Boilies pt apa tulbure

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

profu007
Mesaje: 301
Membru din: Mar Apr 22, 2014 21:54
Puncte: 0
Localitate: curtea de arges

Boilies pt apa tulbure

Mesaj de profu007 »

Acum o saptamana am mers pe Stolnici(jud Arges) si apa era f. tulbure(cum de fapt este cam peste tot). Am stat doar 24 ore, am luat 4 ciortani de pana in 4 kg, toti la boilies+pop-up(am avut monturi si cu o bila, si boabe).

Ce bile credeti ca ar tb sa folosesc ca sa am mm prezentari si cel mai important sa apara si crapii.

Multumesc

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de florinalin »

profu007 scrie:Acum o saptamana am mers pe Stolnici(jud Arges) si apa era f. tulbure(cum de fapt este cam peste tot). Am stat doar 24 ore, am luat 4 ciortani de pana in 4 kg, toti la boilies+pop-up(am avut monturi si cu o bila, si boabe).

Ce bile credeti ca ar tb sa folosesc ca sa am mm prezentari si cel mai important sa apara si crapii.

Multumesc
depinde cum ai pescuit. stiu ca acolo se prinde bine doar daca plantezi.tu cum ai procedat?
A bad days fishing is better than a good day at work...

profu007
Mesaje: 301
Membru din: Mar Apr 22, 2014 21:54
Puncte: 0
Localitate: curtea de arges

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de profu007 »

Asa este. Cei cu navomodel au partide f bune. Eu nu am navomodel si nu am plantat, doar am nadit cu barca. Patronul tot zice ca tb arome dulci. Ma gandeam ca daca apa e tulbure tb bile cu arome puternice, eventual dipuite. Asta era intrebarea ce arome sa folosesc. Sau culoarea bilei conteza si ea.

profu007
Mesaje: 301
Membru din: Mar Apr 22, 2014 21:54
Puncte: 0
Localitate: curtea de arges

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de profu007 »

Am fost sfatuit sa abordez partida cu o nada cu tenta rosiatica, iar bilele ori cu aroma dulce, ori puturoasa(scoica,krill, crab, etc).
De asemenea am fost sfatuit sa folosesc bile ori albe ori colorate intens.

Eu zic ca pe o apa tulbure culoarea nu prea conteaza(probabil ca o anumita culoare totusi se vede ceva mai bine, o fi cea rosie?), cred ca in principal conteaza aroma(insa care sa fie mai buna, in sensul sa aduca mai repede pestele?).

Astept sfaturi in continuare.

Multumesc

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de cornelserbu »

profu007 scrie:Astept sfaturi in continuare.
asteapta, asteapta...cand vei gasi aroma speciala pentru apa tulbure, sigur masinile vor merge cu roti patrate... :D :D :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

bujie
Mesaje: 927
Membru din: Lun Dec 05, 2011 13:11
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de bujie »

Bile puțin mai aromate pt apa mai tulbure. Pestele le sesizează mai repede.....
Campion național 2013
Brăileanu Florin
Buji Baits COMPETITION

RB Baits
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 794
Membru din: Dum Oct 03, 2010 10:30

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de RB Baits »

Cand apa devine tulbure crapul se retrage in straturile superioare sau in zonele cu apa curata!
Solutia nu este un boiles aromat sau dipuit neaparat ci o buna localizare a zonelor cu apa linistita!

Radu Badica

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de ionut72 »

RB Baits scrie:Cand apa devine tulbure crapul se retrage in straturile superioare sau in zonele cu apa curata!
Solutia nu este un boiles aromat sau dipuit neaparat ci o buna localizare a zonelor cu apa linistita!

Radu Badica
Ceea ce voiam sa spun: la aceasta intrebare bine ar fi sa lasam producatorii de boilies sa ne spuna parerea lor. Oricum, privind asa ... in ansamblu la gradul de limpezime al baltilor noastre, as zice ca toate boiliesurile produse in Romania sunt pentru apa tulbure :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

profu007
Mesaje: 301
Membru din: Mar Apr 22, 2014 21:54
Puncte: 0
Localitate: curtea de arges

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de profu007 »

Am fost din nou pe aceiasi balta, apa era binenteles tulbure(parca mai rau). Am fost cu barca pt nadire, nu am gasit locuri cu apa mai putin tulbure sau vreo zona cu apa mai linistita. Poate ca exista balta este f mare, dar eu nu le-am gasit.
Am vazut acum ca tb sa incerc straturile superficiale, eu am folosit pt cateva ore si un match, insa fara vreun rezultat.

Rezultate am avut la apa ceva mai adanca, care se gaseste langa malul opus, la snowman(3 prezentari, toti sub 3kg) si la feeder la vreo 40 de metri, la pelete SB(6-7 prezentari, toti sub 1kg).
Colegii mei au folosite boabe si a mers mai bine, ba chiar mai mari. Mie unul imi pare ciudat, la boilies+pop-up crap de 2 kg, la 2 boabe crap de 4 kg. Si pare ca pe balta asta se prinde mic la boilies si ceva mai mare si mai des la boabe.

Astept si eu un producator sa ne spune ce merge mai bine in ape tulburi. La cum se prezinta si se vor prezenta baltile noastre ar tb sa conceapa ceva pt noi sau daca exista deja sa ne ajute.

Multumesc tuturor pt sfaturi

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies pt apa tulbure

Mesaj de cornelserbu »

importanta este nada care a atras crapii.
daca acolo unde ai prins cu snow man, ai nadit cu bile, atunci persevereaza si e foarte posibil ca in curand sa aduni toti crapii mari, mai ales daca ai niste ble de calitate.
incearca la snow man un pop up alb
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”