Opinii montura incepator :))

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Opinii montura incepator :))

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Buna seara prieteni,

As aprecia tare mult ca in cele ce urmeaza sa nu radeti asa mult :)). Sunt absolut incepator la crap si cu ocazia viitoarei si primei mele partide de pescuit la crap(la Hermes Peris) am confectionat, daca pot spune asa, o montura. Am atasat doua chinezarii flotante pe firul de par si folosesc fir camasuit ultra skin de la Sufix. Mentionez ca n am avut in dotare pasta de tungsten, dar n o sa lipseasca pe viitor din arsenal. Asadar, ce parere aveti, e gresit realizata montura?

http://imgur.com/a/JZ1JP

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

doruSV
Mesaje: 82
Membru din: Lun Feb 17, 2014 19:02
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de doruSV »

Pentru o prezentare de tip pop-up cum ai ales tu, distanta intre curbura carligului si momeala e mult prea mare, iar momeala se ridica mult de la sol. Te-ai uitat prea mult cred pe dvd-urile comerciale de prezentare.
Pune mai bine o bila de fund cu un pop-up mic langa ea si gata.
Crapul in genereal scormoneste si papa de pe fundul apei cand are de mancat. N-are sens sa te complici.
Parerea mea sincera.

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Multumesc de reply. Din lipsa de timp am folosit ce era pe langa mine in momentul realizarii monturii. Sunt de aceeasi parere cu tine, cu siguranta o sa merg pe bila scufundatoare si popup(daca nu ma insel, e vorba de snowman).

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

Mircea.Jakab
Mesaje: 41
Membru din: Lun Oct 07, 2013 18:54
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de Mircea.Jakab »

poti sa mergi linistit si pe pop-up si pe snowman si pe bila clasica de fund..practic poti sa incerci orice atata timp cat faci montura corect...mai ales daca esti incepator experimenteaza la inceput cu monturi simple cu lungimea firului de par mai "normala" adica undeva la 1 cm , si incearca sa renunti la kktu ala de line aligner....,daca folosesti momeala flotanta fa firu de par cam de 0.5 cm pt inceput si incearca sa echilibrezi carligul astfel incat sa stea "in coada" sau culcat pe fund si doar momeala sa stea deasupra lui...

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de pescarusull »

Pana la urma "kktu ala de line aligner" e util ? Ca la cat costa nu cred eu ca il recomanda cineva pt cine stie ce castiguri colosale.
Chiar sunt curios cati pescari folosesc asa ceva.
p.s. de foaie verde, am cumparat si eu si am folosit la confectionarea a cateva monturi acest mic accesoriu.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Eu nu folosesc lign aligner. Nu pot sa spun ca nu e bun... dar nu folosesc.
Sunt adeptul monturilor simple: fara aligner, fara tungsten, fara agrafe rapide, fara opritoare, folosesc in principiu 4 elemente la legarea unei monturi: carlig, fir, vartej si varnis.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de Alin Galbenu »

Poti realiza monturi corecte si fara acel line aligner. Este considerat de multi, un accesoriu inutil, "kordisme", etc
Eu, personal, il folosesc la carligele medii & mari. La cat costa echipamentul de pescuit, ce mai conteaza cativa lei. Folosesc carlige FUDO la 5 lei plicul, deci imi mai raman bani si pt line aligner :D
Am observat insa ca folosind acest cauciuc, pestii sunt mereu intepati in coltul sau in buza de jos, iar numarul rateurilor a scazut. Pentru mine a avut un efect pozitiv.
Imagine

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Multumesc frumos pentru pareri, o sa tin cont ! :D
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Inca o mica intrebare:
In cazul in care folosesc un astfel de leadcore, care este prevazut spre capatul dinspre montura cu un inel mai mare, cum as putea proteja nodul(dimensiunea acelui inel ma cam impiedica) ?
Fişiere ataşate
Leadcore cu inel
Leadcore cu inel
12899_600.jpg (30.56 KiB) Vizualizat de 3001 ori
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de dancalinescu »

Poti taia cu ceva inelul, il dai jos si prinzi firul direct pe inelul vartejului pe care apoi il "invelesti" cu un con de cauciuc sau un varnish de cauciuc mai rezistent. :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”