rig pt. amur

Ce monturi folosim pentru a pescui la cteno?
Scrie răspuns
crayzyboy99
Mesaje: 151
Membru din: Dum Ian 20, 2013 18:25
Puncte: 0
Localitate: Geoagiu
Contact:

rig pt. amur

Mesaj de crayzyboy99 »

salut, am citit pe un forum ca momeala pt. ten trebuie sa fie ridicata 5-15 cm de subtrat, este sau nu adevarat? Eu unul nu stiu cum este mai bine de aceea va intreb pe voi daca este mai bine sau nu, pana acum am pescuit pe substrat cu montura critic echilibrata, sa ma schimb pe monturi 5-15 cm ridicata?

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: rig pt. amur

Mesaj de Claudiu Garlea »

Da, montura pentru cten trebuie sa fie ridicata de pe sol. Trebuie sa gasesti un substrat mai tare, sa folosesti saculet solubil cu diverse (porumb, grau, spartura, germeni de grau, de porumb).

crayzyboy99
Mesaje: 151
Membru din: Dum Ian 20, 2013 18:25
Puncte: 0
Localitate: Geoagiu
Contact:

Re: rig pt. amur

Mesaj de crayzyboy99 »

ok, deci momesc cu momeli scufundatoare si pescuiesc cu momeli plutitoare... Mersi.

crayzyboy99
Mesaje: 151
Membru din: Dum Ian 20, 2013 18:25
Puncte: 0
Localitate: Geoagiu
Contact:

Re: rig pt. amur

Mesaj de crayzyboy99 »

carligul trebuie sa stea in coada sau trebuie ridicat 5-15 cm?

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: rig pt. amur

Mesaj de Claudiu Garlea »

Ridicat de pe substrat, nu sa stea in tija. Cam asa, 5cm, crapul filtreaza ce suge din namolul, in schimb ctenul este foarte sensibil si mananca doar ce se afla intre ape (vorba vine). Daca ai observat poze, el se ridica la suprafata si mananca stuf, d-asta e bine sa-i dai o nada ce are efect efervescent, gen spartura de porumb care se ridica usor, usor la suprafata. Ctenul este putin mai complicat de prins, sunt cativa pescari care se pot mandri cu trofee mari de cten. Cred ca Mircea Gheran, Dan Mitranescu, iti pot raspunde cu placere la intrebari, mult mai bine decat mine. Cauta-i pe forum si da-le mesaj!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Ten”