retinere caras

Moderator: Stefan B

GoguA
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 18, 2014 15:07

retinere caras

Mesaj de GoguA »

Are cineva idee care sunt conditiile de retinere a carasului pe Magura 9? Despre crap, salau, som si stiuca este foarte clar mentionat in regulament insa despre caras nu am regasit nimic. Mai ales ca la boilie de 16 intra si caras eram foarte curios care sunt conditiile de retinere a acestui peste.

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: retinere caras

Mesaj de Stefan B »

GoguA scrie:Are cineva idee care sunt conditiile de retinere a carasului pe Magura 9? Despre crap, salau, som si stiuca este foarte clar mentionat in regulament insa despre caras nu am regasit nimic. Mai ales ca la boilie de 16 intra si caras eram foarte curios care sunt conditiile de retinere a acestui peste.

NU SE RETINEEEEEE !!!! Am permis in primii 2 ani retinerea la liber a carasului si anumiti pescari au inteles ca pot pleca cu 25-30 kg de caras ! (500-700 g / buc)

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: retinere caras

Mesaj de Digital »

Stefan,
Probabil ca si mentiunea : retinerea la liber i-a incurajat :lol: :lol:
Stima
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: retinere caras

Mesaj de Stefan B »

Digital scrie:Stefan,
Probabil ca si mentiunea : retinerea la liber i-a incurajat :lol: :lol:
Stima

Cu siguranta .....si din aceasta cauza cand aud de retinere ......ma zburlesc ...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: retinere caras

Mesaj de ionut72 »

Am permis in primii 2 ani retinerea la liber a carasului si anumiti pescari au inteles ca pot pleca cu 25-30 kg de caras !
Ce altceva trebuiau sa inteleaga? Retinere "la liber" inseamna ca fiecare e liber sa retina cat vrea :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: retinere caras

Mesaj de Stefan B »

ionut72 scrie:
Am permis in primii 2 ani retinerea la liber a carasului si anumiti pescari au inteles ca pot pleca cu 25-30 kg de caras !
Ce altceva trebuiau sa inteleaga? Retinere "la liber" inseamna ca fiecare e liber sa retina cat vrea :)


Asa e .....dar vezi tu ......am crezut ca am depasit fenomenul tigaie ...sau ca cel putin asta astept eu de la clientii Magurei 9 !

Dintre ciprinide si mie imi place un caras mare ...de 500 g crestat pe spate ...si facut la gratar ....dar UNU .....nu pentru tot blocul, cartierul, neamul, etc ....

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: retinere caras

Mesaj de osc1or »

Stefan B scrie:
ionut72 scrie:
Am permis in primii 2 ani retinerea la liber a carasului si anumiti pescari au inteles ca pot pleca cu 25-30 kg de caras !
Ce altceva trebuiau sa inteleaga? Retinere "la liber" inseamna ca fiecare e liber sa retina cat vrea :)


Asa e .....dar vezi tu ......am crezut ca am depasit fenomenul tigaie ...sau ca cel putin asta astept eu de la clientii Magurei 9 !

Dintre ciprinide si mie imi place un caras mare ...de 500 g crestat pe spate ...si facut la gratar ....dar UNU .....nu pentru tot blocul, cartierul, neamul, etc ....
Aici te contrazic putin, cand pleci de pe balta cu 20 kg caras (presupunand ca 1 buc = 400 g = 50 bucati caras) nu e fenomenul tigaie, e fenomenul furt, japca, cocalareala, vanzare la taraba, nesimtire, calicie etc...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: retinere caras

Mesaj de gabi1 »

Dintre ciprinide si mie imi place un caras mare ...de 500 g crestat pe spate ...si facut la gratar ....dar UNU .....nu pentru tot blocul, cartierul, neamul, etc ....
"Ce nu este interzis este permis"... :wink: :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: retinere caras

Mesaj de Stefan B »

Nu vreau sa insistam prea mult pe subiect ....este unul INCHIS, ....am incercat prin tot ce am adus prin proiectul Magura 9 ( carduri de membru, rezervari on line ..., etc) si prin Regulamentul impus ....sa reusesc sa adun o comunitate de oameni care s-au saturat de cotidianul mirlan al societatii noastre .....si in proportie de 95 % ....AM reusit ......ca se mai nimerec si altiii ...asta e, incercam sa-i eliminam !

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: retinere caras

Mesaj de soare_33 »

Stefan B scrie:Nu vreau sa insistam prea mult pe subiect ....este unul INCHIS, ....am incercat prin tot ce am adus prin proiectul Magura 9 ( carduri de membru, rezervari on line ..., etc) si prin Regulamentul impus ....sa reusesc sa adun o comunitate de oameni care s-au saturat de cotidianul mirlan al societatii noastre .....si in proportie de 95 % ....AM reusit ......ca se mai nimerec si altiii ...asta e, incercam sa-i eliminam !
LIKE!!!
LogiCarp Team

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MAGURA 9”