Montura completa

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
cristirac1980
Mesaje: 667
Membru din: Joi Dec 05, 2013 8:51
Puncte: 0
Localitate: baia-mare
Contact:

Montura completa

Mesaj de cristirac1980 »

buna ziua,
as dori parerile celor mai experimentati si/sau cunoscatori in ceea ce priveste o montura completa sau mai bine spus intreg ansamblul care vine dupa inaintas in functie probabil si de modul de pescuit, montura,fundul baltii, pestii vizati , pescuit pe fund sau intre ape etc etc
cu leadcore sau fara leadcore, cu plumb sau momitor etc.
nu stiu sa ma descurc dupa inaintas catre forfac(aici ar fi problema mea), in sensul ca daca schimb o montura sau alta mai rup din inaintas ca sa o fac, desfac noduri, vartej etc.
si mai bine spus odata ce am legat inaintasul de soc si am in capatul lui vartej pot sa fac orice montura de aici inainte fara sa mai modific niciodata partea aceasta?

sper ca m-am facut inteles, cu toate ca daca citesc cele de mai sus nu m-am expirmat prea bine :)

multumesc.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2777
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Montura completa

Mesaj de Alin Galbenu »

cristirac1980 scrie:buna ziua,
as dori parerile celor mai experimentati si/sau cunoscatori in ceea ce priveste o montura completa sau mai bine spus intreg ansamblul care vine dupa inaintas in functie probabil si de modul de pescuit, montura,fundul baltii, pestii vizati , pescuit pe fund sau intre ape etc etc
cu leadcore sau fara leadcore, cu plumb sau momitor etc.
nu stiu sa ma descurc dupa inaintas catre forfac(aici ar fi problema mea), in sensul ca daca schimb o montura sau alta mai rup din inaintas ca sa o fac, desfac noduri, vartej etc.
si mai bine spus odata ce am legat inaintasul de soc si am in capatul lui vartej pot sa fac orice montura de aici inainte fara sa mai modific niciodata partea aceasta?

sper ca m-am facut inteles, cu toate ca daca citesc cele de mai sus nu m-am expirmat prea bine :)

multumesc.
Daca nici tu nu intelegi ce-ai scris, ce sa mai zic de noi :)

Cel mai simplu mod posibil...
Recomandarea mea ar fi sa faci in felul urmator:
-legi textilul de linia principala, folosind nodul albright
-textilul il legi de leadcore, folosind nodul trilene. NU pui agrafa/vartej intre textil si leadcore !!!
-pe leadcore, bagi un clips pentru plumb pierdut , de care atasezi plumbul
-leadcore-ul are la capatul de jos, dinspre montura, un vartej. De acolo legi forfacul. (aici difera, putem discuta mult despre asta)
-forfacul il legi de vartej, prin bucla.

Stii sa faci un forfac ?
Imagine

cristirac1980
Mesaje: 667
Membru din: Joi Dec 05, 2013 8:51
Puncte: 0
Localitate: baia-mare
Contact:

Re: Montura completa

Mesaj de cristirac1980 »

Allen Besnovich scrie:
cristirac1980 scrie:buna ziua,
as dori parerile celor mai experimentati si/sau cunoscatori in ceea ce priveste o montura completa sau mai bine spus intreg ansamblul care vine dupa inaintas in functie probabil si de modul de pescuit, montura,fundul baltii, pestii vizati , pescuit pe fund sau intre ape etc etc
cu leadcore sau fara leadcore, cu plumb sau momitor etc.
nu stiu sa ma descurc dupa inaintas catre forfac(aici ar fi problema mea), in sensul ca daca schimb o montura sau alta mai rup din inaintas ca sa o fac, desfac noduri, vartej etc.
si mai bine spus odata ce am legat inaintasul de soc si am in capatul lui vartej pot sa fac orice montura de aici inainte fara sa mai modific niciodata partea aceasta?

sper ca m-am facut inteles, cu toate ca daca citesc cele de mai sus nu m-am expirmat prea bine :)

multumesc.
Daca nici tu nu intelegi ce-ai scris, ce sa mai zic de noi :)

Cel mai simplu mod posibil...
Recomandarea mea ar fi sa faci in felul urmator:
-legi textilul de linia principala, folosind nodul albright
-textilul il legi de leadcore, folosind nodul trilene. NU pui agrafa/vartej intre textil si leadcore !!!
-pe leadcore, bagi un clips pentru plumb pierdut , de care atasezi plumbul
-leadcore-ul are la capatul de jos, dinspre montura, un vartej. De acolo legi forfacul. (aici difera, putem discuta mult despre asta)
-forfacul il legi de vartej, prin bucla.

Stii sa faci un forfac ?


Salut,


Stii sa faci un forfac ?[/quote] --- da, aici nu e problema....problema mea este ansamblul dintre firul principal si forfac.
am inteles montura ta, stiu sa o fac...
dar daca nu vreau sa folosesc leadcore? sau fac montura data de tine si la un moment dat vreau sa pescuiesc fara leadcore? cum fac? trebuie sa "desfac" nodul trilene...pierd si din textil etc.
am vazut ca majoritatea au in capatul textilului vartej si practic de acolo incepe montura, adica pui sau nu pui leadcore...
daca vrei sa pescuiesti cu naditor/momitor? sau e mult namol pe fund ma gnadesc ca leadcorul nu isi mai are rostul
ma gandesc ca la fiecare tip de montura trebuie sa schimbi tot ansamblul de la textil inspre forfac...

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Montura completa

Mesaj de DumiD »

inaintasul se temina cu o bucla.montura incepe cu o bucla. nu faci nod, nu pui agrafa, bagi bucla-n bucla. daca vrei sa schimbi montura se desface foarte usor, daca n-ai rabdare tai bucla de la montura (nu de la inaintas) si tragi de ce ramane pe bucla inaintasului, se desface imediat.

cristirac1980
Mesaje: 667
Membru din: Joi Dec 05, 2013 8:51
Puncte: 0
Localitate: baia-mare
Contact:

Re: Montura completa

Mesaj de cristirac1980 »

DumiD scrie:inaintasul se temina cu o bucla.montura incepe cu o bucla. nu faci nod, nu pui agrafa, bagi bucla-n bucla. daca vrei sa schimbi montura se desface foarte usor, daca n-ai rabdare tai bucla de la montura (nu de la inaintas) si tragi de ce ramane pe bucla inaintasului, se desface imediat.

ok, multumesc
am inteles, asta ma interesa...inaintasul ramane cu bucla in capat tot timpul...eu chiar vazusem la mai multi in capatul inainasului tot felul de agrafe si de aceea am intrebat.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Montura completa

Mesaj de ionut72 »

am vazut ca majoritatea au in capatul textilului vartej si practic de acolo incepe montura
Majoritatea cui?

Niciodata sa nu pui deasupra plumbului vartej sau agrafa! Acolo (intre inaintas sau linia principala si leadcore/textil+tub antitangle)) ori faci legatura "bucla-n bucla" (loop to loop), ori faci un nod de genul "half blood" care se desface foarte simplu tragand cu unghia. Si, in ultima instanta, faci si un nod pe care, la sfarsitul partidei, il tai cu foarfeca (da, in acest caz, dupa 10-15 partide inlocuiesti inaintasul).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ciprianradu
Mesaje: 282
Membru din: Sâm Dec 18, 2010 21:27
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Montura completa

Mesaj de ciprianradu »

eu in afara de montura cu plumb pierdut pe care o leg de inaintas cu bucla in bucla, cele cu plumb si momitor cu tija rigida le fac direct pe inaintas.trec textilul inaintasului prin tija rigida iar la capat leg un vartej cu agrafa rapida pt plumb si un vartej cu anou pt momitor la care leg forfacele.mi se pare ce-a mai simpla varianta si elimin un nod inutil adica acela intre montura si inaintas
Imagine

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Montura completa

Mesaj de DumiD »

ciprianradu scrie:eu in afara de montura cu plumb pierdut pe care o leg de inaintas cu bucla in bucla, cele cu plumb si momitor cu tija rigida le fac direct pe inaintas.trec textilul inaintasului prin tija rigida iar la capat leg un vartej cu agrafa rapida pt plumb si un vartej cu anou pt momitor la care leg forfacele.mi se pare ce-a mai simpla varianta si elimin un nod inutil adica acela intre montura si inaintas
asa mai faceam si eu insa aveam probleme cand se mai rupea tija la momitor sau vroiam sa schimb pe boilies, pierdeam timp cand schimbam monturile.prefer sa-mi leg 10-15 monturi inainte de partida si daca vreau sa schimb rapid de pe boilies pe momitor sau invers tai bucla la montura...2-3 metrii de textil pierduti pe partida n-o fi foc, castigi o groaza de timp

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Montura completa

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Maxim 10 cm se pierd din inaintas la schimbul unei monturi.faceti calculul....
Daca desfac bucla din bucla si prind urmatoarea, imi ia mai mult timp decat nodul refacut.
Plus de asta, dupa schimbarea mai multor monturi in aceeasi bucla, ma indoiesc ca rezistenta este aceeasi fata de un nou nod mai sus pe textilul nefolosit inca :wink:
catch&release

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2777
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Montura completa

Mesaj de Alin Galbenu »

cristirac1980 scrie:
Allen Besnovich scrie:
cristirac1980 scrie:buna ziua,
as dori parerile celor mai experimentati si/sau cunoscatori in ceea ce priveste o montura completa sau mai bine spus intreg ansamblul care vine dupa inaintas in functie probabil si de modul de pescuit, montura,fundul baltii, pestii vizati , pescuit pe fund sau intre ape etc etc
cu leadcore sau fara leadcore, cu plumb sau momitor etc.
nu stiu sa ma descurc dupa inaintas catre forfac(aici ar fi problema mea), in sensul ca daca schimb o montura sau alta mai rup din inaintas ca sa o fac, desfac noduri, vartej etc.
si mai bine spus odata ce am legat inaintasul de soc si am in capatul lui vartej pot sa fac orice montura de aici inainte fara sa mai modific niciodata partea aceasta?

sper ca m-am facut inteles, cu toate ca daca citesc cele de mai sus nu m-am expirmat prea bine :)

multumesc.
Daca nici tu nu intelegi ce-ai scris, ce sa mai zic de noi :)

Cel mai simplu mod posibil...
Recomandarea mea ar fi sa faci in felul urmator:
-legi textilul de linia principala, folosind nodul albright
-textilul il legi de leadcore, folosind nodul trilene. NU pui agrafa/vartej intre textil si leadcore !!!
-pe leadcore, bagi un clips pentru plumb pierdut , de care atasezi plumbul
-leadcore-ul are la capatul de jos, dinspre montura, un vartej. De acolo legi forfacul. (aici difera, putem discuta mult despre asta)
-forfacul il legi de vartej, prin bucla.

Stii sa faci un forfac ?


Salut,


Stii sa faci un forfac ?
--- da, aici nu e problema....problema mea este ansamblul dintre firul principal si forfac.
am inteles montura ta, stiu sa o fac...
dar daca nu vreau sa folosesc leadcore? sau fac montura data de tine si la un moment dat vreau sa pescuiesc fara leadcore? cum fac? trebuie sa "desfac" nodul trilene...pierd si din textil etc.
am vazut ca majoritatea au in capatul textilului vartej si practic de acolo incepe montura, adica pui sau nu pui leadcore...
daca vrei sa pescuiesti cu naditor/momitor? sau e mult namol pe fund ma gnadesc ca leadcorul nu isi mai are rostul
ma gandesc ca la fiecare tip de montura trebuie sa schimbi tot ansamblul de la textil inspre forfac...[/quote]

Nodul trilene se desface asa, apesi cu unghia pe el (langa vartej) si rigidi in sus pe fir, si se desface, iti ia 3 secunde, nu tai din el, nu pierzi nimic.
Daca nu vrei sa folosesti leadcore, bagi linia principala sau textilul (dupa caz) prin plumb inline/momitor, apoi legi de un vartej prin nod trilene si apoi forfac prin bucla cu vartejul si gata. Iti ia 1 minut sa schimbi montura, cu tot cu desfacutul unei beri :D
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”