MONTURA FIR DE PAR....FIR SAU SILICON????

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Avatar utilizator
govo
pescar de competitie
Mesaje: 2080
Membru din: Dum Dec 26, 2010 14:07
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

MONTURA FIR DE PAR....FIR SAU SILICON????

Mesaj de govo »

va salut,
o intrebare la care incerc sa gasesc raspuns... CUM ESTE MAI BINE SA FOLOSESC MONTURA FIR DE PAR, PE BUCLA PRELUNGIRE LA FIR SAU CU SILICON?

mentionez ca sunt la inceput de drum, si mai bine intreb decat sa fac ceva gresit....banuiesc ca sunt avantaje si dezavantaje la ambele variante... pana acum am pescuit cu momeala pe silicon, deoarece era mai usor de pus sau chiar o luam din comert gata facuta... ma refer la monturile de boiles si porumb... pescuiesc NUMAI C&R

multumesc celor care sper sa ma ajute, iar celor care zambesc ironic le doresc fir intins. :D
C.S. Friends Carp Team

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MONTURA FIR DE PAR....FIR SAU SILICON????

Mesaj de Madalin Dirla »

govo scrie:va salut,
o intrebare la care incerc sa gasesc raspuns... CUM ESTE MAI BINE SA FOLOSESC MONTURA FIR DE PAR, PE BUCLA PRELUNGIRE LA FIR SAU CU SILICON?

mentionez ca sunt la inceput de drum, si mai bine intreb decat sa fac ceva gresit....banuiesc ca sunt avantaje si dezavantaje la ambele variante... pana acum am pescuit cu momeala pe silicon, deoarece era mai usor de pus sau chiar o luam din comert gata facuta... ma refer la monturile de boiles si porumb... pescuiesc NUMAI C&R

multumesc celor care sper sa ma ajute, iar celor care zambesc ironic le doresc fir intins. :D
Eu le prefer numai pe cele cu firul de par,mecanica si prezentarea pe substarta este mult mai buna la montura cu firul de par decat cea cu silicon.........este o parere personala

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: MONTURA FIR DE PAR....FIR SAU SILICON????

Mesaj de Vladut Mateianu »

doar fir de par.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MONTURA FIR DE PAR....FIR SAU SILICON????

Mesaj de andrei vladeanu »

in curand pe prima pagina
www.crapmania.ro

un articol despre cele mai folosite tipuri de prindere a momelilor pe carlig, cu avantaje si dezavantaje.
The One Team

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: MONTURA FIR DE PAR....FIR SAU SILICON????

Mesaj de viorel dulamita »

fir de par, cu sau fara varnish pe tija cirligului, in functie de nada folosita.

Avatar utilizator
govo
pescar de competitie
Mesaje: 2080
Membru din: Dum Dec 26, 2010 14:07
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: MONTURA FIR DE PAR....FIR SAU SILICON????

Mesaj de govo »

dar nu se pierde mult timp, mai ales daca vrei sa schimbi boilesul...sau daca vrei sa o echilibrezi?

asa ai pregatite de acasa pe silicon, facuta cu 1 sau 2 boilesuri, echilibrate direct de acasa, le pui si direct le arunci.

asa vad eu...imi poate explica cineva ce dezavantaje sunt daca sunt pe silicon si daca sunt si alte avantaje daca sunt direct pe fir de par.

multumesc.
C.S. Friends Carp Team

carpdiscount.ro
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 159
Membru din: Lun Noi 16, 2009 12:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MONTURA FIR DE PAR....FIR SAU SILICON????

Mesaj de carpdiscount.ro »

cand pescuiesti cu solubile exista riscul sa trebuiasca sa schimbi de zeci de ori bila la o partida ! ce facci, vi de acasa cu solubilele pe monturi ? ca sa nu mai zic ca finetea este mult mai mare la monturile cu fir de par !
MAGAZIN DE NEINCREDERE.
Site-ul Crapmania.ro nu-l recomanda!

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MONTURA FIR DE PAR....FIR SAU SILICON????

Mesaj de miyagi »

govo scrie:dar nu se pierde mult timp, mai ales daca vrei sa schimbi boilesul...sau daca vrei sa o echilibrezi?

asa ai pregatite de acasa pe silicon, facuta cu 1 sau 2 boilesuri, echilibrate direct de acasa, le pui si direct le arunci.

asa vad eu...imi poate explica cineva ce dezavantaje sunt daca sunt pe silicon si daca sunt si alte avantaje daca sunt direct pe fir de par.

multumesc.
Unul din dezavantajele siliconului ar fi acela ca deobicei se taie si cand recuperezi gasesti acul gol fara a mai avea posibilitatea sa obti anumite informatii de pe boilies. Un altul este ca rigul are lungimi variate si-i da posibilitatea crapului sa soarba momeala mult mai usor decat la silicon. Cel mai important cred ca e cum a zis si Madalin. Prezentarea momelii e slaba comparativ cu modul in care poti jongla din rig.
Urban culture.

andronic cristian
Mesaje: 154
Membru din: Lun Feb 08, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: MONTURA FIR DE PAR....FIR SAU SILICON????

Mesaj de andronic cristian »

govo scrie:va salut,
o intrebare la care incerc sa gasesc raspuns... CUM ESTE MAI BINE SA FOLOSESC MONTURA FIR DE PAR, PE BUCLA PRELUNGIRE LA FIR SAU CU SILICON?

. :D
Dupa cum ai si constatat majoritatea celor de pe forum sunt adeptii firului de par. Deci raspunsuri ai primit insa nu te vei convinge de eficacitatea uneia sau alteia din solutii decat pe balta. Raspunsurile pe care ti le vei da singur experimentand valoreaza mai mult decat o mie de pareri pe forum. Pune pe acelasi pat de nada doua bete cu cate una din variante si aceeasi momeala si vezi care-i mai eficienta.(de preferat pe o balta cu concentratie mai mare de crapi si intr-o dispozitie buna de hranire) Urmareste si eventual noteaza comparativ cate trasaturi ai,cate rateuri sau trasaturi nefinalizate cu inteparea pestelui, cati pesti scapati pe traseu,cati prinsi si in ce loc intepati in gura, cat de mari etc si daca nu-i prea mult zi-ne si noua. :D
Campion National 2010
Vicecampion National 2013

didelu
Mesaje: 158
Membru din: Vin Oct 22, 2010 12:42
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MONTURA FIR DE PAR....FIR SAU SILICON????

Mesaj de didelu »

govo scrie:dar nu se pierde mult timp, mai ales daca vrei sa schimbi boilesul....
nu sunt eu " profesor " , dar ...
asa cum au descris si antepostatorii mei , mecanica monturii este mai buna ( procentajul de intepari mai bun ) direct pe firul de par
spun asta din experienta , fiindca am un prieten cu care am pescuit anu trecut de cateva ori , si el isi face monturile NUMAI cu silicon ( chiar si elastic cateodata ) ,
rata de intepari ( prezentari ) , era de cel putin de doua ori mai mare la mine ( in conditiile aceluiasi carlig , lead-core , etc )

sfat : mergi pe varianta firului de par ,
o sa fii multumit
chestia cu timpu este relativa ,
se presupune ca ai timp , MACAR SA-TI PUI BILELE , la o partida de pescuit la crap

sa fiti iubiti

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”