Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
arhanghelu
Mesaje: 60
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de arhanghelu »

Acul sta culcat si boabele ridicate la monturile 1 si 2, la montura nr.3 acul sta ridicat in coada.

Sa inteleg ca lansetele de 3,60 m si 3 lb nu afecteaza cu nimic???

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de martinik »

in situatia de fata nu vad legatura cu betele. daca ar fi fost mai rigide, de genul spod-urilor da. in schimb se vede o lungime cam mica a firului de par. daca adaugi cele 2-3 boabe iti mai raman cativa mm pana la carlig (prea putin). ar mai fi ceva, daca ai 2-3 lansari-plantari cu acelasi carlig ar fi bine sa-l inlocuiesti si c8 si korda se tocesc repede in varf.

arhanghelu
Mesaje: 60
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de arhanghelu »

Ma gandeam ca rateurile ar putea venii si pentru ca eu folosesc niste lansete mai flexibile(3 lb).
Am sa dau curs sfaturilor voastre si o sa modific pozitia varnisului si lungimea firului de par.

Ps: daca cineva are o montura care este folosita cu succes la plantat in malul de vis-a-vis, astept o poza s-au indrumare cum pot realiza montura.

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de Dan Serban »

arhanghelu scrie:Ma gandeam ca rateurile ar putea venii si pentru ca eu folosesc niste lansete mai flexibile(3 lb).
Am sa dau curs sfaturilor voastre si o sa modific pozitia varnisului si lungimea firului de par.

Ps: daca cineva are o montura care este folosita cu succes la plantat in malul de vis-a-vis, astept o poza s-au indrumare cum pot realiza montura.
Eu ti-as recomanda sa folosesti si un plumb cu autointepare(vartejul sa stea fix in mansonul de cauciuc din plumb) sau montura cu plumb pierdut , in pozele tale am vazut ca plumbul culiseaza ; opritorul de silicon nu are un efect tocmai de autointepare .
Pescar de rând

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de martinik »

trimite-mi adresa de e-mail pe privat si-ti voi trimite eu cateva poze.
le-as pune aici dar au 2,3 mb si nu ma lasa. :)

arhanghelu
Mesaje: 60
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de arhanghelu »

Ai mp.

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de martinik »

ai mail :wink:

arhanghelu
Mesaje: 60
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de arhanghelu »

Daca tot suntem la capitolul plantat, doresc sa-mi spuneti si mie ce fir(pt. planat) sa foloses pe tamburi. Ma
intereseaza ca firul sa nu aiba elongatie, sa fie vizibil noaptea si sa aiba diametrul de 0,35-0,40mm.

Ce parere aveti despre Sufix Ultra Supreme????

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de Dan Serban »

Subdue 0.36 sau 0.40 , l-am folosit la chiroiu si a facut fata cu brio agataturilor. Este foarte tapan firul.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pescar de rând

Avatar utilizator
popescugeorge
Mesaje: 83
Membru din: Mar Iul 31, 2012 14:46
Puncte: 0
Contact:

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de popescugeorge »

Foloseste plumbi mai grei, de 170-220 grame cu forma gen Korda Grippa. Forma aia actioneza ca o ventuza in mal si creste mult sansa autointeparii. Inteparea se va face de la sine, fara sa mai fi nevoit "sai dai teapa":))
Firele Trabuco sunt bune, le-am folosit cateva sezoane, dar au elongatie cat China! Incearca ceva acoperit cu fluorocarbon de 0.38-0.40mm. Astea sunt ceva mai rigide, dar se comporta pe lungimi de 130-160m de zici ca sunt textil. Ca ai lansete de 3lb, conteaza prea putin. Eu pescuiesc cu niste lansete destul de moi, cu fir gros de 0.40, si n-am nici o problema.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”