apa rece

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

obssesion carp
Mesaje: 56
Membru din: Mar Dec 01, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: apa rece

Mesaj de obssesion carp »

BUNA ZIUA SI SALUTARI TUTUROR
MULTUMESC pentru raspuns chiar daca are un ph cam acid :lol: dar departe de mine gindul sa desconsider mixul 1016!!!!!!!!.Am obtinut cu greu de la tine (ANDREI), 3 informatii EXACTE despre bilele voastre(1016) pe care le consider si utile de asemenea.
HAI SA-TI SPUN ANDREI DRAGA perceptia pescarilor de rand(asupra bilelor 1016) adepti ai pescuitului sportiv, care nu prea pot sa participe la concursuri dar sunt fani bile ca sa zic asa si suntem din ce in ce mai multi aici prin Transilvania;anume ca cele din comert nu sunt identice cu cele cu care voi pescuiti la concursuri? nu stiu ce sa cred te las pe tine sa le respunzi .
revenind la oile noastre te rog sa ne spui cu ce mix ai amesteca 1016 intr-un 50%,50%,daca ai dori sa apelezi la aceasta formula, cu ce crezi ca ar merge ?in ideea ca multi pescari de competitie mixeaza 2 feluri de mixuri consacrate asa cum este si 1016
dealtfel acesta este si scopul meu sa realizez un mix 50% 1016 si 50%altceva pe care am sa-l testez tot anul viitor.(e mai rentabil financiar decat sa concepi propiul mix datorita preturilor mari la cant. mici).
acestea fiind spuse domnule,asteptam sa accepti ca rolul tau in acest forum este sa ne inveti ,"sa dai din casa ":P si sa ne spui val.proteica a1016 :lol: OK?

Ps poate ai fost sortit sa ajungi un mare "crapar" iar acum trebuie sa_ti dezvalui secretele pt amerge mai departe ,asa ca du-ti crucea pana la capat :D
RAZVAN M. C.
C.S. CARP CLUJ SOCIETY
CRAPI IN DRIL,ALB NEGRU SI VOIE BUNA

vlad.oproiu
Mesaje: 166
Membru din: Mar Mai 05, 2009 16:58

Re: apa rece

Mesaj de vlad.oproiu »

salut.
poti sa ne zici si noua care e mixul de apa rece cu care ai avut rezultate mai bune decat cu 1016?

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: apa rece

Mesaj de Andrei I »

Poti obtine un rezultat mai bun LA UN MOMENT DAT, sau INTR-UN ANUMIT LOC cu mamaliga in loc de 3D, cu porumb in loc de 1016, cu bomboane in loc de BFM. Nu exista bila fermecata, nu exista bila de peste mare, nu exista reteta suprema...e vorba de localizare, vreme, etc.

90% din ce e pe piata referitor la mixuri sau bile de raft sunt foarte bune. Depinde unde cand si cine le foloseste.
Milionar excentric

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: apa rece

Mesaj de Vladut Mateianu »

Eu zic ca exista bile speciale ptr pesti mari.....parerea mea ! :wink:

@andreiI

cat crezi ca conteaza mixul la un boilies ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: apa rece

Mesaj de Andrei I »

Vladut Mateianu scrie:
@andreiI

cat crezi ca conteaza mixul la un boilies ?
Daca imi spui tu o valoare in procente...ca raspuns la intrebarea asta... eu tac malc :D
Milionar excentric

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: apa rece

Mesaj de Vladut Mateianu »

Taci malc sau ..melc ? :D Adica doar scoti ochii si citesti ? :D
Hai sa simplificam, vreau sa continuam dialogul... Crezi atunci ca este mai important mixul sau partea lichida ? :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: apa rece

Mesaj de Andrei I »

Vladut Mateianu scrie:Taci malc sau ..melc ? :D Adica doar scoti ochii si citesti ? :D
Hai sa simplificam, vreau sa continuam dialogul... Crezi atunci ca este mai important mixul sau partea lichida ? :roll:

Pai Vladut, din "vasta" mea experienta am dedus urmatoarele:

- mixul (compozitia lui in proteine, caseine, proteine lactice, granulatia, etc.) difera de la caz la caz. Sa sti cand si unde un anumit tip de mix va da rezultate mai bune decat altul este aproape imposibil, preferintele prietenului nostru "crapul" schimbandu-se dupa mult prea multi factori, unii cunoscuti (vant, temperatura apei, anotimp, tipul de hrana naturala) etc etc, si alti factori inca necunoscuti.

-partea lichida este importanta din doua mari motive: 1 -atractie (dar numai in bilele de carlig) si 2 -purgatie in bilele de nadit. La punctul 1 - atractie este iar imposibil de zis acolo merge cu aia si acolo cu aia. Mai corect este...ACUM megre cu ASTA. Maine nu se stie...

In principiu, tot din vasta mea experienta, spun asa: Mixul impreuna cu partea lichida iti aduce un avantaj NUMAI pe termen lung ..adica partide incepand cu 72 de ore. Datorita factorului purgatie in primul rand, dar si a nivelului digerabilitatii mixului.

Pe termen scurt insa, eu zic ca nu exista diferenta intre mix-uri. Conteaza sa fie peste in zona si sa ai o bila de carlig care sa atraga.

Calitatea unei bile incepe sa isi puna amprenta asupra pescuitului numai dupa minim 48 de ore.

Si uite facem un test...tu imi dai mie sa pescuiesc cu cel mai al dracu mix (bila) din lume, si tu pescuiesti cu ce iti dau eu (mamaliga, porumb, seminte, spartura) .... sti ce...tu o sa prinzi mai mult. pentru ca te pricepi mai bine la localizare. Iar daca vei localiza crapul mare, il vei prinde si cu rame. Crapul mare il prinzi daca il ai in fata! nu il aduci cu nimic. Are trasee prestabilite si o sti si tu foarte bine.
Milionar excentric

obssesion carp
Mesaje: 56
Membru din: Mar Dec 01, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: apa rece

Mesaj de obssesion carp »

salut.
poti sa ne zici si noua care e mixul de apa rece cu care ai avut rezultate mai bune decat cu 1016?
SALUTARE
Mixul cu care am prins pe apa rece este de la IMPERIAL COLD WATER LIVER doua partide si IMPERIAL COLD WATER MONSTER CRAB si am folosit aroma de fructe pe baza de EA ca stropeala iar aroma de baza afost crabul.Nu stiu solventul la aceasta aroma dar se dispersa bine in apa rece cand am verificato.
RAZVAN M. C.
C.S. CARP CLUJ SOCIETY
CRAPI IN DRIL,ALB NEGRU SI VOIE BUNA

vlad.oproiu
Mesaje: 166
Membru din: Mar Mai 05, 2009 16:58

Re: apa rece

Mesaj de vlad.oproiu »

mersi de raspuns, aveam o banuiala ca e de la Imperial

anghel d.
Mesaje: 48
Membru din: Dum Ian 11, 2009 10:16

Re: apa rece

Mesaj de anghel d. »

bilele selecteaza pestele, va zic din experienta si nu m-am apucat de pescuit de 1 an !
conteaza enorm mixul si dozajul aromei, dar si forma si dimensiunea bilei !
anghel dragos-toyota carp team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”