Boilies pt apa tulbure

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Eu am prins acolo pe boilies si pesti mai mari.depinde de cum nadesti, cat de grupat si ce anume nadesti.
Apoi cel mai important mi s a parut prezentarea in apa si modelul monturi pe care recomand sa o studiati mai in detaliu :!:
Pestele mare nu se hraneste frenetic ca pe un carpodrom.astazi vrea ceva, maine altceva.
Cautati zone tari la limita cu namolul, etc...capturile de la stolnici nu vor intra la noroc si din intamplare.balta este destul de dificila.
Daca iti planteaza in stanga si in dreapta cu prafuri si porumb si tu esti pe boilies, arunci din mana, stai doar 24H si nu ai cantitati si calitate, poti sa te apuci de gratare si sa faci plaja.
catch&release

razvan14
Mesaje: 35
Membru din: Mie Dec 25, 2013 9:02
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de razvan14 »

Eu pe apele pe care pescuiesc la boilies apa e tulbure in general si rezultatele de obicei le-am avut la bile maro-rosiatice si maronii. Pe apa f tulbure am mai prins bine la pelete halibut (negre). Daca vrei sa scapi de ciortani renunta la momelile de atractie si foloseste la carlig doar bile tari de la 20 de mm in sus. Iti recomand la inceput sa folosesti si grounduri\seminte\pelete\solubile la nadire si treptat sa le scoti pe parcursul partidei. Este riscant sa folosesti de la inceput doar boiliesuri tari la nadire.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de ionut72 »

Eu zic ca, daca pestele din balta e deja invatat la boilies, ce-ti lipseste tie e o localizare buna si o durata suficienta a partidei (de la 72 de ore in sus ar fi bine).

P.S. Majoritatea apelor din Romania e tulbure.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de cipibm »

[quote="profu007"]Acum o saptamana am mers pe Stolnici(jud Arges) si apa era f. tulbure(cum de fapt este cam peste tot). Am stat doar 24 ore, am luat 4 ciortani de pana in 4 kg, toti la boilies+pop-up(am avut monturi si cu o bila, si boabe).

Ce bile credeti ca ar tb sa folosesc ca sa am mm prezentari si cel mai important sa apara si crapii.

Multumesc[/quote]

Bilele pe care le folosesti si noaptea cu rezultate bune. :P

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de cornelserbu »

ionut72 scrie:Majoritatea apelor din Romania e tulbure.
sa inteleg ca majoritatea este tulbure si opaca, iar apele sunt limpezi si cristaline... :lol: :lol: :lol:
ce zici de "cele mai multe ape din romania sunt tulburi"...suna mai romaneste...mai tulbure :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de ionut72 »

cornelserbu scrie:
ionut72 scrie:Majoritatea apelor din Romania e tulbure.
sa inteleg ca majoritatea este tulbure si opaca, iar apele sunt limpezi si cristaline... :lol: :lol: :lol:
ce zici de "cele mai multe ape din romania sunt tulburi"...suna mai romaneste...mai tulbure :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: O fi sunand, dar asa mi-a venit! Deh, pana la noi ordine, predicatul se acorda in gen, numar si caz cu ... subiectul! Si, din pacate, si majoritatea e tulbure si apele (inclusiv cele in care se scalda majoritatea) sunt. Nu-i nimic, in ape tulburi se pesuieste bine ... :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de cornelserbu »

ionut72 scrie:dar asa mi-a venit!
fericitule...ai scapat si luna asta :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de ionut72 »

cornelserbu scrie:
ionut72 scrie:dar asa mi-a venit!
fericitule...ai scapat si luna asta :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:

Daca ma uit la burta, zau nu sunt sigur! :lol: :lol: :lol:
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”