A incercat cineva asa ceva?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

A incercat cineva asa ceva?

Mesaj de Andrei I »

A incercat cineva sa faca carnatii de boiles cu o astfel de masina ?

E o masina de umplut carnati. Functioneaza pe acelasi principiu cu pistolul de boiles ..adica prin compactare, nu ca o masina de tocat carne cu spirala aia care nu reuseste sa compacteze suficient.

E inox 100% si are o capacitate de 4 litri cilindrul. Se incarca super usor avand diametrul de 20cm practic nu mai e nevoie sa faci salamul.

Daca ati experimentat cu asa ceva.. astept o opinie. Nu am rabdare pana face nevasta-mea cozonaci ca sa o incerc :D
Fişiere ataşate
de facut bile.jpg
(24.4 KiB) Descărcat de 1615 ori
Milionar excentric

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A incercat cineva asa ceva?

Mesaj de cipica »

singura ei problema este ca e facuta pentru carnati si nu pt boiles. pasta pt carnati este sensibil mai moale decat coca pt boiles, deci e nevoie de o forta mai mica pt a fi inpinsa prinvarful cu pricine. Coca de boiles e f tare si trebuie o forta imensa in comparatie cu cea de la carnati. Dupa cum ai spous si tu este o masina pt carnati, care cu siguranta nu suportaasemenea forte si se vor strica rotile dintate dupa primul kg de coca.
Nu este o perere este experienta :wink:

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: A incercat cineva asa ceva?

Mesaj de Andrei I »

cipica scrie:singura ei problema este ca e facuta pentru carnati si nu pt boiles. pasta pt carnati este sensibil mai moale decat coca pt boiles, deci e nevoie de o forta mai mica pt a fi inpinsa prinvarful cu pricine. Coca de boiles e f tare si trebuie o forta imensa in comparatie cu cea de la carnati. Dupa cum ai spous si tu este o masina pt carnati, care cu siguranta nu suportaasemenea forte si se vor strica rotile dintate dupa primul kg de coca.
Nu este o perere este experienta :wink:
Exact de asta vreau sa o testez cu o coca mai tare, sau sa aflu de la cineva care poate a mai incercat.

Nu stiu daca va avea forta necesara exact cum zici si tu...in schimb rotile dintate sunt metalice si par ff dure.
Milionar excentric

Avatar utilizator
ReMuS
Mesaje: 181
Membru din: Vin Apr 18, 2008 23:30
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: A incercat cineva asa ceva?

Mesaj de ReMuS »

Eu mi-am luat o "chestie" asemanatoare cu cea din poza petru bile, fiind satul de pistolul de mana si nedorind a investi in compresor si pistolul aferent.
Rezultatul:esec total. Nu cu rotile dintate este problema, ci tija respectiva"dintata" se indoaie. Daca nu se indoaie aceasta, sau fortezi chiar dupa ce s-a indoit, se "desface", se crapa corpul "carnatarului". In concluzie, parerea mea ca nu merita pierdut timpul si banii cu ea, nu rezista la coca de bile. Mai bine iti iei o masina manuala de tocat carne, ii scoti cutitele si merge perfect ptr bile, numai ca de la un timp iti amorteste degetul mare de la impins coca inauntru :D
Numai bine si ''Fir intins"!
Remus Lenghel

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: A incercat cineva asa ceva?

Mesaj de Andrei I »

m-am lamurit... i-o fac cadou lu' mamaie sa faca ceea ce stie (masina) ...carnati :(
Milionar excentric

catalin2804
Mesaje: 14
Membru din: Vin Dec 04, 2009 12:47
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: A incercat cineva asa ceva?

Mesaj de catalin2804 »

Daca aceasta nu merge poti incerca fara probleme o masina de tocat carne manuala.

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: A incercat cineva asa ceva?

Mesaj de Genes Florin »

ceva asemanator in proportir de 99% este de vanzare in metro dar tubul este foarte suptire, costul ei este de 6mil, noi incercam ceva de genul deoarece este mai fiabila decat pistonul pe baza de aer, daca ai observat in cazul in care pistonul nu este etans perfect si intra aer in pasta. carnatul nu mai ieste legat si foarte fragmentat.
Din acest punct aceasta masina mecanica este mai buna, doar ca mai trebuie atasat un motoras pentru a elimina manivela.
Am inceput sa dau din casa, de fapt noi o avem in probe, cum este terminata iti dai seama ca la tine vin prima data, aici vorbesc de tot sistemul. Mai putin malaxoru. :wink:
Balta Puiesti

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: A incercat cineva asa ceva?

Mesaj de doru_croc »

mai este un model la care actionarea pistonului se face printr-un surub, pare mai robusta. eu am vazut cred ca pe la Olanesti doua dimensiuni.
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”