Boilies decathlon

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Eduard Mosneanu »

cornelserbu scrie:...... sau poate n-am stiut eu sa pescuiesc cu ele...probabil mata esti mai experimentat :wink:
Probabil :wink:
Gone fishing....

Avatar utilizator
adyi01
Mesaje: 15
Membru din: Mar Iun 23, 2015 11:10

Re: Boilies decathlon

Mesaj de adyi01 »

cornelserbu scrie:
adyi01 scrie:am cumparat si eu cate 1kg din squid si monster crab...sa vad pe ce ma bazez anul acesta
cu asa multe bile, sigur iti poti face o parere :D
Nu am mai pescuit niciodata cu bilele caperlan si nu stiu ce aroma sa aleg.am luat cantitate mica sa vad cum lucreaza, cum miroase si cum se prezinta dupa cateva ore in apa.
Daca ai pescuitul cu aceste bile, cu ce aroma ai prins peste? :D

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Boilies decathlon

Mesaj de gabi1 »

adyi01 scrie: cu ce aroma ai prins peste? :D
Mănâncă arome până fac indigestie. Atenţie mare! :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Eduard Mosneanu »

adyi01 scrie:
cornelserbu scrie:
adyi01 scrie:am cumparat si eu cate 1kg din squid si monster crab...sa vad pe ce ma bazez anul acesta
cu asa multe bile, sigur iti poti face o parere :D
Nu am mai pescuit niciodata cu bilele caperlan si nu stiu ce aroma sa aleg.am luat cantitate mica sa vad cum lucreaza, cum miroase si cum se prezinta dupa cateva ore in apa.
Daca ai pescuitul cu aceste bile, cu ce aroma ai prins peste? :D
Salut Adrian,
Depinde, nu exista bila/aroma care sa prinda peste oricand, oriunde.
Sunt bile solubile, desi se "topesc" mai lent decat orice bila solubila, isi pastreaza aroma si dupa 5-6 ore.
Poti prinde la oricare dintre arome, atat timp cat pestele din balta respectiva e oarecum "obisnuit" cu aromele alea. Depinde de mai multi factori, nu doar de gust. Uneori poate fi culoarea un criteriu, marimea, cantitatea etc.
In perioada in care pescuiam cu bilele respective, as zice ca cele de Scopex ar fi adus cele mai bune rezultate, apoi Monstercrab, Squid si Capsuna. Cel putin la Hermes si Doripesco.
Si cum a spus si colegul mai sus, e putin relativa treaba cu testatul a 2-3 kg. Sa ti faci o parere despre un model de boilies, ar trebui testat pe cel putin 5-6 balti, diferite, timp de macar 5-6 partide cel putin, pe fiecare. E important sa si stii sa localizezi pestii, degeaba arunci bile intr un loc pe unde pestele nu trece/cantoneaza.
Gone fishing....

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Florin Pata »

A verificat cineva data productiei bilelor din Decathlon ? Dupa cum arata si miros(adica aproape deloc) par foarte vechi !

betucu
Mesaje: 15
Membru din: Vin Ian 20, 2017 19:23

Re: Boilies decathlon

Mesaj de betucu »

Pacat ca nu e 50 de lei/kg , atunci sa vezi cat peste prindea... aaaaa scuze , cati pescari prindea.

Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Zmeul2014 »

In cele mai multe cazuri, nu vechimea unei nade sau cat de multe ingrediente, aditivi ssmd contine aceasta au importanta CI ALEGEREA CORECTA A ACESTEIA in functie de:
1. PH APEI;
2. PERIOADA IN CARE SE PESCUIESTE;
3. Poate parea hilar ceea ce urmeaza sa scriu DAR SI MASCULII AU PREFERINTE DIFERITE FATA DE FEMELE IN ACEEASI PERIOADA SI IN ACEEASI LOCATIE
.....

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Boilies decathlon

Mesaj de gabi1 »

Zmeul2014 scrie:In cele mai multe cazuri, nu vechimea unei nade sau cat de multe ingrediente, aditivi ssmd contine aceasta au importanta CI ALEGEREA CORECTA A ACESTEIA in functie de:
1. PH APEI;
2. PERIOADA IN CARE SE PESCUIESTE;
3. Poate parea hilar ceea ce urmeaza sa scriu DAR SI MASCULII AU PREFERINTE DIFERITE FATA DE FEMELE IN ACEEASI PERIOADA SI IN ACEEASI LOCATIE
Dacă ai fi aşa imperativ legat de monturi, fire... :?
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Zmeul2014 »

Pot oricand sa fiu imperativ SI legat de fire , monturi si ce mai doresti tu, dar nu cred ca este locul aici. Asa...pentru un sculer- matriter ca tine ....pot sa postez ce am in acest moment langa mine in pat in dormitor, dupa ce fac fotografiile de rigoare
.....

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Boilies decathlon

Mesaj de gabi1 »

Zmeul2014 scrie:Pot oricand sa fiu imperativ SI legat de fire , monturi si ce mai doresti tu, dar nu cred ca este locul aici. Asa...pentru un sculer- matriter ca tine ....pot sa postez ce am in acest moment langa mine in pat in dormitor, dupa ce fac fotografiile de rigoare
Va salut !
As vrea sa aflu ce fire de forfac sunt cele mai indicate in pescuitul crapului pe apa curgatoare. Folosesc de ani buni numai montura plumb pierdut cu momeala direct pe carlig ( am renuntat sa folosesc firul de par) . Am incercat de.a lungul timpului fire cu camasa de la Sufix, Kryston, Korda, Prologic ssmd ,si am observat diferente semnificative la numarul de prezentari .
Cum pe internet nu prea exista articole de specialitate legate de acest subiect ( o singura exceptie- un pescar englez specializat in pescuitul pe rauri recomanda mono sau fluoro de minim 30 cm lungime rig) .
Va multumesc!
:lol:
Tu eşti fan momeală pe cârlig, ce ai în pat?. Coropişnite, râme şerpeşti, broscuţe, lipitori?
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”