sau, indiferent de situatie. Crede-ma ca stiu ce spun.
Respecte!
Ai dreptate partial. Procurorul nici n-a negat nici n-a confirmat aceasta teorie care a fost aruncata de primar insa a zambit foarte complice. Apropo persoanele in cauza nu sunt nici procurorul de caz nici primarul Constantei. Din cunostintele mele primarul era bun prieten cu prefectul demis dupa acea tragedie si am banuiala ca de la el isi tragea informatiile. Cert e ca totul a fost musamalizat, dupa ce a urlat presa 3 zile cu isu neisu si cu elicopterul defect nedefect nu mai stie nimeni nimic. Nici nu cred ca a mai bagat cineva de seama ca elicopterul a fost declarat apt de zbor si ca pilotul a fost de vina daca nu este cum zic eu...caz in care s-au cam grabit sa-l inmormanteze ca pe-un erou cazut la datorie, cu salve de pusca si tot tacamul cand de fapt el a omorat 3 oameni nevinovati, no?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”