boilies solubil

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

adnov
Mesaje: 58
Membru din: Lun Feb 22, 2016 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: boilies solubil

Mesaj de adnov »

Dupa ani de zile de facut bile homemade cel mai bun liant pentru bilele solubile si cel mai comod de folosit este AGR(amidon cu gelifiere la rece), din punctual meu de vedere, bineinteles. Se adauga 100gr la 1kg de mix si aia este. In rest doar apa pana se ajunge la consistenta dorita.
Avantaje:
Coca nu se lipeste de masa de rulat (foarte important)
Poti sa dozezi foarte bine(laptele de porumb are mereu o consistenta variabila, iar dozarea lui in raport cu apa este mai mult la ghicit)
Mai ieftin decat laptele de porumb
Acuma fiecare foloseste ce doreste, dar eu unul nu ma mai intorc veci la laptele de porumb, atata timp cat voi gasii AGR!

Avatar utilizator
adyi01
Mesaje: 15
Membru din: Mar Iun 23, 2015 11:10

Re: boilies solubil

Mesaj de adyi01 »

adnov scrie:Dupa ani de zile de facut bile homemade cel mai bun liant pentru bilele solubile si cel mai comod de folosit este AGR(amidon cu gelifiere la rece), din punctual meu de vedere, bineinteles. Se adauga 100gr la 1kg de mix si aia este. In rest doar apa pana se ajunge la consistenta dorita.
Avantaje:
Coca nu se lipeste de masa de rulat (foarte important)
Poti sa dozezi foarte bine(laptele de porumb are mereu o consistenta variabila, iar dozarea lui in raport cu apa este mai mult la ghicit)
Mai ieftin decat laptele de porumb
Acuma fiecare foloseste ce doreste, dar eu unul nu ma mai intorc veci la laptele de porumb, atata timp cat voi gasii AGR!
Din cate am vazut AGR-ul este o faina
Se adauga 10% / 1kg + apa sau se poate folosi asa cum e ? ma refer la bile solubile...
In combinatie cu apa se face pasta ?

adnov
Mesaje: 58
Membru din: Lun Feb 22, 2016 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: boilies solubil

Mesaj de adnov »

AGR-ul este de fapt o pudra foarte fina, alba, fara gust sau miros. Nu influenteaza cu nimic mixul din acest punct de vedere, doar ca in contact cu apa gelifiaza, adica leaga foarte bine coca.

"Se adauga 10% / 1kg + apa sau se poate folosi asa cum e ? ma refer la bile solubile..."

Exact! Adaugi 100gr la 1kg de mix si amestegi bine sa se omogenizeze. Apoi apa pana ajungi la consistenta dorita. Cata apa asta depinde foarte mult de mix. Unele iau mai putina, altele mai multa.

"In combinatie cu apa se face pasta ?"

Nu! Se face ca un gel, dar in combinatie cu mixul rezulta o coca foarte legata si elastica care se poate rula usor. Atentie! Bilele nu se fierb! Se ruleaza si se lasa la uscat, rezultand bile solubile.

Avatar utilizator
adyi01
Mesaje: 15
Membru din: Mar Iun 23, 2015 11:10

Re: boilies solubil

Mesaj de adyi01 »

Perfect!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: boilies solubil

Mesaj de Vladut Mateianu »

SPD-ul(laptele de porumb) nu are doar rolul de liant .....
Nu am folosit niciodata Agr, ce calitati are inafara de liant ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

adnov
Mesaje: 58
Membru din: Lun Feb 22, 2016 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: boilies solubil

Mesaj de adnov »

Este o sursa buna de carbohidrati, dar principalul sau rol este acela de liant. Eu de aia il folosesc. Asa cum am spus e mai ieftin si scapi si de problemele cauzate de laptele de porumb.

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: boilies solubil

Mesaj de Sigi »

Ma gandesc ca se pune apa calda, in care in prealabil s-au adaugat celelalte componente lichide ale boilies-ului...

Avatar utilizator
Traian George
Mesaje: 108
Membru din: Mar Aug 22, 2017 11:24
Puncte: 0
Localitate: București / Sec 2

Re: boilies solubil

Mesaj de Traian George »

buna ziua.
Revin cu o alta intrebare.

Alcool de porumb sau lapte de porumb dulce sa folosesc la solubile ? [Am cumparat cate 500 ml din amandoua ]

Cat robin red sa pun la 1 kg de mix pentru solubile ? undeva la 70-100 de g sau este putin ?

off topic :
- In solubile pot pune si canepa macinata ?
- Proteina Lactica merge si ea boilies ?

Va multumesc.
Intervenți de natură electrică în sectoarele 2,3 și 4

adnov
Mesaje: 58
Membru din: Lun Feb 22, 2016 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: boilies solubil

Mesaj de adnov »

Sigi scrie:Ma gandesc ca se pune apa calda, in care in prealabil s-au adaugat celelalte componente lichide ale boilies-ului...
Nu se pune apa calda. De aia ii si spune AGR. Amidon cu gelifiere la rece. Am crezut ca am scris destul de clar, dar unora dintre voi va e si greu sa cititi pe principiul "muieti-s posmagii?"

Avatar utilizator
Traian George
Mesaje: 108
Membru din: Mar Aug 22, 2017 11:24
Puncte: 0
Localitate: București / Sec 2

Re: boilies solubil

Mesaj de Traian George »

Imagine
Imagine

Gata si primele mele boilies.
- cele galbene sunt tari.
- cele rosi sunt solubile. Rezista undeva la 4 h.
Intervenți de natură electrică în sectoarele 2,3 și 4

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”