Sfat partida 48h 14-16 aprilie

Moderator: Stefan B

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Sfat partida 48h 14-16 aprilie

Mesaj de delcea_sergiu »

Buna ziua! Intentionez sa-mi deschid sezonul 2014 cu o partida de 48h pe Magura 9, perioada 14-16 aprilie. Este prima iesire pe aceasta partida asa ca apelez la sfaturile Dvs. pt alegerea locului - ma intereseaza un pescuit izolat vizand nu neaparat cantitati impresionante cat un pescuit selectiv (strategia va fi exclusiv cu boiles solubil + fierte 18-22-24, am si diametre mai mici pt carlig, gama dominanta PvTv Black one - un fishmeal destul de bogat proteic aroma de squid + ficat).
Astept recomandarile Dvs. multumesc anticipat.

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat partida 48h 14-16 aprilie

Mesaj de claudiue »

Ponton 1

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sfat partida 48h 14-16 aprilie

Mesaj de pharaoh »

zona pontoanelor 1-4, pescuit exact, in apropierea malului opus, la 3-4 m, la carlig mergi pe pop-up-uri de max 10 mm sau snowman la fel, cu pop-up mic. Pune un groundbait bun pe momitor si bilele foloseste-le la nadire de intretinere cu cobra.
Marius Sârbu

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Sfat partida 48h 14-16 aprilie

Mesaj de delcea_sergiu »

Multumesc de sfat. Din pozele de la partida postata de curand ma orientasem pt pontonul 2 si pentru peisaj. Intentia mea era sa nu folosesc momitoare absolut deloc. Speram sa se incalzeasca pana atunci (sunt in Budapesta momentan, nu stiu evolutia vremii din Romania din ultima luna), dar cred ca o sa trebuiasca sa imi readaptez putin abordarea.

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sfat partida 48h 14-16 aprilie

Mesaj de pharaoh »

Daca vrei activitate mai intensa ar trebui sa folosesti momitoare. Sau saculet atasat la forfac. Cel putin asa ar trebui sa incepi.
Marius Sârbu

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Sfat partida 48h 14-16 aprilie

Mesaj de delcea_sergiu »

Saculet/Banda solubila aveam in plan, distantele de pescuit nu sunt uriase daca imi amintesc corect le pot atinge (sunt un aruncator mediu) ;) Activitate intensa nu ma intereseaza prea tare chiar daca e prima partida a sezonului. Ma gandeam sa cioplesc bilele de 18 sau sa pescuiesc cu jumatate de bila de 18 + jumatate de pop de 15 in cazul in care termin bilele mai mici (nu am f multe de 14 si nici timp nu prea am sa-mi fac o aprovizionare noua). O sa nadesc pt inceput exclusiv solubile (aprox 500gr), sper sa ma ajute si vremea sa-l mai dezmorteasca pana atunci.

Multumesc oricum pentru toate sfaturile oferite.

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Sfat partida 48h 14-16 aprilie

Mesaj de pharaoh »

Eu am aproximat vreo 70-80 m pana-n malul opus. Dar ai grija ca exact inaintea stufului e sarma ghimpata. Dupa ce ai prins o aruncare buna fixeaza firul in clips-ul tamburului, astfel incat sa nu mai stresul asta la urmatoarele lansari.
Marius Sârbu

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sfat partida 48h 14-16 aprilie

Mesaj de Madalin Dirla »

suna-ma :wink:

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Sfat partida 48h 14-16 aprilie

Mesaj de delcea_sergiu »

Cu siguranta o sa folosesc fie clips fie marcaje pe fir. Da stiu de sarma aceea, o sa incerc sa ma feresc. Exista ceva structuri specifice in zona acelor pontoane sau pestele pur si simplu patruleaza linia malului opus?

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Sfat partida 48h 14-16 aprilie

Mesaj de delcea_sergiu »

@Madalin ti-am dat mesaj vbim ;)

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MAGURA 9”