arome..necesitate?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

serbtudor
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Aug 09, 2008 21:20

arome..necesitate?

Mesaj de serbtudor »

vreau sa intreb daca exista persoane care nu folosesc arome la mix?daca da,de ce?
credeti ca la o partida medie(minim 2 nopti)daca ai o nada in care ai incredere,si localizarea e buna mai e nevoie de amprenta aromei?(pestele oricum are teoretic timp sa gaseasca nada si sa o accepte)
SENIOR CRAP CLUB

Mugur Ioan
Mesaje: 161
Membru din: Lun Iul 03, 2006 8:53
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: arome..necesitate?

Mesaj de Mugur Ioan »

Daca il localizezi pe "dulau" si i-o pui la bot, cred ca poti sa nu ai aroma, ca o haleste, dar cum acest lucru e aproape imposibil folosesti aroma, atractanti, etc. ca sa poata detecta mai usor bila. Cel putin asta e parerea mea.
"Cine face si desface, toata ziua are ce face."
Mugur

serbtudor
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Aug 09, 2008 21:20

Re: arome..necesitate?

Mesaj de serbtudor »

nu e vorba si de atractant...e vb exclusiv de aroma...(in rest atracttamino,amino ppc,nutramino,multimino,betaina....),mi se pare ca e cel mai usor sa strici un mix din cauza aromei...
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: arome..necesitate?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Exista si varianta sa nu folosesti aroma deloc, uneori este chiar recomandat sa reduci la minimum cantitatea de aroma adaugata ! Mai ales cand esti in cautarea "dulapilor"....... :wink:

Am facut bile fara aroma si am avut rezultate bune. Deci,.....spor la treaba ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

serbtudor
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Aug 09, 2008 21:20

Re: arome..necesitate?

Mesaj de serbtudor »

ai aivea incredere sa te duci la concurs cu o nada fara aroma?
SENIOR CRAP CLUB

serbtudor
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Aug 09, 2008 21:20

Re: arome..necesitate?

Mesaj de serbtudor »

180 de vizualizari..si 2 raspunsuri din care unu al lui vladutz care stiam dinainte ca va raspunde la orice topic de tehnica(ms vladutz :mrgreen: )...si la polemica se umplu 3 pagini in 2 zile.. :lol:
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: arome..necesitate?

Mesaj de razvan u. »

Am facut o greseala anul trecut la o partida de 4 zile: am dublat cantitatea de aroma la bile si am mai si facut un pat cu ele. Tarziu, am observat problema si cu aceleasi bile am pescuit izolat. Rezultate: in primul caz 0, in al doilea caz aproape de 0 :( . Au mai fost si alte cauze la acest insucces, dar principala ramane aroma.
La toate bilele care o sa le fac o sa folosesc dozajul recomandat de producator, impingandu-l spre minim.
Legat de pescuit fara aroma, nu am incercat, dar cu singuranta o sa fac niste teste in primavara(un mix cu partea lichida completa fara nici un pic de aroma). :wink:
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: arome..necesitate?

Mesaj de Sionut »

Cred ca raspunsul la aceasta intrebare depinde atat de locatia de pescuit, specii vizate si tipul de pescuit(competitie sau placere). Este evident ca daca vrei "monstri", pe locatii unde pestele a mai fost eliberat de cateva ori,pare logic ca aroma sa fie la nivel minim sau poate lipsi .Ma refer la bati gen Tancabesti,Hobaia etc. In schimb,pe acelasi balti daca mergi in concurs parerea mea e ca trebuie sa agati orice peste de la limita de la care puncteaza,deci trebuie sa pui aroma.
CS APS

serbtudor
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Aug 09, 2008 21:20

Re: arome..necesitate?

Mesaj de serbtudor »

eu deja cum se incalzeste o sa fac primu test...va anunt
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: arome..necesitate?

Mesaj de Vladut Mateianu »

M-as duce si la concurs cu nada fara aroma, dar doar daca se puncteaza cei mai mari 5 crapi .... :D

In rest, cum a zis si Ionut, daca nu cautam capturi ci cantitate, aroma poate avea mare importanta ! Iar cu multa aroma, la pescuitul izolat, fara pat de nada si cautand ciortanii, vom avea mereu rezultate bune ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”