Povestea unui vis devenit realitate

Moderator: Stefan B

Încuiat
Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Povestea unui vis devenit realitate

Mesaj de Stefan B »

S-a incheiat a doua etapa a Campionatul National la crap 2015, respectiv marea FINALA, cu o victorie personala maxima si anume obtinerea titlului de Campion National al Romaniei la crap 2015, la individual (ca si echipa impreuna cu Marian Constantin). Un nou record national la cantitatea de crap prinsa intr-un concurs National, la Corbu, de asemenea un nou record la numarul de bucati de crapi capturati intr-un Campionat National.
Pentru a explica indirjirea si determinarea care au stat la baza acestui succces, trebuie sa fac o mica paranteza, cu trimitere la Cupa Rig de anul trecut editia a XV – a , care a reprezentat punctul de plecare pentru tot ce s-a intimplat. Atunci eram in echipa cu partenerul meu si prietenul meu de o viata, Adrian Paunescu (caruia jumatate din acest trofeu i-l dedic din tot sufletul ). Din cauza problemelor de la servici nu am putut ajunge la tragerea la sorti joi de dimineata si soarta ne-a trimis la standul C 15 (concursul s-a desfasurat pe sector A si C – in sectorul C erau standurile de la C 07 la C 23 ). Bineinteles, ca vorbiseram cum sa se inceapa activitatea in stand asa ca am inceput si eu sa ma documentez despre acest stand - concluzia finala …..cel mai slab stand, cu cele mai slabe rezultate, retras foarte mult ….toate premisele nu erau surazatoare. Am reusit intr-un final sa ajung la Corbu undeva la ora 18.30 – 19.00, cand am fost preluat de unul dintre arbitrii sectorului pentru a fi condus la stand si a supraveghea descarcarea echipamentului. Pe drum pana la C 15, arbitrul ma anunta ca de cand arbitreaza la Corbu, acest stand nu a obtinut nici un rezultat de podium ( precizez ca ne luptam si cu cei din sectorul A ). Eu, nu sunt o fire care sa se descurajeze, ba din contra, sunt si mai motivat de a obtine un rezultat din locuri dificile. Noi la primul cantar, avusesem un peste de 1.79 kg. Ca si nada am ales bilele lui Bogdan Dragan (220) care de altfel era si el cu noi pe sector, pe stand-ul C 22, aproape cap de stand, un loc care-l vedeam favorit. Pana la mijlocul concursului am incercat sa identific treptat, treptat locul unde pot tine pestele sa manance linistit si sa ramana la mine. Fix asa s-a si intimplat, reusind sa preluam, in sectorul C conducerea, la cantarul nr 7 (la jumatatea concursului) ….. Acest lucru s-a intimplat pentru ca am identificat locul de trecere al crapilor si am avut ajutor de la bila lui Bogdan. Pestele a ramas in fata noastra, nu a mai plecat. Din pacate bilele, se imputinau si am inceput sa fac portii pentru a –mi ajunge pana la finalul desfasurarii. Finalul a fost unul plin de satisfactii pentru noi, reusind pe sectorul nostru sa fim primii, detasati de locul II de o diferenta de peste 50 kg (ocupat de Bogdan Dragan + Mitzanu) , iar de locul III (o echipa Greenlake) cu peste 100 kg. In final la General, am iesit pe IV (primele trei locuri fiind ocupate de cei din sectorul A), cu o medie de 3,52 kg (sa nu uitati cifra aceasta), dar noi stiam ca Victoria era a noastra !
Revenind la Campionatul National, la etapa a II –a , iata cum s-au desfasurat evenimentele. Eu, am decis sa nu ajung de miercuri la Corbu, sa vin direct joi de dimineata, dar totusi aveam si eu o dorinta si anume sa traga la sorti Marian Constantin (partenerul meu de CN). I-am scris pe facebook ca imi doresc sa picam pe C (din prisma rezultatelor de la prima mansa ), sa batem recordul din etapa precedenta, sa depasim o tona – pentru mine era o premiera si in acelasi timp sa ii avem cu noi pe sector pe cei care data trecuta n-au depasit ……Iohan, Culita, Luckaci …, pentru a fi campion trebuie sa ii depasesti pe cei care t-au invins ….sa nu fugi de ei …prin diferite conjucturi ….ale tragerii la sorti. Ma suna Marian dupa tragerea la sorti si imi spune ca suntem in C, suntem cu Iohan si Culita….dar vom avea ultima grila ramasa in urna…pentru ca la tragerea la sorti a numarul de ordine a tras 6 – la momentul respective era in urna 1 si 6  !

Toate faptele acestea imi dadeau increderea si mai mare in determinarea de a fi campion, de a munci alaturi de Marian pana nu mai putem ….fix pentru a fii cei mai buni. Miercuri spre joi mi-as fi dorit sa ma odihnesc “sanatos” dar gandurile nu ma lasau ….sa fie oare adevarat ….merg acolo pe C unde am avut acel rezultat superb alaturi de prietenul meu Adi ….oare e posibil …. De dimineata, am ajuns la 7.30 la pensiunea unde era cazat lotul, am mai avut o sedinta tehnica, toata lumea era cu moralul ridicat, ne doream VICTORIA.
Nada, era una la fel de buna ca si a lotului Carp United, bila Extrem Baits , bila lui Marian Constantin fiind una care emitea pretentii la titlu. Degeaba un lot are cei mai buni pescari ….daca nu au si nada care sa-i ajute, mai ales in conditiile in care cantitatile ce urmau sa fie prinse erau considerabile.
Mergem la tragerea la sorti …..doar sa vedem ce ramane in urna () . Soarta ne-a lasat urmatoarea grila: C1 (respectiv C 18 – doua locuri langa C 15 de care va povesteam mai sus), A 3 (respective A 17 – unde Dan Mitranescu obtinuse locul II la concursul mentionat de mine si tot acolo prinsese si cel mai mare crap dintr-o competitie 29,45 kg) si B 4 (care-l stiam cat de cat de la prima etapa a CN).
Am intrat in standuri increzatori si i-am spus lui Marian ca Nu vreau sa facem nici o greseala si imi doresc cati mai multi crapi….mai ales ca in partea stinga era golful cunoscut (cu C15), in care ma gandeam cum sunt ei cantonati crapcenii.
Desfasurarea concursului o stiti, ca si kilograme, nu voi zabovi asupra lui, doar vreau un aspect sa va mai evidentiez ….. am prins 1.093, 84 kg, un numar de 311 crapi si acum, acum ….tineti-va bine …..o medie de ….. 3.52 kg . (aceeasi la cupa Rig ...de anu trecut .... :shock: :shock: :shock: :shock: )
Am reusit, alaturi de Marian Constantin castigarea titlului de Campion National al Romaniei, 2015, la individual, ii multumesc inca odata pentru efortul depus alturi de mine, vreau sa multumesc lotului Senzor care a jucat pe sectoare, lui Dan Mitranescu si Cornel Vasile ca au reusit acel loc II, batandu-se la locul I pana la ultimul cantar, lui George Slave si Mirea Florin care sunt convins ca au incercat tot ce au putut pentru a obtine un rezultat cat mai bun., nu in ultimul rand Managerilor Vladut Mateianu si Razvan care au fost alaturi de noi si n-au incurajat pe toata perioada concursului si bineinteles rezervei noastre cu suflet mare si determinare Adi Visan.
Lotul Senzor a castigat in fata lui Carp United in doua sectoare, din trei ……suntem singurul lot care a reusit acest aspect acum, in 2015…..am fost foarte aproape …….cine nu ne-a dat nici o sansa bine a facut, ca am putut sa pescuim in liniste si sa avem o prestatie demna de campioni.

Mai jos aveti un colaj realizat de prietenul Marian Beizadea (multumim !!! ), cu activitatea din standul nostru:


https://www.youtube.com/watch?v=2IKSchD ... e=youtu.be
Fişiere ataşate
11148444_1113582418659235_607937536353730052_n.jpg
11148444_1113582418659235_607937536353730052_n.jpg (95.56 KiB) Vizualizat de 2253 ori

florin pocris
pescar de competitie
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Sep 28, 2007 20:43
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Povestea unui vis devenit realitate

Mesaj de florin pocris »

Felicitari pentru rezultat si munca depusa!Tot respectul!

Avatar utilizator
Vasile.P
Mesaje: 309
Membru din: Dum Mai 22, 2011 12:04
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti- 1 Mai

Re: Povestea unui vis devenit realitate

Mesaj de Vasile.P »

Felicitari Stefane!!! Pe deplin meritat. Experienta si-a spus cuvantul, sa nu mai vorbim de vointa de fier pe care o ai cand vine vorba de a realiza lucruri mari. BRAVO!!!
Sexul este minunat......dar pescuitul tine o zi intreaga!
C&R- PB 21,46 kg

Avatar utilizator
stanita ioan
Mesaje: 236
Membru din: Dum Oct 19, 2014 11:24
Puncte: 0
Localitate: București, sector 3

Re: Povestea unui vis devenit realitate

Mesaj de stanita ioan »

Felicitari tie dar si intregii echipe care a pus umarul pentru realizarea acestui rezultat
Stanita Ioan
Presedinte A.C.S. "LAUDA"

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Povestea unui vis devenit realitate

Mesaj de pharaoh »

Felicitari!!!
Marius Sârbu

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Povestea unui vis devenit realitate

Mesaj de Madalin Dirla »

Felicitari!!!

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Povestea unui vis devenit realitate

Mesaj de pycostef »

Sincere felicitari si la mai mare anul viitor...
<*)))))><{
Ene Stefan

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Povestea unui vis devenit realitate

Mesaj de cornelserbu »

bravo voua !
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Adriann
Mesaje: 186
Membru din: Lun Iun 02, 2014 21:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Povestea unui vis devenit realitate

Mesaj de Adriann »

...mare om, mare caracter. Felicitari si la mai mare.
Adrian Nita

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MAGURA 9”