Ajutor Reteta Boilies

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Ajutor Reteta Boilies

Mesaj de Ursu Florin »

Buna ziua, nu pescuiesc de foarte mult timp la crap, dar m-am hotarat ca de la primavara sa cumpar 2 mese de rulat si sa imi fac singur bilele, pentru ca eu cred ca satisfactia va fi mai mare.
Ma puteti ajuta cu niste retete ( le platesc daca este cazul )sau cu niste tutoriale care sa explice ce face fiecare ingredient in parte? Pretul la care vreau sa ajung pe kg este de maxim 40-45 lei.
Multumesc!
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

Razvan Chirita
Mesaje: 64
Membru din: Lun Dec 01, 2014 23:24

Re: Ajutor Reteta Boilies

Mesaj de Razvan Chirita »

Iti sugerez sa-ti cumperi pentru inceput mix si parte lichida gata preparate, la unii producatori se gasesc pachete complete (mix si parte lichida la un loc), e mai simplu asa la inceput si te-ai incadra si in buget.

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor Reteta Boilies

Mesaj de ritesco »

daca cauti pe youtube vei gasi zeci de videoclipuri unde iti arata cum se ruleaza bilele,mai intai iei un mix si respecti toti ce scrie producatoru.
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Ajutor Reteta Boilies

Mesaj de George-Alexandru »

Corect!

Handy Pack-ul,mixul plus partea lichida este ceea mai buna alegere pentru inceput.
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

mike83
Mesaje: 266
Membru din: Mar Ian 28, 2014 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor Reteta Boilies

Mesaj de mike83 »

Salut
Nu vad ce satisfactie ai putea avea cumparand un mix gata facut. Parerea mea este sa iti faci singur un mix de baza cat mai ieftin de la care sa pleci si mai adaugi in functie de particularitatile fiecarei partide. Crede-ma ca nu e nevoie sa ajungi la 40-45 lei pe kg ca sa prinzi. Referitor la rulat treaba e simpla in functie de ce cantitate vrei sa faci. Daca faci cate 2-3 kg atunci ai nevoie doar e un pistol normal si o masa de rulat si le fierbi la aragaz.
Daca faci cantitati mari treaba se complica putin. Ai nevoie de malaxor, pistol profesional, compresor,aparat de gatit la aburi pt fiet.
Toate bune

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Ajutor Reteta Boilies

Mesaj de Ursu Florin »

Prefer sa ma chinui decat sa iau un mix gata facut. O sa incerc anuminte retete sa vad daca imi ies. Acum vreau sa comand 2 mese de rulat, una de 24 si una de 18, sunt ok marimile ?
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: Ajutor Reteta Boilies

Mesaj de stoian06 »

Pe site- ul celor de la senzor gasesti 3 retete! Poti sa iti alegi de acolo una

mike83
Mesaje: 266
Membru din: Mar Ian 28, 2014 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor Reteta Boilies

Mesaj de mike83 »

Cretzu194 scrie:Prefer sa ma chinui decat sa iau un mix gata facut. O sa incerc anuminte retete sa vad daca imi ies. Acum vreau sa comand 2 mese de rulat, una de 24 si una de 18, sunt ok marimile ?
http://www.crapmania.ro/forum/liber-la- ... 42893.html

Avatar utilizator
Marian Cosereanu
pescar de competitie
Mesaje: 1176
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 19:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor Reteta Boilies

Mesaj de Marian Cosereanu »

Cretzu194 scrie:Prefer sa ma chinui decat sa iau un mix gata facut. O sa incerc anuminte retete sa vad daca imi ies. Acum vreau sa comand 2 mese de rulat, una de 24 si una de 18, sunt ok marimile ?
Te las să te chinui să descoperi din ce ți-am dat de studiat și pe urma am sa-ti dau si un pont. Ținem legătură și așteptăm și produsul finit. Dimensiunile meselor sunt ok, fale 18 tari și 24 solubile.
Nume utilizator schimbat din gazaru

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Ajutor Reteta Boilies

Mesaj de Ursu Florin »

Multumesc, am citit ce mi-ati trimis, o sa comand masa dupa sarbatori si o sa ma apuc de treaba. O sa mai studiez, chiar imi doresc sa fac chestia asta, o fac din pasiune, nu pentru ca nu am de unde cumpara bile, anul trecut am prins bine la bile CAPERLAN, 15 lei/kg, chiar mi-am facut recordu la o bila Caperlan ( Decathlon ), un crap comun de 13,6 kg :D
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”