TUBURI PROTECTIE BASTON NADIRE(cobra)

Anunturi de vanzare, cumparare sau inchiriere scule de pescuit second hand. Bisnita interzisa!

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

TUBURI PROTECTIE BASTON NADIRE(cobra)

Mesaj de freespirit »

Salutare tuturor, am vazut ca multi colegi au cautat solutii pentru a tine in siguranta bastoanele pentru nadire, indiferent ca sunt drepte sau curbate, in al doilea caz problema este ca nu se pot gasi tuburi de protectie, asa ca m-am gandit la o varianta de compromis pentru acestea din urma! Dupa cum stiti, doar Ace Velocity Throwing Stick vine cu o husa cu tub rigid, insa doar pentru tronsonul drept, partea curbata nu beneficiaza de protectie! De asemenea, mai nou, Century Stealth Carbon Throwing Stick vine, dupa cate am inteles, cu o husa cu tub rigid pentru toata lungimea, inclusiv pentru partea curbata! M-am interesat prin Bucuresti si am gasit la processcolor.ro si la inca o firma tuburi aproape identice cu cel cu care vine Nash Cybershot, dar comanda minima este de 100 de bucati! Din acest motiv deschid acest topic, sa vad daca mai exista persoane interesate si sa putem lansa o comanda comuna! Cat despre tuburile curbate, inca mai caut varianta optima, in afara de cea in care umplem cu nisip tubul, avand dopuri la ambele capete, compactam bine nisipul, apoi, la cald, indoim tubul dupa ce am facut o schita cu raza de curbura si suprapunem tubul peste schita pana ajungem la raza de curbura respectiva! Apoi va trebui sa taiem pe jumatate tubul pe zona curbata, iar la baza acesteia urmeaza sa taiem perpendicular partea de sus si sa o desprindem, dupa aceea trebuie gasita solutia optima pentru atasarea componentei sectionate de tronsonul initial prin una sau doua balamale, cu posibilitatea inchiderii si deschiderii acestui capac improvizat! Daca mai aveti idei in legatura cu aceasta metoda, sunt deschis oricaror propuneri, numai sa ne putem strange mai multi! Eu, de exemplu, doresc sa-mi confectionez 5 tuburi drepte de 900/950 mm lungime cu 60 mm diametru si 7 curbate!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
cristi30
Mesaje: 753
Membru din: Vin Ian 21, 2011 13:07
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: TUBURI PROTECTIE BASTON NADIRE(cobra)

Mesaj de cristi30 »

I a uite aici si baston si husa rigida http://www.crapmania.ro/forum/marele-ba ... 25076.html

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TUBURI PROTECTIE BASTON NADIRE(cobra)

Mesaj de freespirit »

cristi30 scrie:I a uite aici si baston si husa rigida http://www.crapmania.ro/forum/marele-ba ... 25076.html
Am vazut topic-ul, insa nu stiu daca este cu tub interior rigid sau doar husa putin intarita! Ceea ce vreau eu este un tub rigid suficient de rezistent pentru a proteja ce este in interior!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Marele Bazar”