Dilema monturi

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Dilema monturi

Mesaj de Zmeul2014 »

Va salut!
Fiind o perioada propice, m.am apucat sa fac monturi, insa am o mare dilema si anume CE FIR DE FORFAC SA FOLOSESC? Pentru a ma face inteles mai bine, expun 2 situatii intalnite de mine pe malul apei.Precizez ca pescuiesc numai pe apa curgatoare de pe mal, folosesc numai montura plumb pierdut, cu momeala direct pe carlig.
1. Am fost impreuna cu un amic la o partida de 7 zile pe Dunare, fiecare cu acelasi nr de lansete, asezate intercalat, aceiasi momeala. In prima zi de pescuit colegul 6-7 prezentari eu 0. Seara am decis sa schimb carligele deoarece ale mele erau mai mari( prologic C3 nr 1). A doua zi situatia s.a repetat din nou.... El 5.6 prezentari eu 0. La finalul celei de.a doua zile am decis ca trebuie schimbat firul de forfac, doar acest aspect fiind diferit de al colegului. Eu aveam carligele legate cu Quicksilver, Super Mantis si ceva Korda sau Sufix. Cu aceste fire am avut rezultate destul de bune tot pe Dunare in anii anteriori, dar in alte locuri unde curentul era mai slab. Aici era un curent mai puternic ( un crap de 7.8 kg in primele momente ale drilului aveai impresia ca e sarit de 15 kg). Deoarece in trusa nu aveam altceva decat firele cu camasa enumerate mai sus, am decis sa folosesc pt rig firul de 0.5 de pe linie ( era un stren ). In a treia zi surpriza totala: la mine mai multe prezentari decat la colegul, in conditiile in care in primele doua zile nu am avut nicio trasatura. Problema era la aceste textile cu camasa , sau mai bine zis la modul cum lucreaza ele in curent mai puternic.
2. O alta situatie am intalnit.o acum 3 sezoane. Pescuiam cu 6 lansete intr.o groapa pe Dunare adanca de 8 m. Lansetele la aprox 3 m intre ele. Aceiasi montura , aceiasi momeala, acelasi carlig .In ziua respectiva am avut peste 8 prezentari pe la toate lansetele cu exceptia celei din mijloc. Cand am analizat.o mai atent am observat ca spre deosebire de celelalte 5 lansete care erau legate cu Super Mantis Gold de 25 lb , aceasta avea carligul legat cu Kriston Magma Brown care e asemanator la prima vedere la culoare dar mult mai gros..( dupa cateva pahare de vin nu prea mai observi o diferenta).
Am auzit o poveste demna de postat aici. Niste amici pescuiau la Dunare cu monturi in care au pus multa pasiune. Langa ei un localnic avea carligele legate cu struna de stiuca ( metalica si groasa). Se zice ca localnicul a avut cele mai multe prezentari de crap in ziua aceea.


Acum Dilema despre care vorbesc ; vreau sa leg carlige pt sezonul care sta sa inceapa si nu stiu ce fir sa folosesc; cand va scriu am in ligheanul de la baie 5 role de fir pt a vedea cum se comporta in apa...Observ ca toate plutesc , sunt suple cu exceptia Korda Camou si k karp care sunt scufundatoare. Pt pescuitul pe apa curgatoare nu prea exista materiale de specialitate pe net ( am tot cautat) cu exceptia " pescuitul in ape repezi" - un pescar englez , care recomanda forfac mono de minim 30 cm .
Cu toate ca in unele momente, glumind, am impresia ca sunt cel mai mare pescar de la intrare pana la varsare, ma vad nevoit sa apelez la sfaturile domniilor voastre.
Are nevoie de ajutorul vostru unu care pescuieste minim 50 nopti / an , a scos singur fara minciog, gafa , manusa etc somn de 60 kg pe un mal abrupt si a folosit printre primii Rod Hutchinson mulberry florentine si senzori pe Dunare.
Nu am folosit si nici nu am vazut cum arata Amnezia Sunset, insa fluorocarboanele care mi.au trecut prin mana nu m.au incantat. Astept cu interes recomandari de fire forfac pt pescuitul crapului pe Dunare sau eventual daca este indicat sa lestez firele cu camasa pt o asezare corecta pe substrat in curent.

Va multumesc !
.....

Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Dilema monturi

Mesaj de Zmeul2014 »

Si ca sa intelegeti cat sunt de maniac si cu cata nerabdare astept raspunsurile voastre, va povestesc ce am facut vara trecuta:
Fiind apa foarte calda, vegetatie multa si lipsa de activitate si :
1. vazand ca pestele isi tradeaza prezenta undeva la 400 de metri in larg pe un prund cu apa de 1.5 m adancime ( stiam ca acolo apare o insula cand scade apa mai mult)
2. Datorita temperaturii foarte ridicate a apei, pestele era in suprafata sau pe apa mica unde gradul de oxigen era mai mare,

am plantat la acea distanta cu ajutorul unor tarusi de 4 m inaltime infipti in prund, de care am legat montura cu ajutorul unui fir casant de 10 m lungime. In felul acesta am reusit sa tin montura acolo si sa evit depunerea de matase pe fir ( erau in apa doar 3 m de fir, restul liniei prin aer). Rezultatele au fost pe masura efortului depus; numai cteno. Dupa cateva zile a scazut apa , s.a format insula si am fost nevoit sa abandonez.... Am studiat apoi atent montura zig rig , dar am renuntat sa o folosesc datorita curentului si adancimii de pe Dunare.

Sper ca v.am convis de nerabdarea cu care astept raspunsurile voastre. Fara sa fiu rautacios, as fi curios sa aflu si parerea celui care " rupe franele mulinetelor pescarilor englezi " sau celui care zic gurile rele ca "ar fi confundat csl-ul cu alcoolul din porumb"
.....

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Dilema monturi

Mesaj de petre iulian »

100 % Flourocarbon :D

Cand o sa testezi o sa vezi si de ce :wink:

ps. ai grija la noduri cand le faci ca o sa ramai cu `retezari daca nu esti atent ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Dilema monturi

Mesaj de Zmeul2014 »

Multumesc!
Am in trusa fluorocarbon de la trabucco de 0.45 si am vazut la un prieten de la fox ; am facut cateva monturi cu al meu si am renuntat rapid la el deoarece la fortare se rupea imediat de la nod. In plus am evitat sa.l folosesc pt ca mi s.a parut prea rigid....pare o sarma
Prietenul cu 0.5 de la fox m.a rugat sa.l ajut sa stranga nodul...nu se strangea deloc. Poate la diametre mai subtiri se lucreaza mai usor.
Multumesc inca o data pt raspuns si pe viitor o sa iau in calcul fluorocarbonul!
.....

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Dilema monturi

Mesaj de petre iulian »

Daca nu faci nodul corect ....cum am zis se `foarfeca sub nod ...
Am vazut din experienta ca daca nu-l umezesti bine si strangi prea tare ...e dus :wink:
Mai bine strangi mai putin si la capat arzi cu brigheta si fac `motzul sa nu alunece nodul ... sa incerci :wink:

Culmea este ca , cu cat este mai gros flourocarbonul cu atat se reteaza mai repede ..... un 0,36 -0,40 e limita de sus si 0,28-0,30 limita de jos ..
Este o parere personala dupa ce am folosit fel de fel grosimi ...... orice flourocarbon folosesc nu-l folosesc mai mult de...... a prinde 3-4 pesti maxim .La Doripesco le schimb si de 3-4 ori pe zi ... :wink:

Cum folosesc numai carlige ieftine (Fudo -Iser ) i-mi permit sa schimb des si stiu ca si carligul si firul sunt ce `trebuie mereu ... :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Dilema monturi

Mesaj de gabi1 »

Kordismele nu vă mai plac?
Imagine
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Dilema monturi

Mesaj de petre iulian »

https://marelepescar.ro/fir-fluorocarbo ... i-50m.html

are 50 metrii .. nu 20 :wink:


pt ca nu mai vede nimeni :lol: ... incerca acest fir- calitate-pret .. eu zic ca e ce trebuie ....

primele doua dimensiuni -pt momeli mici(ex bile 14-18mm si urmatoarele pt momeli mari (20- -24 mm)
daca pui fir subtire si momeala mare ...iar se foarfeca :lol: .. Trebuie un echilibru intre grosime /marime momeala ...

Sunt multe mici chichite care se invata cu timpul :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Dilema monturi

Mesaj de jugarucristian »

petre iulian scrie:https://marelepescar.ro/fir-fluorocarbo ... i-50m.html

are 50 metrii .. nu 20 :wink:


pt ca nu mai vede nimeni :lol: ... incerca acest fir- calitate-pret .. eu zic ca e ce trebuie ....

primele doua dimensiuni -pt momeli mici(ex bile 14-18mm si urmatoarele pt momeli mari (20- -24 mm)
daca pui fir subtire si momeala mare ...iar se foarfeca :lol: .. Trebuie un echilibru intre grosime /marime momeala ...

Sunt multe mici chichite care se invata cu timpul :wink:
Iaaaaaaaaa, ce ai facut Iulica? :lol: :lol: :lol:
Iti place, a? :mrgreen:
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Dilema monturi

Mesaj de petre iulian »

cine stie `cunoaste :lol:
mai puneti si voi mici ponturi ca sunt destui care nu stiu ... si da 65 lei pe 20 metrii :D
La noi in club stiu `mersul membrii ... afla noutatile repede dar altii ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Dilema monturi

Mesaj de gabi1 »

http://www.totalfishing.ro/fir-fluoroca ... 36961.html :D
mai puneti si voi mici ponturi ca sunt destui care nu stiu ... si da 65 lei pe 20 metrii :D
Unde merge mia, merge şi suta. :wink: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”