Montura Blow Back

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Crapmania.ro
Pescar de competitie
Mesaje: 252
Membru din: Lun Oct 11, 2010 12:35

Montura Blow Back

Mesaj de Crapmania.ro »

Este o montura a carei principala particularitate o constituie inelul care leaga firul de par de tija carligului. Are o mecanica excelenta si lucreaza cel mai bine cu momeli de fund si carlige wide gape (cu deschidere mare).

Vezi cum se face -> http://www.crapmania.ro/articole/tehnic ... -back-1407
Fişiere ataşate
4-montura-blow-back.jpg
4-montura-blow-back.jpg (18.11 KiB) Vizualizat de 4892 ori


Avatar utilizator
marinau
Mesaje: 86
Membru din: Mie Noi 28, 2012 12:28
Puncte: 0
Localitate: oradea

Re: Montura Blow Back

Mesaj de marinau »

de cati mm trebuie sa fie anoul ptr. un carlig nr.6 din foto daca se poate ?
multumesc anticipat

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Montura Blow Back

Mesaj de popescu59 »

Ca sa nu dai gres e bine sa ai cam toate masurile de anouri, de obicei acele difera in grosimea lor de la firma la firma si se poate sa nu se potriveasca acelesi anouri la ace nr 6.Din cite stiu sunt cam 3-4 marimi de anouri .

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura Blow Back

Mesaj de osc1or »

am vazut intr-o emisiune nu mai stiu pe unde, cum face dan mitranescu aceasta montura fara anou.
este incredibil, cea mai simpla montura posibil: iti trebuie decat fir si carlig :)
pe scurt, in loc sa legi acel anou pe fir si apoi sa treci carligul prin el, infigi carligul direct prin fir la aceasi distanta la care ai fi montat inelusul
recunosc ca inca nu am testat aceasta montura, dar sunt convins ca functioneaza
Critic echilibrat

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Montura Blow Back

Mesaj de atb333atb »

Nu se poate face cu orice fel de fir si este mai putin precisa decat cea cu anou. Unghiul la care pleaca firul de par difera putin. Oricum si varianta cu firul de par intepat este foarte buna si te poate scuti de efort, mai catigi timp cand esti pe balta si nu ai mult timp sa legi carlige.
Anoul este bine sa fie cat mai larg ca sa culiseze cat mai usor. Totusi el nu are voie sa treaca mai sos de ochetul carligului si e de preferabil sa nu fie imens si stralucitor pentru o camuflare cat mai buna.
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Montura Blow Back

Mesaj de DumiD »

montura se preteaza mult mai bine cu carlige de tip long shank din experienta mea. de altfel si autorul articolului recomanda tub termo, asa ca incepatorilor le recomand sa renunte la prostiile cu tuburi termo, nu-i nevoie sa va opariti degetele aiurea de moment ce s-a inventat carligul de tip long shank care este acceptat pe 99,99% din baltile noastre.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Montura Blow Back

Mesaj de DumiD »

si o mica adaugire daca totusi va hotarati pe carlige wide gape : dati o gaura in tubul termo la aproximativ juma de centimetru de capat si scoateti firul prin gaura pentru a da o curbura mai mare ansamblului, in felul asta se accentueaza efectul de rotire. ceva de genul asta :
Imagine
imaginea este luata de pe site-ul korda.

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Montura Blow Back

Mesaj de atb333atb »

Chestia cu gaura in tub si taierea acestuia la 45 de grade oblic stau la baza monturilor cu efect de rotire si autointepare. S-a renuntat la ele odata cu aparitia tubului termo. Folosirea carligului long-sank nu ne scuteste de folosirea tubului termo sau a unei alte metode de line-aligner. Carligele curbate ne scutesc intr-o oarecare masura. Este la latitudinea fiecarui pescar daca sa fol. tub termo sau nu, dar cine are rabdare si il foloseste are de castigat!
Folosirea atat a tubului cat si a gaurii poate fi usor exagerata si poate din potriva sa incurce mecanica de rasucire a carligului. Am avut folosind combinatia asta cateva intepari defectuoase in special cu carligele mai mici.
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Montura Blow Back

Mesaj de DumiD »

atb333atb scrie:Chestia cu gaura in tub si taierea acestuia la 45 de grade oblic stau la baza monturilor cu efect de rotire si autointepare. S-a renuntat la ele odata cu aparitia tubului termo. Folosirea carligului long-sank nu ne scuteste de folosirea tubului termo sau a unei alte metode de line-aligner. Carligele curbate ne scutesc intr-o oarecare masura. Este la latitudinea fiecarui pescar daca sa fol. tub termo sau nu, dar cine are rabdare si il foloseste are de castigat!
Folosirea atat a tubului cat si a gaurii poate fi usor exagerata si poate din potriva sa incurce mecanica de rasucire a carligului. Am avut folosind combinatia asta cateva intepari defectuoase in special cu carligele mai mici.
am fost eu mai vag in exprimare si am creat confuzie referindu-ma la carligele long shank. nu ma refeream la carlige cu tija lunga in general ci efectiv la carligele curbate inventate de carp'ur'us in speta long shank nailer si toate copiile lor de la celelalte firme :longshank mugga de la gardner, fox seria 5 si mai nou armapoint lsc, owner c8, carlige la care tubul termo mai mult incurca decat ajuta. si ca line-aligner ai anoul, ca despre asta e vorba in topic, despre montura blow-back

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”