articol despre boiles(Vladut)- pareri si discutii

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

articol despre boiles(Vladut)- pareri si discutii

Mesaj de Vladut Mateianu »

Boilesul solubil, trecut si viitor

Asa cum am promis in articolul trecut, azi vom discuta doar despre boiliesurile solubile. In ultima vreme, tot mai multi pescari au constatat ca aparitia boiliesurilor solubile pe piata autohtona a provocat o intreaga insiruire de evenimente de care trebuie tinut cont , cum ar fi : castigarea majoritatii concursurilor din tara s-a facut pe baza de solubile, capturi mult mai numeroase pe baltiile deja invatate cu boiliesuri, rezultate incredibile pe balti pe care nu s-a pescuit niciodata cu boilies, dar si titlul de vicecampioana mondiala pe care l-a obtinut Romania la Campionatul Mondial. din Serbia.
Avand onoarea sa fiu printre primii care au pescuit in Romania cu aceasta noua nada si contribuind in decursul ultimilor 4 ani la fabricarea a circa 10 -15 tone de boiliesuri solubile in incinta magazinului Senzor, vreau sa va explic mai pe larg acum, concluziile la care am ajuns in urma experimentelor facute in acest domeniu si testate pe balti (uneori in concursuri, alteori in partide de agrement).
In primul rand, sa vorbim despre mix. In functie de granulatie , acesta influenteaza in mod direct procesul de solubilitate, aparand diferente de 2-3 ore pana la dizolvarea completa. Deci, un mix mai grunjos, cu granulatie mare, va ajuta boiliesul sa se descompuna mult mai repede decat un mix alcatuit doar din ingrediente in forma fina ,prafuri ! Ca sfat, aici v-as sugera ca macar o data sa incercati sa introduceti in mix micropellete SBS, nu creaza probleme la rulaj, iar boiliesurile care contin micropelletele vor actiona in apa ca o tableta de calciu efervescent .
Urmatorul lucru care conteaza enorm in procesul de solubilitate si care poate mari perioda de dizolvare totala de la 2 la 12 ore, este amestecul lapte de porumb-oua-apa. Cu toti stim ca pentru a face boilesuri solubile, amestecam mixul cu substantele nutritive, iar apoi adaugam in loc de oua, lapte de porumb diluat in proportie de 1:1 cu apa fierbinte. Astfel, faceam solubile cu o perioada de viata medie de 2 ore. Dar ,anumiti pescari, doreau boiliesuri solubile care sa dureze mai mult, care sa se topeasca total in 8-10 ore. Asa am ajuns sa amestec laptele de porumb cu oua si sa observ ca asa putem sa crestem timpul de solubilitate al boiliesurilor. Cu cat si care sunt proportiile ? Din pacate aici nu va pot raspunde exact, in joc sunt si cateva variabile( de una am vorbit deja mai sus, mixul) , asa ca nu se poate face un table standard, trebuie rabdare si facute teste !
Iar un lucru foarte important il constituie temperatura si adancimea apei in care vom lansa momeala. Pe o apa rece, boiliesurile se vor dizolva mai greu, iar presiunea variata exercitata asupra bilei datorita diferentelor de adancime , influenteaza in mod direct procesul de solubilitate.
Timpul de uscare si modul de uscare sunt iar niste factori de care trebuie tinuti cont. Un boilies uscat natural timp de 2 saptamani , se va dizolva mult mai repede decat unul uscat fortat in 48 de ore ! Si inca un mic secret, daca vrem ca o bila sa se dizolve mai repede( uneori si sub 1 ora !) este de ajuns sa o tinem cu cateva zile inainte intr-un dip care sa contina si putin CSL sau Wisky Link SBS.
Cam acestea ar fi, in mare, punctele de care trebuie sa tineti cont cand va apucati de facut solubile. Mai sunt si alte variante prin care putem modifica timpii de dizolvare (una ar fi fierberea boiliesurilor solubile !), dar deja cred ca ne complicam. Avantajul la aceste bile este ca le putem testa si in conditii de laborator, chiar putem inventa chiar noi un nou tip de momeala, cu ajutorul pastei solubile.
Iar pentru pescarii comozi, carora noaptea le este greu sa schimbe constant boiliesurile de la carlig, am sa le divulg o inventie marca Senzor : boilesuri tari( de 16 sau 18 mm) invelite intr-o pasta solubila de 2-4 mm si lasate la uscat minim o saptamana ! Este momeala ideala pentru carlig, langa boilesul tare ramanand in timp o mica gramajoara nutritive, asta in cazul in care vre-un crap mai curios nu s-a lasat deja pacalit de solubila ! Boiliesul tare din interior nu se strica(nu are contact cu aerul), iar un alt avantaj este ca putem lansa la distante mari, unde nu putem ajunge cu saculet solubil. Plus, repet, comoditatea !
In speranta ca am deslusit cateva dintre secretele boiliesurilor solubile, va invit sa treceti la mesele de rulat si la teste, iar pe cei comozi(de care tot am pomenit) ii anunt pe aceasta cale ca din primavara 2008 va fi lansata pe piata o intrega gama de boiliesuri solubile Senzor, si de nadit si de carlig si dipuite …plus alte surprize…solubile !


Acest articol a aparut in ultimul nr. Pescar la crap, daca sunt nelamuriri sau intrebari, putem discuta aici... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

nelamuriri despre articol, sau despre revista unde am vazut o montura care cred ca n-o sa prinda crap niciodata...(articolul este o.k., iar eu personal, n-am nicio nelamurire)
Cornel Serbu
Friends Carp Team

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Cum "amestecam mixul cu substantele nutritive,iar apoi adaugam in loc de oua,lapte de porumb diluat in proportie de 1:1 cu apa fierbinte."?

PANAIT CEZAR
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mar 23, 2005 12:24
Puncte: 0

Mesaj de PANAIT CEZAR »

1.Micropeletele SBS trebuie risnite?
2."amestecam mixul cu substantele nutritive,iar apoi adaugam in loc de oua lapte de porumb.........."?!
3.Functioneaza reteta pe orice mix?Sau trebuie anumite ingrediente?
4.Ideal,de citi mm. ar trebui sa facem bilele?
ORICE S-AR INTIMPLA FII OM,PESTE N-AI CUM SA DEVII!

Avatar utilizator
Doru Ionica
Mesaje: 348
Membru din: Vin Feb 10, 2006 14:47
Puncte: 0
Localitate: craiova

Mesaj de Doru Ionica »

Foarte bun articol.Felicitari ! :idea:

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

In ce proportie , orientativ vorbind, ar trebui amestecat praful de pelete CSL dela SBS cu un birdfood , pentru a putea alcatui niste bile care sa apuce crapii de mustati ? :lol:
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@cornelserbu
Vad ca ai spirit de observatie, nu gluma ! :D Intr-adevar , montura de crap prezentata in revista este facuta total gresit, firul este scos invers..... :oops: (pe la ochet..) dar totusi se poate agata crap si asa...In rest, no coment !

@cipi, panait cezar
Ati observat bine greseala, mea culpa ! :oops: :cry:
Erata : "...substantele nutritive se amesteca cu laptele de porumb diluat, apoi se adauga mix pana la omogenizare ! ". Stiu ca voi stiati asta, dar sunt si pescari la inceput de drum.

@cezar
Micropelletele se pun ca atare, ajuta la solubilitate....(incearca si nu vei regreta ! :wink: )
Merge la orice mix, dar pot aparea timpi diferiti pana la dizolvarea completa sau probleme la rulaj....
Parerea mea este ca diametrul ideal ptr. nadire este de 20-22 mm(la solubile) , iar la carlig cam 16-18mm. Asta ptr a avea productivitate maxima, chiar si pe balti unde NU s-a pescuit cu boiles... :wink:

@ion
Multumesc !

@legio

Asta este o inventie de-a ta ! Eu de unde sa stiu ? :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cata bh
Mesaje: 267
Membru din: Dum Feb 12, 2006 18:56
Puncte: 0
Localitate: Oradea
Contact:

pilhane

Mesaj de cata bh »

Vladut

Micropeletele nu se aduga cumva abia dupa ce masa capata consistenta tocmai ptr a nu absoarbe f mult lichid ?
Pentru solubile folosesti mai multa aroma decit pentru o bila fiarta?

Cata


ps ai auzit de solubilele de la hegyeshalom?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@cata bh

Corect, este mai bine sa adaugi micropeletele cat mai tarziu, cel mai indicat este spre sfarsitul procesului de omogenizare a aluatului.
Referitor la aroma, prin fierbere se mai pierde din aroma, asa ca nu vad de ce sa folosesti mai multa aroma la solubile ...chiar din contra ! :wink:

Ps Ai vazut filmul "3 barbati si 1 copil " ? Cred ca s-a turnat la Hegyeshalom, localitate de unde este si celebra Ciociolina....... :D
Stiu de "luptele" care s-au dat pe acolo ! :D :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

@ Vladut
Sa-nnebunesc daca nu te stresez cu peletele de CSL pana-mi spui ce-i cu Turbo Jet-urile de care zicea Val... :lol:
Legio - Patria Nostra !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”