montura cu momitor sau cu plumb

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Zota Stefan Doru »

poze
Fişiere ataşate
13052014635.jpg
13052014635.jpg (24.38 KiB) Vizualizat de 3067 ori

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Zota Stefan Doru »

si iar poze...
Fişiere ataşate
13052014636.jpg
13052014636.jpg (39.24 KiB) Vizualizat de 3066 ori

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Digital »

pozele sunt bune, clare...nu se intelege nimic :lol: :lol: :lol:
Stima
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de ionut72 »

Deci postul n-a fost la misto, ci pe bune! :shock: Ba mai mult, continui sa postezi enormitati.

1)
Pe un teren malos o montura in linie cu un plumb de 110 g indifferent de lungimea forfacului fie el de 7, 10, 15, 20 sau 25 de cm datorita greutatii carligul v-a intra in mal si vei astepta o trasatura pana la iarna.
Iarasi eronat 100%! Pe un substrat malos se poate folosi cu succes inclusiv o montura inline (care are cea mai buna autointepare). Cum? Se masoara cu ajutorul markerului adancimea malului si se face un forfac de lungime proportionala care se "leaga" sus pe leadcore cu ajutorul unui pufulete solubil PVA. Suplimetar se mai poate pune si stop (cu mana pe tambur) la intrarea plumbului in apa. Deci nu.

2)
Aceasta nu trebuie sa depaseasca dimensiunile mentionate deoarece montura v-a deveini nefunctionala ca un motor a carui bujie nu functioneaza.
Eronat, desi nu 100%! Va deveni cvasi-nefunctionala (adica selectiva) pentru pestii mici. De retinut ca primele monturi cu fir de par (apropo, prima dintre ele a fost confectionata realmente cu un fir de par) aveau o lungime a acestuia si de 10 cm sau mai mult. Si prindeau crap foarte bine si des. Nu de putine ori in partidele pe care le fac folosesc "fire de par" (exceptand diametrul momelii) de 4-5 cm, daca nu si mai mult. Marea problema aici este modul de prezentare a acestei monturi care trebuie sa fie cat mai corect (la aruncarea din mana se folosesc pufuleti solubili, unul in prelungirea celuilalt). Deci nu.

3)
Folosirea varnisului in constructia unei monturi ramane in continuare o tampenie si consider ca este folosita de catre pescarii ,,puturosi” care folosesc varnisul pentru a regala distanta firului de par fata de dimensiunile momelii pe care o folosesc.
Primo singura tampenie e fraza asta. Secundo, varnisul se foloseste in constructia monturilor din cu totul alte considerente. Deci nu.

4)
Cu un momitor ai mai multe rateuri de cat cu un plumb.
Fals, fals, fals! Acesta nu este decat un mit. Demolat de zeci de pescari in concursuri care numai de rateuri n-au nevoie! :) Si, cu toate astea, se incapataneaza (mai ales in concursurile de cantitate, unde conteaza numarul pestilor) sa foloseasca momitorul. Deci mit neconfirmat!

5)
mecanica care functioneaza mult mai bine cu plumb GREU
Si mai fals (daca-mi e permis)! "Mecanica" cea mai buna in astfel de cazuri se obtine folosind un kit cu plumb pierdut reglat astfel incat sa pierzi plumbul pe trasatura (sau un clips special pentru plumb pierdut care pierde 100% plumbul pe trasatura - "Rig Marole Free Fall Lead Clips" - cea mai buna varianta), adica cu greutatea plumbului zero! Aceasta metoda nu se foloseste tot timpul de catre toti pescarii, din motive evidente: de costuri. Deci in nici un caz!

Toate cele bune si tie si fire intinse!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Zota Stefan Doru »

Am atasat pozele pentru a se vedea punctul pana unde se efectueaza matisarea, nu pentru a va invata cum se face o montura. Doamne fereste nu imi permit sa va in vat asa ceva.
Va doresc fire intinse
Daca ai un prieten la care tii cu adevarat fa-i cadou o undita...
Fişiere ataşate
13052014630.jpg
13052014630.jpg (24.65 KiB) Vizualizat de 3050 ori

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de cornelserbu »

@ zota stefan doru
dom'le politist, m-am turmentat... :lol: :lol: :lol:

eu ti-am spus mai sus s-o lasi mai moale cu postulatele, ca-ti sare lumea-n cap, dar vad ca nu si nu...e mare "lumea" asta a monturilor de crap si din pacate sunt multi care cred ca e lipsita de secrete :wink:
unul imi vine in minte chiar acum...hybrid stiff de la korda inlocuieste lejer chinuiala ta de comby, dar eu nu sustin "cu tarie" ca ar fi mai bun decat firele tale legate.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Zota Stefan Doru »

Am sa ma repet: nu m-am referit decat la mecanica unei monturi care din punctul meu de vedere functioneaza mai bine cu un plumb greu. Nu m-am referit la sutele de monturi existente in bransa. Referitor la sustinerea cu tarie la ceea ce spun nu stiu daca e bine sau rau insa in viata trebuie sa crezi in ceva, sa iti urmaresti un scop ca sa iti atingi telul. Sunt de principiul sa ascult pe toata lumea, sa ascult invtamintele si sfaturile tuturor dar absolut ale tuturor si sa iau din acestea ce cred eu ca e mai bun. Acest lucru poare fi facut foarte usor si de viceversa.
Ori cum eu tin sa va multumesc pentru comentariile pertinente pe care le-ati facut si va urez sa aveti o zi buna si fire intinse.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Albert »

cornelserbu scrie:nu mai sta pe ganduri, explica tu !
E simplu. Eu pescuiesc de cativa ani cu full culisant.Adeca nicun opritor, nicio montura infipta-n vartej. :lol:
cornelserbu scrie:problema e, daca pescarii tin cont de explicatie.
Asa e. Toata lumea are impresia ca stie cel mai bine cum sta treaba. Dovada si domnul de mai sus care a scris un roman pe care eu n-am reusit sa-l parcurg si a pus niste poze care n-am reusit sa le deslusesc. Da-s convins ca ar fi in stare sa "demonstreze" ca ce-am scris eu referitor la monturi sunt niste enormitati :lol:

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de gabi1 »

Zota Stefan Doru scrie: Referitor la sustinerea cu tarie la ceea ce spun nu stiu daca e bine sau rau
Daca afirmatiile nu sunt sustinute de argumente in conditiile in care pe aici sunt pescari cu multi ani de experienta in spate, ar fi bine sa masurati de doua ori inainte de a folosi foarfeca...
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de ionut72 »

nu m-am referit decat la mecanica unei monturi care din punctul meu de vedere functioneaza mai bine cu un plumb greu. Nu m-am referit la sutele de monturi existente in bransa.
Sa mai lamurim o treaba: temenul de montura are 2 intelesuri. Prin montura unii inteleg strict partea de sub (sau, ma rog, de deasupra in cazul "helicopterului") plumb (forfac, carlig si momeala) iar altii inteleg, pe langa acestea, si plumbul (inclusiv clipsul pentru plumb pierdut cand e cazul) si ce e deasupra plumbului (de regula leadcore sau tub antirasucire/incurcare), adica tot ansamblul pana la inaintas/linia principala.

Astfel, "mecanica monturii" are 2 componente: cea din timpul trasaturii (si aici da, greutatea mare a plumbului, in anumite conditii te ajuta, desi, dupa cum am mai spus, un plumb/momitor culisant a carui greutate e anulata de culisare in momentul trasaturii, functioneaza la fel de bine) si cea din timpul drill-ului cand, ideal, greutatea plumbului ar trebui sa fie nula. Adica in drill, in ordine, cel mai bine e fara plumb, apoi plumb culisant fara nici un fel de opritor (in asta se transforma, de regula, un ansamblu cu plumb semifix) si d'abia apoi, plumb fix. Oricum, exact pe dos de cum crezi tu, in timpul drill-ului greutatea plumbului se transforma in atu pentru peste, nu pentru tine, deci, cu cat e mai mica, cu atat mai bine!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”