montura pescuit in agatatura

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
florindinescu
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 16, 2011 14:27

montura pescuit in agatatura

Mesaj de florindinescu »

ce montura si ce fir imi recomandati pt pescuitul pe o balta pe care abia dupa ce am rupt nu stiu cate monturi, am aflat ca patronul avusese grija cu 1 sapt. inainte sa o umple de crengi si tot felul de prostii, asta dupa ce disperasem eu si nu intelegeam de ce agat dupa fiecare trasatura.Cu ce tip de montura credeti ca as avea mai multe sanse de reusita, (asta daca am vreuna), un sfat de la cei mai cititi ca mine, va rog

Avatar utilizator
Jack the Ripper
Mesaje: 148
Membru din: Joi Dec 21, 2006 16:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: montura pescuit in agatatura

Mesaj de Jack the Ripper »

In primul rand recomandat ar fi sa gasesti o portiune de substrat fara agatatura (cat de mica!) aflata langa agataturi mai mari. Daca nu reusesti eu as spune asa: foloseste fir de 0,40 (eu am CarpExpert), fara inaintas, montura plumb pierdut (cu mansonul pus in asa fel incat sa permita pierderea plumbului), un singur ac cu fir de par iar pe ac pune pufulete solubil. Cand plumbul atinge apa incearca sa franezi usor firul de pe tambur. Intinde firul cu grija pentru a nu mai deplasa montura pe substrat. Si, daca tot o sa te chinui sa pescuiesti in conditii de agatatura, foloseste boilies pentru a incerca sa selectezi un pic marimea pestilor.

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura pescuit in agatatura

Mesaj de zfcristian »

Din ce mai stiu si eu sunt unii admini de balti care arunca in apa crengi pentru a nu se pescui .
Sigur balta e deschisa pescuitului ?
Unde se afla balta ?
Ms

florindinescu
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 16, 2011 14:27

Re: montura pescuit in agatatura

Mesaj de florindinescu »

balta este in olt , nu este prima data cand pescuiesc acolo, dar abia acum am descoperit locul unde cred ca-l hraneste., dar in acelasi timp surpriza patronul a intesat locul cu crengi, salcami taiati si mai stiu eu ce, asta am aflat mai tarziu de la un paznic(dupa ce l-am omenit bine cu niste tuica).trasaturi am avut 6 in 4-5 ore dim, de fiecare data am simtit pestele in ac, dar imediat agatata :oops: ,am incercat sa le duc putin mai departe de zona respectiva dar acolo pauza; plutitor am pus, dar din pacate nu am avut la mine decat monturi cu plumb in-line, am lasat acolo 4 mont., si am prins o boala pe patronul asta, deasta vreau neaparat cand merg acolo data viitoare sa scot macar unul pe mal, asa ca orice sfat este binevenit

Avatar utilizator
djaleendark
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Mai 07, 2011 0:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: montura pescuit in agatatura

Mesaj de djaleendark »

florindinescu scrie:balta este in olt , nu este prima data cand pescuiesc acolo, dar abia acum am descoperit locul unde cred ca-l hraneste., dar in acelasi timp surpriza patronul a intesat locul cu crengi, salcami taiati si mai stiu eu ce, asta am aflat mai tarziu de la un paznic(dupa ce l-am omenit bine cu niste tuica).trasaturi am avut 6 in 4-5 ore dim, de fiecare data am simtit pestele in ac, dar imediat agatata :oops: ,am incercat sa le duc putin mai departe de zona respectiva dar acolo pauza; plutitor am pus, dar din pacate nu am avut la mine decat monturi cu plumb in-line, am lasat acolo 4 mont., si am prins o boala pe patronul asta, deasta vreau neaparat cand merg acolo data viitoare sa scot macar unul pe mal, asa ca orice sfat este binevenit
Cum se cheama balta ?

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: montura pescuit in agatatura

Mesaj de Dan Mateianu »


senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”