boilesuri intarite

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
sorigab
Mesaje: 477
Membru din: Lun Ian 10, 2011 13:31
Puncte: 0
Localitate: vaslui
Contact:

boilesuri intarite

Mesaj de sorigab »

as vrea un sfat ,sau mai multe
am vreo 20 de kg de bile solubile sant in pungi dar partea proasta este ca s-au intarit foarte tare ,am incercat intr-o zi sa sparg cateva cu o crusha si nu am reusit ,puse (cateva) in apa s-au dizolvat complet cam in 6-7 ore .
cu ce as putea sa le rehidratez si cam cu cat timp inainte de a le folosi?
intentionez sa le dau tot cu cobra
multumesc anticipat

Avatar utilizator
bradlly
Mesaje: 425
Membru din: Lun Aug 22, 2011 17:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: boilesuri intarite

Mesaj de bradlly »

Cel mai simplu le rehidratezi cu CSL, eu am bile din toamna, puse cu CSL in galetuse de iaurt pe categorii, vreo 8 kg. Asa am procedat si anul trecut si au fost perfecte.
APS Bucuresti
Alexandru Brad

pilbak levente
Mesaje: 676
Membru din: Mar Sep 21, 2010 20:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: boilesuri intarite

Mesaj de pilbak levente »

Csl-ul nu topeste bilele solubile?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boilesuri intarite

Mesaj de osc1or »

nu
Critic echilibrat

CPK Carp & More
Mesaje: 119
Membru din: Mar Mai 08, 2012 12:21

Re: boilesuri intarite

Mesaj de CPK Carp & More »

Poti folosi Booster Dip il gasesti aici http://www.cpk.ro/gama/dipuri-si-spray-uri/booster-cpk/

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: boilesuri intarite

Mesaj de eugen dragnea »

Sa nu pui mult lichid deodata,pui putin,amesteci bilele,mai pui daca nu s-au umezit toate,iar amesteci si repeti operatiunea zilnic pana intra croseta in bile.
Spor!
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: boilesuri intarite

Mesaj de Vladut Mateianu »

:D :D
Csl-ul inmoaie solubilele. Cu toate ca nu inteleg de ce vrei sa le "inmoi" , fiind bile de nadit, iti recomand tinerea lor in mediu umed, se vor inmuia in timp...natural ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Rusu Andrei
Mesaje: 137
Membru din: Vin Feb 19, 2010 0:05
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: boilesuri intarite

Mesaj de Rusu Andrei »

Vorba lui Vladut,solubile intarite cu dizolvare de 6-7 ore folosite doar pentru nadit sunt excelente,de ce vrei sa le faci mai moi?

Avatar utilizator
Costel Jambu
Mesaje: 149
Membru din: Vin Ian 07, 2011 17:40
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: boilesuri intarite

Mesaj de Costel Jambu »

Corect.
Pentru nadit, bilele care le ai sunt perfecte. Pentru a-ti face si cateva bile de carlig(pentru o atractie mai rapida, acum, cand apa este mai rece-sa scazi timpul de dizolvare, sau cel putin de a le activa mai repede), bine ar fi sa le stropesti putin cu ceva csl. Eu, lucrul asta, l-am facut cu solubile 1016 editie limitata si am avut rezultate foarte bune.
Cu bilele tari(fierte), care au devenit foarte tari in timp, in schimb, le tin in apa de balta catva timp. De abia atunci cand apare o crusta lipicioasa, bilele dau randamentul cel mai bun. Nu de putine ori am patit ca o prezentare sa o am dupa ce bila a stat mai mult in apa, dupa ceva timp, cand s-a activat. Exista mai multe variante de a rehidrata o bila, dar cel mai la indemana si cea mai simpla tot asta cu apa o consider(doar la bile fierte).
"A ajunge prea departe" e inceputul decaderii ...

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: boilesuri intarite

Mesaj de atb333atb »

Singurul dezavantaj al faptului ca sunt prea intarite este faptul ca sunt mult mai usoare si nu zboara asa departe cu cobra. Se pot nadi cu spodul/racheta/catapulta iar impul de 7 ore dizolvare completa nu e foarte diferit de bilele solubile de pe piata care se dizolva in 2-3 ore la jumatate diametru si mai dureaza putin pana se dizolva 100%
Daca nu gresesc foarte tare bilele solubile mai tari ar trebui sa se dizolve mai repede nu mai lent. Poate apa in care ai testat era extrem de rece. Oricum in lac se dizolva mult mai repede pentru ca, curenti spala stratul superficial de pe bile spre deosebire de pahar unde apa este "statatoare"
Le poti folosi in paralel cu bile mai moi si astfel sa fi acoperit pe un interval mai lung de timp dar sa ai si atractia rapida specifica solubilelor. O parte se pot macina si folosi in saculeti solubili. O parte se pot rehidrata cu lichide nutritive adaugate progresiv eventual poti pune o carpa umeda intr-o galeata cu capac impreuna cu bilele si sa le agiti periodic ca sa nu ai jumatate din bile flescaite si jumatate ca piatra. Care se inmoaie prea tare le poti ingloba in bulgari si o sa ai surpriza ca atragi pestele mai bine decat cu groudbaitul simplu.
Totusi daca poti nadi cu ele (asa tari cum sunt) la distanta dorita de tine mai bine nu iti bate capu si folosestele asa in combinatie cu bile solubile si fierte ca sa iti ramana pe patul de nada mai mult. Vara oricum un pat de nada se goleste foarte repede daca iti intra pestele pe pat. Pentru felul in care pescuiesc eu bilele solubile mai tari sunt mai bune pentru ca nu atrag pestii mici asa repede ca cele obijnuite fiind mai greu de "mestecat" daca as sti cum sa le ingreunez putin sa zboare cu cobra as fi fericit. (Pe aceasta cale as dori sa intreb ce pot adauga pe langa tocatura de scoica si in ce cantitate sa nu compromita rulatul)
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”