Ajutor reteta nada pentru un incepator.

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Rua
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 20, 2017 11:05

Ajutor reteta nada pentru un incepator.

Mesaj de Rua »

Salutare,

Sunt foarte nou in pescuitul la Crap, abia am invatat sa-mi fac singur o montura corecta cu fir de par. Am 3 iesiri dupa crap pana acum. Toate la Dunare. Nu sunt pescar de balta, e o alegere personala, nu vad provocare in pescuitul la balta. Pana acum, in cele 3 iesiri, am cateva bucati prinse, cea mai mare fiind de 4 kg. Am nadit doar cu boabe inmuiate in apa cu tuica, iar pe firul de par am mers tot cu boabe mari aromate puternic cu tuica. De curand insa am castigat la un concurs urmatoarele ingrediente :

Nectar porumb dulce 1300 grame - capsuni
Germeni TTX - 500 gr - capsuni
Nada TTX 800 de gr - capsuni
Nada Groundbait Special 1kg - capsuni
Mix cereale (sunt intr-o punge aproape la vid, par umede) 1kg
Nada TTX Natural - 800 gr.


Nu cunosc aproape deloc aceste ingrediente si/sau rolul lor.

Ceea ce va rog este sa imi spuneti o reteta de nada care sa fie cat de cat potrivita la Dunare, in care sa folosessc cat mai multe, daca nu toate ingredientele castigate. Nu de alta...dar stiti cum zice romanul...e pacat de ele :)). Sa imi spuneti va rog ce sa amestec si in ce cantitate, precum si daca trebuie sa mai cumpar ceva pe langa cele castigate. As vrea sa va rog sa nu ma bagati la cheltuiala prea mare in cazul in care mai trebuie ingrediente. De asemenea, bazat pe nada care va iesi, sa-mi recomandati si un tip de momeala - adica ce sa pun pe firul de par?

Multumesc pentru raspunsuri.

Rua
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 20, 2017 11:05

Re: Ajutor reteta nada pentru un incepator.

Mesaj de Rua »

Haide mai baieti, ma asteptam la mai mult de la forumul asta. Niciun fel de ajutor?

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Ajutor reteta nada pentru un incepator.

Mesaj de petre iulian »

pai pare nada pt stationar .....
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Rua
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 20, 2017 11:05

Re: Ajutor reteta nada pentru un incepator.

Mesaj de Rua »

Bun si raspunsul asta. Deci nu o pot folosi deloc? nici macar o parte din ea? amestecata cu alte chestii?

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: Ajutor reteta nada pentru un incepator.

Mesaj de bogdanpesc »

Amestecale pe toate + ceva pelete +putina apa (cat inghite)+ceva bile sparte...si este gata o nada acceptabila de bulgari sau de momitor
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Ajutor reteta nada pentru un incepator.

Mesaj de gor965 »

Rua scrie:Bun si raspunsul asta. Deci nu o pot folosi deloc? nici macar o parte din ea? amestecata cu alte chestii?
O poti folosi daca pescuiesti cu momitoare (sau la feeder). Cu exceptia semintelor, restul are o granulatie mica si Dunarea iti va spala imediat zona nadita cu ele. Gasesti pe Youtube filmulete cu pescuit la feeder pe Dunare.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

dumitru1
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 18, 2017 20:02

Re: Ajutor reteta nada pentru un incepator.

Mesaj de dumitru1 »

[quote="Rua"]Salutare,

Sunt foarte nou in pescuitul la Crap, abia am invatat sa-mi fac singur o montura corecta cu fir de par. Am 3 iesiri dupa crap pana acum. Toate la Dunare. Nu sunt pescar de balta, e o alegere personala, nu vad provocare in pescuitul la balta. Pana acum, in cele 3 iesiri, am cateva bucati prinse, cea mai mare fiind de 4 kg. Am nadit doar cu boabe inmuiate in apa cu tuica, iar pe firul de par am mers tot cu boabe mari aromate puternic cu tuica. De curand insa am castigat la un concurs urmatoarele ingrediente :

Nectar porumb dulce 1300 grame - capsuni
Germeni TTX - 500 gr - capsuni
Nada TTX 800 de gr - capsuni
Nada Groundbait Special 1kg - capsuni
Mix cereale (sunt intr-o punge aproape la vid, par umede) 1kg
Nada TTX Natural - 800 gr.


Nu cunosc aproape deloc aceste ingrediente si/sau rolul lor.

Ceea ce va rog este sa imi spuneti o reteta de nada care sa fie cat de cat potrivita la Dunare, in care sa folosessc cat mai multe, daca nu toate ingredientele castigate. Nu de alta...dar stiti cum zice romanul...e pacat de ele :)). Sa imi spuneti va rog ce sa amestec si in ce cantitate, precum si daca trebuie sa mai cumpar ceva pe langa cele castigate. As vrea sa va rog sa nu ma bagati la cheltuiala prea mare in cazul in care mai trebuie ingrediente. De asemenea, bazat pe nada care va iesi, sa-mi recomandati si un tip de momeala - adica ce sa pun pe firul de par?

àn primul rànd felicitari pentru captura de 4 kg pe dunare (eu oricum nu cred a treia partida de pescuit si ai reusit sa scoti un crap salbatic din dunare de 4 kg poate crede cine nu a pescuit pe dunare)sa revenimla antrebarea ta ,Dunarea intra àn categoria apelor salbatice cea ce dà de anteles ca pestele nu este influentat de o nadire masiva regulata de càtre vre-un administrator cu cine stie ce furaje tip boiles sau cine stie ce tip de pastura àn, consecinta ai poti prezenta ce doresti tu ca nadà ,momealàsi pasturà rezultate mai bune vor da cele naturale tipul boabe de porumb ,patratele de mamaliga sau oricare tip de pastura la care poti adauga betaina,eu pe dunare( pe insula la pisicu ostrov jud costanza ,sau la cetate jud calarasi)de obicei an plasa solubila fac un amestec de pastura cumparata de la dechatlon sau orice magazin la care adaug betaina ,boabe de porum la conserva si pamant de pe vadul pe care pescuesc pentru a mari greutate saculetului solubil deoarece curentul apei e foarte mare pe dunare si pentru o prezentare mai naturala a nadei ,deci sa recapitulam:orice tip de pastura pentru crap +momeala(porumb boabe,mamaliga, cu ce pescuesc eu de obicei adaug o cantitate mica àn pastura)+betaina (de evitat aminoacizi faina de peste sub nicio forma)saculeti solubili angreunati cu pàmant ,momeala asezata direct pe carlig fara monturi ridicole tip elicopter ,hair rig etc (inventi total inutile)sau ànaintasi ,linia de fir ,blumb culisant oprit prin funda cu stoper solubil,carlig (fara noduri inutile )e montura si nada pentru dunare ,Fir àntins

Rua
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 20, 2017 11:05

Re: Ajutor reteta nada pentru un incepator.

Mesaj de Rua »

Multumesc pentru raspunsuri. am bagat la cap si o sa va urmeaz sfatul. Oricum mai citisem si intrebasem, dar am zis ca nu strica sa devin activ si pe acest forum.

In ceea ce priveste captura de 4 kg am poze si martori :), dar nu am de demonstrat nimic nimanui. Daca te ajuta iti mai zic ca merg pe dunare de peste 8 ani, doar ca NICIODATA nu m-am dus dupa crap. Cate ceva despre pescuit, despre ales locuri, despre barci, sonare si alte porcarii mai stiu si eu. De crap m-am apucat dupa ce am scos afara unul de vreo 2-3 kg pe scula unuia dintre amicii cu care eram. Mi-a placut atat de mult drillul incat am mutat o lanseta pe crap si am inceput sa rog prietenii sa ma invete. Am prins inca 2 bucati la acea iesire, pe patul lor de nada si cu toata montura din trusele lor. Apoi au mai fost doar alte 2 iesiri, iar la una dintre ele nu am prins ABSOLUT NIMIC 4 zile in afara bucatii de 4 kg. Prietenii mei prinsesera cam 3 bucati de caciula in cele 4 zile. :)

Asta asa...sa mai povestim si noi.

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: Ajutor reteta nada pentru un incepator.

Mesaj de Ovidiu Bunea »

",momeala asezata direct pe carlig fara monturi ridicole tip elicopter ,hair rig etc (inventi total inutile)sau ànaintasi "

In afara de faptul ca asasineaza limba romana, eu cred ca omul asta traieste pe planeta lui ... pai daca si montura helicopter e ridicola ce sa mai zic de inventia inutila gen hair rig :)))))))

on: RUA, cu cantitatea aceea de nada nu prea vad sa ai mari reusite, in sensul ca pe Dunare cred ca trebuie nadit la greu, cantitate mare ... sau cel putin asa am citit eu pe forum :)
ps: asteapta alte sfaturi, mitica e dus.
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”