PARTIDE DE PESCUIT MOARA VLASIEI 2

Moderator: Victoras Petcu

Încuiat
valencia
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 03, 2010 9:05

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de valencia »

Nervozitatea este pe buna dreptate.
Daca mergi cu familia , eu cred ca este OK sa nu iti tii sotia sau copilul departe de scule ca nu au voie sa le atinga.
Si ce sa faca ? Sa se uite cum bate vantul sau straluceste soarele ?
Este o diferenta intre 'saramuristi' cum ziceti voi si pescuitul de relaxare.
Daca regula spune RELEASE , ok, Release. Daca regula spune 3 bete, ok 3. Daca spune 4, ok 4. Asta se poate respecta si nimeni No coment.
Dar fara alte stupizenii. Sau se poate baga o taxa de insotitor rezonabila.
Dar nu putem plati 3 taxe per familie. Nu ne-a facut statul pe toti milionari , unii mai si muncesc cinstit bani de bugetari adevarati.

Nu am facut discutia pentru a critica negativ , pana la urma a fost totul Rezon, balta este Ok, este curat si poti prinde peste.
Dar..daca suntem toti REZON, este foarte usor ca toata lumea sa fie multumita .


Multumesc pentru informatie , am sa consult spatiul de bazar.
Este adevarat, imi trebuiesc 2 bete si 2 mulinete de carbon bune.

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de claudiue »

Regula asta cu un pescar - un bon - unul singur care sa atinga betele nu cred ca este facuta pentru cei care vin cu familie, dar din pacate ii afecteaza si pe acestia.
Cred ca este o regula mai mult pentru securitate si pt o mai buna supraveghere. Pe MV, in week-end, cand e om langa om, daca mai sunt si cate 2-3 care trag de aceleasi lansete...baietii de la paza cred ca nu mai inteleg nimic!

Regulile sunt reguli si trebuiesc respectate la fel ca si oricare alta care dvs vi se pare normala.
Si totusi, dupa ce tragi de un peste de 17 kg...nu crezi ca respectarea atator reguli are totusi un farmec?

valencia
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 03, 2010 9:05

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de valencia »

Salutare Domn Patron.

Aflu ca povestea crapului cel mare scos cu o vechitura de fibra sticla si cu fir 0.20 da inconjur pe forumuri.
Da..drepturi de autor platiti ?

Am de gand sa mai vin odata luna aceatsa si nevastamea dabea asteapta sa prinda pestele cel mare .
Sa vad..pote imi cumpar si doua lansete carbon si urc in pod fibrele de sticla de acum 15 ani.

Sa auzim de bine !

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Lao »

Ai sa mai prinzi ciuciu cu cele de carbon. Mai bine pescuieste tot cu saracia de sticla daca mai vrei sa faci furori... :lol:

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Victoras Petcu »

valencia scrie:Salutare Domn Patron.

Aflu ca povestea crapului cel mare scos cu o vechitura de fibra sticla si cu fir 0.20 da inconjur pe forumuri.
Da..drepturi de autor platiti ?

Am de gand sa mai vin odata luna aceatsa si nevastamea dabea asteapta sa prinda pestele cel mare .
Sa vad..pote imi cumpar si doua lansete carbon si urc in pod fibrele de sticla de acum 15 ani.

Sa auzim de bine !

Salutare dl Alin,

frumoasa poveste,la fel de frumoasa si captura (crap comun = 17,18 kg)!!!!!Felicitari pentru ambele!!!!! Aceasta poveste m-a facut ca sa i-au urmatoarea decizie:

Sotia sau copilul pescarului care va pescuii pe M.V.2,are dreptul sa pescuiasca cu o undita sau o lanseta,dar numai in
dreptul standului,pe care il ocupa pescarul !!!! Deci problema s-a rezolvat!!!!

Sa auzim de bine!!!!!
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Martin
Mesaje: 371
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 8:53
Puncte: 0
Localitate: Bucureşti

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Martin »

petcuvicto scrie:Sotia sau copilul pescarului care va pescuii pe M.V.2,are dreptul sa pescuiasca cu o undita sau o lanseta,dar numai in
dreptul standului,pe care il ocupa pescarul !!!! Deci problema s-a rezolvat!!!!

Sa auzim de bine!!!!!
Da, chiar e de bine. Mai vrem ! :D :wink:

valencia
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 03, 2010 9:05

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de valencia »

Salut Dl. Victor

Stiam ca se rezolva , altfel nu pierdeam vremea sa scriu povesti nemuritoare pe aici. Un patron bun rezolva problemele aparute.

NU doresc sa ma apuc eu acum sa dau sfaturi si solutii . Cred ca este OK ca un insotitor membru al familiei (sotie sau copil) sa aibe dreptul sa dea cu o undita sau o lanseta .
Dar ce te faci cu al doilea insotitor (sa zicem copilul) ? Sau daca ai doi copii? Il trimitem acasa ? E o intrebare buna. Totodata nu poti avea pretentia sa pescuiesti si cu mama si cu tata si cu bunica .
Trebuie reglementat si asta .

Ca sa ceri o a doua taxa intreaga unui copil sau neveste care nu stie sa arunce lanseta (si mai rau te incurca) iar nu este fair play.
Eu as spune altfel: Copilul sub 15-16 ani are dreptul la un batz/ lanseta. Copilul peste 15-16 ani va plati o taxa proportionala cu 1 batz/lanseta adica 200 mii lei.
Nevastii care e matura (presupunem :lol: ), fiindca nu a binevoit sa stea acasa, i se va perceape o taxa PROPORTIONALA aferenta unui batz/lanseta cu 1 ac. Asta inseamna 200 mii . Si daca se va proceda asa, Dl Patron va incasa la 4 insotitori respectiv 4 bete exact cat incaseaza acum la o taxa normala.
Deci nu va pierde nici 1 leu .

Sa auzim de bine !

P.S. Nu mi-am luat carboane ca mi-am luat iphone si nu mai am bani ; asadar daca merg pe balta o sa prind crapi tot cu vechiturile mele .
Dar la anul....o sa inaugurez lansete noi.

valencia
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 03, 2010 9:05

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de valencia »

Ar trebui sa sune cam asa:

Primul insotitor, daca este minor , are dreptul gratuit de a pescui cu 1 undita/lanseta in perimetrul pescarului principal.
Incepind cu al doilea insotitor dar si pentru urmatorii, acestia au dreptul la a pescui in perimetrul pescarului principal , cu un bat/lanseta , platind o taxa proportionala cu taxa platita de pescarul principal, adica : 15 RON (60 /4) pentru taxa de 60 RON (C&R) sau 25 RON (100/4) pentru taxa de 100 RON (5 Kg retinute).

Adica fair play pentru toata lumea si culmea..Domn Patron nu pierde nici 1 RON (4 insotitori = 4 bete = taxa intreaga :wink: ).

Daca se aproba varianta am o zi de pescuit gratis cu familionul - drept de autor .
:lol:

La revedere !

CORDOBA
Mesaje: 111
Membru din: Mie Mar 11, 2009 22:54
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de CORDOBA »

da corect !
Bogdan Dorobantu

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Victoras Petcu »

valencia scrie:Ar trebui sa sune cam asa:

Primul insotitor, daca este minor , are dreptul gratuit de a pescui cu 1 undita/lanseta in perimetrul pescarului principal.
Incepind cu al doilea insotitor dar si pentru urmatorii, acestia au dreptul la a pescui in perimetrul pescarului principal , cu un bat/lanseta , platind o taxa proportionala cu taxa platita de pescarul principal, adica : 15 RON (60 /4) pentru taxa de 60 RON (C&R) sau 25 RON (100/4) pentru taxa de 100 RON (5 Kg retinute).

Adica fair play pentru toata lumea si culmea..Domn Patron nu pierde nici 1 RON (4 insotitori = 4 bete = taxa intreaga :wink: ).

Daca se aproba varianta am o zi de pescuit gratis cu familionul - drept de autor .
:lol:

La revedere !
Domnule Alin,eu cred ca este cel mai bine in felul acesta,adica sotia sau copilul (pina la virsta de 14 ani) au dreptul sa pescuiasca fara nici o taxa!!!!Atentie, insa lansetele sau unditile (tevile de carbon sau fibra de sticla) de care se vor folosii,vor fi scazute din cele 4 (patru) scule de pescuit la care aveti dreptul!!!!
Victoras Petcu

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”