virusi

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

virusi

Mesaj de Gabi Tomulescu »

m-i s-a instalat pe computer un program -MALWARE PROTECTOR 2008 - care imi da mesajul cum ca am calculatorul virusat...
nu-l pot dezinstala..
cred ca e vorba de un virus destul de nasol...dracu stie

cine se pricepe sa ne ajute sa scapam de cacatul asta..

multa "sanatate" celor ce au facut asta...
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Din pacate Gabi si noi am suferit din aceiasi cauza. Sper sa rezolvam problema cat de curand si sa putem sa publicam metoda de "deparazitare".
Multumestele "prietenilor" din umbra....sti tu care ! Se strange latul, stai linistit...... :evil:

Sa speram ca poate sa ne ajute cineva......
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
mario_kempes10
Mesaje: 179
Membru din: Mar Mar 18, 2008 16:02
Puncte: 0
Localitate: Otelu Rosu

Mesaj de mario_kempes10 »

pacat,pacat,pacat....
cel care a apelat la aceasta marsavie cu virusul este cel mai mare gunoi posibil!!!!!!!!
l-am luat si eu(virusul) si nu am putut scapa de el.
norocul meu a fost ca am avut salvata o imagine a partitiei C si am reinstalat-o cu programul acronis.
mare pacat si inca de o suta de mii de ori rusine celui care a putut sa-si bata joc de atatia oameni.

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

M-am chinuit toata ziua sa scot rahatul ala de pe laptop, cu toate spyware-urile posibile si pana la urma nu am reusit decat manual. Din pacate nu m-am gandit sa notez pasii dar daca va incumetati, incerc sa va dau solutia.
ATENTIE! Este valabil numai pentru Windows XP. Nu stiu procedura pentru Vista. Pentru alte tipuri de Windows s-ar putea sa fie la fel..
1. in c:/Program files veti gasi directorul Malware Remover sau cam asa ceva pe care trebuie sa-l stergeti. Mai exista un director cu un nume de cod care contine litere si cifre format din 8-9 caractere. Notati-l pe ceva si stergeti-l.
2. Mergeti jos la Start si apasati pe Run. Scrieti msconfig si dati Ok. Dati click pe Startup si apasati pe Disable All. Pe coloana din stanga la Startup Item veti gasi cred ca doua elemente de tip coduri la fel ca directorul din Program Files care incep cu ceva de genul lph0.... si sch.... pentru moment notati-le si pe acestea si urmariti locul unde sunt instalate pe coloana a doua Command. Ca sa vedeti toata calea, trageti cu mousul de pauza dintre Command si Location. Mergeti sus si apasati pe Services. Bifati Hide All Microsoft Services si apoi debifati daca gasiti elementele cu numele de cod mentionate mai sus, precum si ctfmon si Malware Remover. Apasati Apply si Ok.
3. Deschideti Windows Task Manager cu Ctrl+Alt+Delete si apasati pe Processes. Cautati codurile pe care deja le aveti notate si dati click drapta pe ele. Alegeti End Process Tree si vor dispare. La fel si cu ctfmon si daca exista si Malware Remover. Inchideti Task Manager.
4. Deschideti din nou de la Start, Run si scrieti regedit, apoi Ok. De la Edit alegeti Find. Scrieti primul element pe care l-ati notat anterior si dati Find Next. De cate ori se opreste cautarea la o anumita valoare sau director, apasati Delete si apoi F3 (Find Next) pana ajunge la capat si va anunta ca a terminat cautarea. Repetati procedura cu al doilea element, cu Malware Remover si cu numele directorului pe care l-ati sters initial din Program Files.
5. Deschideti C:/windows/system32 Veti gasi intre fisiere si pe cele cu nume codate, cu extensiile exe, bmp si scr. Stergeti-le. Nu mai tin minte daca era si Malware Remover.exe dar daca mai apare si acolo stergeti-l. Dati restart si cam asta ar trebui sa fie totul.
Pare complicat dar nu e chiar asa daca urmati pasii descrisi. Cine o face primul e rugat sa posteze numele exacte ale fisierelor si proceselor in cauza pentru a fi mai usor identificate de ceilalti.
Bafta!
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Schumi
Mesaje: 606
Membru din: Sâm Ian 28, 2006 19:51
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi »

Cu varianta free a antivirusului AVG instalata nu am avut nici o problema doar o mica blocare a sistemului pana cand "gunoaiele" erau capturate.

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi Tomulescu »

am rezolvat...
nici un antivirus si nici un antispyware nu l-a gasit integral...il stergeam cu un program instalam altul si gasea alta bucata de virus..
mi-am bagat picioarele si am reinstalat sistemul...
acum am terminat de pus calculatorul la punct..
celor ce au facut asta nu le doresc decat atat..sa dea Dumnezeu ca intr-o zi sa se afle autorul..sau autorii si sa raspunda in fata oamenilor carora le-au provocat neplaceri...'
pentru orice alte vorbe , fapte legate de pescuit sau nu mai e cum mai e..dar aici e vorba de pagube materiale..e ca si cum ne-ar fi bagat mana in buzunar si ne-ar fi furat bani...

indiferent cum ii cheama si cine sint, daca eu personal aflu (cu dovezi)...cine a facut asta o sa sufere grav...si sper sa mai am sustinatori...

daca sint mai multi sigur se vor da "in primire"...mai devreme sau mai tarziu...

va asteptam baieti...!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:
pina acum m-am referit la cei care au comandat actiunea

celui care a facut-o efectiv(baiatului destept, cu ochelari si frustrat de infatisarea lui), ii doresc din suflet sa nu fie din Romania...


in caz contrar ... este extrem de expus...

Fir intins in jurul gatului...domnilor pescari care v-ati pretat la asa ceva

A si inca ceva...sinteti de cacat !!!!!!!

cam atat am avut sa le transmit autorilor...care stiu sigur ca vor citi cu interes, zi de zi rezultatele operatiunii lor

Uitati-va in spate cat mai des gastelor....pentru ca s-o gasi unu' din atatia pe care i-ati atins... sa va arda.


Tarfelor !!!!!!!
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Nini
Mesaje: 545
Membru din: Mie Mai 30, 2007 8:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Nini »

Stai linistit Gabi...exista deja un Hijaker pe urmele lor..nu de alta dar acest spy iti vedea datele din calculator...si mie unu nu-mi convine.
Deci..iti zic ca va fii prins...
un pic de rabdare :wink:

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi Tomulescu »

abea astept sa-i "cunosc"...

mortzii lor!!!!!
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
Andrei I.
Mesaje: 14
Membru din: Mar Mai 06, 2008 15:13
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I. »

gabi scrie:abea astept sa-i "cunosc"...

mortzii lor!!!!!
Sa inteleg ca asta e motivul pentru care lumea nu mai intra pe aici? In ultimele zile am vazut destul de multa liniste pe aici. E pacat daca acesti virusi si-au atins scopul.

La mine inca nu au reusit sa penetreze... dar ii f_t in guritza pe frustratii care au incercat ... asa ca sa se simta bagati in seama!
Andrei I.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”