bile tari albicioase

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

bile tari albicioase

Mesaj de Andrei91 »

Din ce cauza sau albit bilele la suprafata? sau albit la o saptamana dupa fierbere, banuiesc ca este o problema a mixului, sa fie de la amidon? mixul este cumparat nu este homemade.

Avatar utilizator
Cristian Mitroi
Mesaje: 173
Membru din: Mar Dec 10, 2013 23:13
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

bile tari albicioase

Mesaj de Cristian Mitroi »

Si sarea poate fi un motiv.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: bile tari albicioase

Mesaj de petre iulian »

le bagi intr-o punga bine inchise si revin la culoare .
Sarurile din bila apar la suprafata si se albesc putin ... asta daca nu cumva nu sunt fierte bine si albeatza este un inceput de mucegai ... :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: bile tari albicioase

Mesaj de Andrei91 »

Nu e mucegai, au fost fierte si uscate 4 zile, le-am tinut intr-o galeata si am mai turnat amino peste, dar cum se usuca se si albesc. Nu am mai patit, nu imi rulez de mult bilele circa 2 ani, dar nu am mai patit cu alte mixuri. Am uitat sa mentionez ca este mix Senzor !::) De acum le voi tine in pungi inchise ermetic, multumesc Iulian.

Avatar utilizator
Razvan Gheorghe
Mesaje: 999
Membru din: Lun Oct 23, 2006 11:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: bile tari albicioase

Mesaj de Razvan Gheorghe »

[quote="Andrei91"]Nu e mucegai, au fost fierte si uscate 4 zile, le-am tinut intr-o galeata si am mai turnat amino peste, dar cum se usuca se si albesc. Nu am mai patit, nu imi rulez de mult bilele circa 2 ani, dar nu am mai patit cu alte mixuri. Am uitat sa mentionez ca este mix Senzor !::) De acum le voi tine in pungi inchise ermetic, multumesc Iulian.[/quot

Salut.Ce faina de peste ai folosit?Ai mai pus tu sare in mix?
RAZVAN GHEORGHE
CarpBait Fishing Club
ViceCampion Național 2020
Campion National 2022
http://www.carpbait.ro

Imagine

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: bile tari albicioase

Mesaj de Andrei91 »

Nu am pus sare .. e mixul premium "premium fishmeal" de la senzor si rulat fara nici un adaos, decat amino si aroma

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: bile tari albicioase

Mesaj de Andrei91 »

Iulian , daca bilele dupa ce le usuc bine le tin in pungi inchise la presa, este vreo sansa sa se strice ??

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: bile tari albicioase

Mesaj de petre iulian »

Andrei91 scrie:Iulian , daca bilele dupa ce le usuc bine le tin in pungi inchise la presa, este vreo sansa sa se strice ??
--------------

daca sunt uscate bine nu mucegaiesc in mod normal ...acum eu nu stiu ce contine acel mix :wink: .
mai bine nu le bagi in pungi ca nu vinzi bile sa arate `comercial ...si daca sunt albicioase nu te deranjeaza cu nimic :wink: . Aspectul bilei este pentru pescar nu pentru peste ... :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: bile tari albicioase

Mesaj de Andrei91 »

Da nu din pricina asta vreau sa le bag in pungi, dar e mai practic si la depozitare si la folosire.Multumesc

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: bile tari albicioase

Mesaj de Andrei91 »

Iulian daca imi usuc bilele circa 5 zile si le inchid in pungi ermetic rezista un timp indelungat? fara conservant, conteaza materialul pungii? sau sunt si alte aspecte care trebuie luate in calcul.. mixul nu contine ceva deosebit ca sa devina perisabil ..

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”