apa rece

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

VladTepes
Mesaje: 99
Membru din: Mie Mai 27, 2009 8:51

Re: apa rece

Mesaj de VladTepes »

Chiar de ii vechi postu :) vad ca nu s-a rapuns la intrebarea lui Vladut :) Adica ce ii mai important Mixu sau parta lichida :)).

A incercat careva sa faca un test, Mixu X cu lapte de porumb sau oua si mixu X cu toata partea de amino atractanti uleiuri etc etc..., pescuit pt 2 paturi de nada partida lunaga 48 ore plus. Sa vada daca este vreo diferenta NOTABILA intre cele 2 variante ale aceluiasi mix??



Io inc anu am imi dau cu pareare pentru ca nu am testat dar daca ar fi cineva sa ma intrebe as zice ca partea lichida este mai importanta decat mixu din simplu fapt ca degeaba u mix este foarte bogat in proteine si tot felu de substante nutritive daca nu si ajuti digestia crapului sa sintetizeze componentele mixului. Este o teorie deocamdata nu am testat in paralel.

Avatar utilizator
Raducanu Claudiu
Mesaje: 16
Membru din: Joi Feb 24, 2011 19:08

Re: apa rece

Mesaj de Raducanu Claudiu »

Oau ce dilema, cine-i mai important? Oul sau gainia?
De fapt raspunsul e foarte simplu - foarte important este ca atunci cand o ai sa o bagi in poarta. :lol: :lol: :lol:
La bulanu meu o să dau şi gol dacă o să mă convoacă

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: apa rece

Mesaj de doru_croc »

Andrei I scrie:
Vladut Mateianu scrie:Taci malc sau ..melc ? :D Adica doar scoti ochii si citesti ? :D
Hai sa simplificam, vreau sa continuam dialogul... Crezi atunci ca este mai important mixul sau partea lichida ? :roll:

Pai Vladut, din "vasta" mea experienta am dedus urmatoarele:

- mixul (compozitia lui in proteine, caseine, proteine lactice, granulatia, etc.) difera de la caz la caz. Sa sti cand si unde un anumit tip de mix va da rezultate mai bune decat altul este aproape imposibil, preferintele prietenului nostru "crapul" schimbandu-se dupa mult prea multi factori, unii cunoscuti (vant, temperatura apei, anotimp, tipul de hrana naturala) etc etc, si alti factori inca necunoscuti.

-partea lichida este importanta din doua mari motive: 1 -atractie (dar numai in bilele de carlig) si 2 -purgatie in bilele de nadit. La punctul 1 - atractie este iar imposibil de zis acolo merge cu aia si acolo cu aia. Mai corect este...ACUM megre cu ASTA. Maine nu se stie...

In principiu, tot din vasta mea experienta, spun asa: Mixul impreuna cu partea lichida iti aduce un avantaj NUMAI pe termen lung ..adica partide incepand cu 72 de ore. Datorita factorului purgatie in primul rand, dar si a nivelului digerabilitatii mixului.

Pe termen scurt insa, eu zic ca nu exista diferenta intre mix-uri. Conteaza sa fie peste in zona si sa ai o bila de carlig care sa atraga.

Calitatea unei bile incepe sa isi puna amprenta asupra pescuitului numai dupa minim 48 de ore.

Si uite facem un test...tu imi dai mie sa pescuiesc cu cel mai al dracu mix (bila) din lume, si tu pescuiesti cu ce iti dau eu (mamaliga, porumb, seminte, spartura) .... sti ce...tu o sa prinzi mai mult. pentru ca te pricepi mai bine la localizare. Iar daca vei localiza crapul mare, il vei prinde si cu rame. Crapul mare il prinzi daca il ai in fata! nu il aduci cu nimic. Are trasee prestabilite si o sti si tu foarte bine.
Andrei, nu mai folosi termenul de purgatie pentru ca este incorect. Mai bine suna digerabilitate. Tu daca ai diaree mai ai pofta de mancare? Eu nu. :lol: :lol: :lol: Este o observatie si atat.
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: apa rece

Mesaj de marin laurentiu »

doru_croc scrie:
Andrei I scrie:
Vladut Mateianu scrie:Taci malc sau ..melc ? :D Adica doar scoti ochii si citesti ? :D
Hai sa simplificam, vreau sa continuam dialogul... Crezi atunci ca este mai important mixul sau partea lichida ? :roll:

Pai Vladut, din "vasta" mea experienta am dedus urmatoarele:

- mixul (compozitia lui in proteine, caseine, proteine lactice, granulatia, etc.) difera de la caz la caz. Sa sti cand si unde un anumit tip de mix va da rezultate mai bune decat altul este aproape imposibil, preferintele prietenului nostru "crapul" schimbandu-se dupa mult prea multi factori, unii cunoscuti (vant, temperatura apei, anotimp, tipul de hrana naturala) etc etc, si alti factori inca necunoscuti.

-partea lichida este importanta din doua mari motive: 1 -atractie (dar numai in bilele de carlig) si 2 -purgatie in bilele de nadit. La punctul 1 - atractie este iar imposibil de zis acolo merge cu aia si acolo cu aia. Mai corect este...ACUM megre cu ASTA. Maine nu se stie...

In principiu, tot din vasta mea experienta, spun asa: Mixul impreuna cu partea lichida iti aduce un avantaj NUMAI pe termen lung ..adica partide incepand cu 72 de ore. Datorita factorului purgatie in primul rand, dar si a nivelului digerabilitatii mixului.

Pe termen scurt insa, eu zic ca nu exista diferenta intre mix-uri. Conteaza sa fie peste in zona si sa ai o bila de carlig care sa atraga.

Calitatea unei bile incepe sa isi puna amprenta asupra pescuitului numai dupa minim 48 de ore.

Si uite facem un test...tu imi dai mie sa pescuiesc cu cel mai al dracu mix (bila) din lume, si tu pescuiesti cu ce iti dau eu (mamaliga, porumb, seminte, spartura) .... sti ce...tu o sa prinzi mai mult. pentru ca te pricepi mai bine la localizare. Iar daca vei localiza crapul mare, il vei prinde si cu rame. Crapul mare il prinzi daca il ai in fata! nu il aduci cu nimic. Are trasee prestabilite si o sti si tu foarte bine.
Andrei, nu mai folosi termenul de purgatie pentru ca este incorect. Mai bine suna digerabilitate. Tu daca ai diaree mai ai pofta de mancare? Eu nu. :lol: :lol: :lol: Este o observatie si atat.
corect :!: :!: :!: :wink:
sau si mai corect ar fi :tranzit intestinal accelerat :wink: ...un mix cu cat contine mai multe ingrediente predigerate,tratate enzimatic,hidrosolubile,etc...cu atat digestia este mai rapida iar materia nedigerabila sau greu digerabila este mai repede eliminata...dar acest fenomen nu are nici o legatura cu ...purgatia....digestia se face in intestinul subtire(la crap,datorita lipsei stomacului, acesta este f mare,aproximativ 2,5-3 ori lungimea corpului) pe cand,purgativele actioneaza asupra colonului(la crap fiind un segment extrem de scurt)prin iritarea acestuia, fiind stimulate miscarile peristaltice,astfel este provocata eliminarea continutului...dar continutului intestinului gros nu a intestinului subtire :wink: ...asa ca treaba cu purgatia nu e altceva decat un mare fake :wink: ca sa inteleaga toata lumea, este exact cum ai spune ca in mom in care te-ai ridicat de pe wc instantaneu ti-e foame... fals...
la fel de fals ca articolele unora care recomanda nutramino si multimino cu fenolftaleina...pfff si l-am rugat pe Bill Cottam sa nu mai "dea din casa" :mrgreen: :lol: :lol: :lol: ...e plina lumea de ingineri si de poeti...
dar...mai bine somer... :mrgreen:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: apa rece

Mesaj de cipica »

salutare!
Ma simt dator sa dau si eu niste raspunsuri:
1. referitor la preocuparea ta pentru reteta speciala a boilesurilor Senzor "de concurs": Am facut parte cativa ani din echipa Senzor, si pot sa te asigur ca nu exista bile speciale, cele folosite fiind cele "de raft".
2. problema pe care tu o ridici vis a vis de bilele de apa rece mi se pare foarte interesanta. Nu mai devreme de acum 10 zile m-am intors din Franta, unde am pescuit pentru o saptamana pe un celebru lac. toti pescarii, fara exceptii pescuiau cu bile facute pe mix birdfood cu aroma de fructe sau bile Solar Winter Secret, niste bile recunoscute ca fiind pentru apa rece. Si toti sustineau ca iarna nu functioneaza bilele fishmeal.
Pe de alta parte, nu pot sa nu-mi amintesc partida lui Zvonko de la tancabesti din anul 2005, cand la inceput de martie a facut genocid pescuind cu niste bile "total neindicate" pentru acest anotimp: Frankfurtes Sousages- un boiles bogat in uleiuri si grasimi.
Deasemenea la fiecare partida pe care o fac in luna noiembrie in ungaria la Ecsed, folosesc bile 1016.
Tot bilele 1610 prind peste si pe la Haromfa in luna martie, cand de obicei in timpul concursului de acolo sunt 2-7 grade sau ninge.
In alta ordine de idei cred ca este vorba de moment, de loc, daca pestii sunt in fata ta si sunt infometati cu siguranta vor manca ceea ce le dai, daca sunt mai mofturosi...

Am avut partide exceptionale primavara folosind 1016

cip's turn
Mesaje: 186
Membru din: Vin Oct 02, 2009 10:04

Re: apa rece

Mesaj de cip's turn »

[quote="cipica"]salutare!
Ma simt dator sa dau si eu niste raspunsuri:
1. referitor la preocuparea ta pentru reteta speciala a boilesurilor Senzor "de concurs": Am facut parte cativa ani din echipa Senzor, si pot sa te asigur ca nu exista bile speciale, cele folosite fiind cele "de raft".

Da asta e parerea tuturora ca dak vinzi bile niciodata nu o sa vinzi bile bune ,bile cu care pescuiesti tu,cele cu care te duci la concursuri .Cand am fost pe Tancabesti la Senior Trophy am ramas fara bile de dimensiune mare si am nimerit pe un loc unde pescuise V.B. si cu Parfene 2 zile la rand .L-am rugat pe Vladut sa-mi dea niste V.B.-uri si ceva bile de 30.Ce credeti ca am primit .......................
V.B.-uri normale si 1016 din din galeata sigilata si etichetata care a fost luata din depozit,deci marfa identica cu ce este in comert.
Cand am inceput sa fac bile si sa vand am intampinat si eu acelasi probleme.Da oare bilele astea ce le vinzi sunt aceeasi reteta cu cele cu care te duci la concurs?
si cea mai tare faza cand sa plec la concurs vin 2 clienti si vad masina plina de bile ,ma intreaba unde ma duc le spun ca la concurs si desigur ei scot banii din buzunar shi sar pe mine .Dami 5 kg de bile da de aici din masina deastea de concurs :) .Le zic k fratilor luati ,dupa care am intrat in magazin am luat altele de pe raft si am plecat la concurs.Sa vedeti ce fete au facut ... :lol: Puteti fi siguri ca si in ziua de azi ei cred ca bilele din masina erau mai bune ca cele de pe raft .Sindromul asta eu il numesc SINDROMUL TOMA :lol: :lol:
it's in your blood
C.S. CARP CLUJ SOCIETY

didelu
Mesaje: 158
Membru din: Vin Oct 22, 2010 12:42
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: apa rece

Mesaj de didelu »

cip's turn scrie: si cea mai tare faza cand sa plec la concurs vin 2 clienti si vad masina plina de bile ,ma intreaba unde ma duc le spun ca la concurs si desigur ei scot banii din buzunar shi sar pe mine .Dami 5 kg de bile da de aici din masina deastea de concurs :) .Le zic k fratilor luati ,dupa care am intrat in magazin am luat altele de pe raft si am plecat la concurs.Sa vedeti ce fete au facut ... :lol: Puteti fi siguri ca si in ziua de azi ei cred ca bilele din masina erau mai bune ca cele de pe raft .Sindromul asta eu il numesc SINDROMUL TOMA :lol: :lol:
tare asta :D
mi-a placut teribil

mircea.lev
Mesaje: 13
Membru din: Lun Noi 10, 2008 20:04
Puncte: 0
Localitate: brasov

Re: apa rece

Mesaj de mircea.lev »

in avp martie 2011 este un articol interesant scris de Shaun Harrison,Boiliesuri de apa rece.

Avatar utilizator
Rusu Andrei
Mesaje: 137
Membru din: Vin Feb 19, 2010 0:05
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: apa rece

Mesaj de Rusu Andrei »

Andrei, nu mai folosi termenul de purgatie pentru ca este incorect. Mai bine suna digerabilitate. Tu daca ai diaree mai ai pofta de mancare? Eu nu. :lol: :lol: :lol: Este o observatie si atat.[/quote]

Purgatie in nici un caz nu inseamna ca ai diaree.
Purgatia este o defecare normala,naturala si diareea este defecarea frecventa,patologica de materii fecale moi ( este tot o observatie si atat )

Avatar utilizator
Rusu Andrei
Mesaje: 137
Membru din: Vin Feb 19, 2010 0:05
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: apa rece

Mesaj de Rusu Andrei »

obssesion carp scrie: HAI SA-TI SPUN ANDREI DRAGA perceptia pescarilor de rand(asupra bilelor 1016) adepti ai pescuitului sportiv, care nu prea pot sa participe la concursuri dar sunt fani bile ca sa zic asa si suntem din ce in ce mai multi aici prin Transilvania;anume ca cele din comert nu sunt identice cu cele cu care voi pescuiti la concursuri? nu stiu ce sa cred te las pe tine sa le respunzi . :D
Sunt pescar tot din Transilvania si vreau sa zic ca am pescuit cu 1016 de multe ori,chiar si la concursuri ( facute de mine dar cu materialele si reteta de la producator fara nici o modificare ) si am avut rezultate foarte bune si foarte rele pe aceeasi balta.Deci conteaza cu siguranta vremea si tactica ,precum si durata partidei.
Nu cred ca ar avea motiv sa vanda bile diferite fata de cele din concursuri pentru ca nu ar da rezultate pescarului cumparator si ei nu ar mai vinde.(Parerea mea)
Poate le folosesc altfel,cu o oarecare tactica sau combinate cu alta nada pentru a castiga un concurs dar asta este cu totul altceva si bravo lor dak reusesc.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”