Boiliesuri penru peste mare ?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de cipica »

Salut!
Mi-am dedicat o mare parte a partidelor de pescuit pe care le-am facut in ultimii 5 ani vanand trofee. concluziile pe care le-am tras sunt urmatoarele: din pacate nu exista un boilies care sa prinda numai pesti mari. Prima si cea mai importanta conditie este ca balta respectiva sa aiba crapii pe care tu ii cauti. Daca esti sigur ca balta are pestii astia, abia atunci trebuie sa te pregatesti. ce inseamna asta? Din punctul meu de vedere trebuie sa-ti dedici foarte mult timp pescuind. Crapii mari nu trag numai la bile mari sau numai la bile mici. Sau numai la snowman 12-14. Crapii mari mananca orice gasesc in zona, in momentul cand au chef sa se hraneasca, fie ca vorbim de doua bile de 12 mm sau doua de 24 mm. Cei mai mari crapi ai mei sunt prinsi cu momeli duble, doua boilesuri de 16 sau de 20 mm.
Conteaza tipul de boilies? Stiu atat de multi crapi mari prinsi izolat sau cu momeala diferita fata de nada incat as fi tentat sa cred ca nu. Cu toate astea, exista boiliesuri care intamplator sau nu sunt pe placul pestilor mari. Nu spun ca ele fac selectia. Spun numai ca probabil ca pestii mari le apreciaza in mod deosebit.
Rob Hughes prinde in Germania un crap de 32 de kg. In aceeasi partida Jason Colenso prinde unul de 25 si alti cativa sariti de 20 kg. Flavius prinde la Ecsed multi crapi de peste 20 kg folosind aceeasi nada, boiliesurile XXL. Intamplator sau nu, la Sarulesti se prinde cu aceleasi boilesuri captura competitiei la Cupa Becker. Nu spun ca daca vei folosi XXL ai sa prinzi numai crapi capitali, spun numai ca folosind aceste boiliesuri echipa CPK impreuna cu mine am reusit cele mai importante capturi.
Totusi va trebui sa te concentrezi asupra baltilor pe care le alegi. cu riscul de a ma repeta, spun ca nada face diferenta numai daca ai gasit balta in care exista exemplarele pe care tu le vizezi si care ar putea prefera un boilies altuia.

Fir intins

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de razvan u. »

ionut72 scrie:
Ai facut o afirmatia si ai concluzionat cu ''punct"
Ai facut exact aceeasi afirmatie! Si tu esti cel care mi-ai sugerat articolul de pe "Select Baits" (daca as fi stiut de el l-as fi folosit eu insumi ca exemplu care sa-mi sustina afirmatia!).

"Pestele mai mic (care a reusit sa ia boiliesul de 40mm pe care l-a scuipat) n-a reusit sa ia si carligul datorita lungimii firului de par. Ca atare, nu marimea boilies-ului e metoda de selectie, ci lungimea firului de par. Sunt vorbele tale! Stii vreo alta metoda de selectie pe care vrei sa ne-o impartasesti?
Unde pescuiesti? Pe mv2 si pleasa?
Printre altele (Caldarusani, Horgesti, Teiu, Bazinul 8 - Periprava, Cernica etc). Are vreo relevanta vis-a-vis de problema discutata?
Ai o poza cu un peste mare capturat de tine?
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de DumiD »

cipica scrie:Salut!
Mi-am dedicat o mare parte a partidelor de pescuit pe care le-am facut in ultimii 5 ani vanand trofee. concluziile pe care le-am tras sunt urmatoarele: din pacate nu exista un boilies care sa prinda numai pesti mari. Prima si cea mai importanta conditie este ca balta respectiva sa aiba crapii pe care tu ii cauti. Daca esti sigur ca balta are pestii astia, abia atunci trebuie sa te pregatesti. ce inseamna asta? Din punctul meu de vedere trebuie sa-ti dedici foarte mult timp pescuind. Crapii mari nu trag numai la bile mari sau numai la bile mici. Sau numai la snowman 12-14. Crapii mari mananca orice gasesc in zona, in momentul cand au chef sa se hraneasca, fie ca vorbim de doua bile de 12 mm sau doua de 24 mm. Cei mai mari crapi ai mei sunt prinsi cu momeli duble, doua boilesuri de 16 sau de 20 mm.
Conteaza tipul de boilies? Stiu atat de multi crapi mari prinsi izolat sau cu momeala diferita fata de nada incat as fi tentat sa cred ca nu. Cu toate astea, exista boiliesuri care intamplator sau nu sunt pe placul pestilor mari. Nu spun ca ele fac selectia. Spun numai ca probabil ca pestii mari le apreciaza in mod deosebit.
Rob Hughes prinde in Germania un crap de 32 de kg. In aceeasi partida Jason Colenso prinde unul de 25 si alti cativa sariti de 20 kg. Flavius prinde la Ecsed multi crapi de peste 20 kg folosind aceeasi nada, boiliesurile XXL. Intamplator sau nu, la Sarulesti se prinde cu aceleasi boilesuri captura competitiei la Cupa Becker. Nu spun ca daca vei folosi XXL ai sa prinzi numai crapi capitali, spun numai ca folosind aceste boiliesuri echipa CPK impreuna cu mine am reusit cele mai importante capturi.
Totusi va trebui sa te concentrezi asupra baltilor pe care le alegi. cu riscul de a ma repeta, spun ca nada face diferenta numai daca ai gasit balta in care exista exemplarele pe care tu le vizezi si care ar putea prefera un boilies altuia.

Fir intins
Felicitari pentru capturi, cea mai buna reclama pentru un producator de nada nou. Am si eu o intrebare, cam cat timp au durat partidele de pescuit cand s-au facut aceste capturi si ce cantitate de nada a fost folosita?

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de ionut72 »

Ai o poza cu un peste mare capturat de tine?
Am, bineinteles, dar sunt pentru uz personal si limitat. Altfel erau demult publicate pe net.

Scuze de off-topic!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de razvan u. »

E clar. Nu ai. Nici macar la avatar...
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
Vasile.P
Mesaje: 309
Membru din: Dum Mai 22, 2011 12:04
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti- 1 Mai

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de Vasile.P »

Salut, ca sa revenim la topic. Eu cred ca bilele cu aroma urat mirositoare ( ficat, crab, scoica, belachan, piper, iute, caracatita) pot fi mai eficiente decat cele dulci (capsuni, dude, pruna, banana, etc). Deasemenea cred ca boiles-urile tari, nu cele solubile pot face selectia. In principiu eu merg la calitate pe boiles de min de 20mm, tare cu aroma urat mirositoare, in combinatie de 2 bile sau bila+popup.
Am avut cazuri in care am prins crapi over ten si la bila de 14/16/18 sau doar la pop up simplu. Am dat alta data numai cu bile tari, nadit bile tari, lungime maricica la firul de par , ace de 4 sau de 2...si am luat ciortan de 1 kg
Ramane sa ii poti localiza, sa nadesti , eventual un pat de nada separat pt puiet.. sa pescuiesti in afara patului de nada...si sa astepti. Fir intins.
Sexul este minunat......dar pescuitul tine o zi intreaga!
C&R- PB 21,46 kg

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de ionut72 »

razvan u. scrie:E clar. Nu ai. Nici macar la avatar...
La avatar ... clar: n-am!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de ionut72 »

@vasile.P
Deasemenea cred ca boiles-urile tari, nu cele solubile pot face selectia.
Am dat alta data numai cu bile tari, nadit bile tari ... si am luat ciortan de 1 kg

Scuza-ma, dar a 2-a fraza o contrazice pe prima! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de razvan u. »

Ionut72,
Esti stresant. Faci analize de text de ceva timp sperand sa descoperi ce? User-i mai putin inteligenti? Din cauza a celor ca tine, nu se mai posteaza pe topicurile dedicate tehnicilor de pescuit.
Mergi la pescuit, pozeaza-ti pesti si impartaseste informatiile. Daca poti....
Uite aici un crap prins la o bila de 20 cu fir de par normal, pe un pat de nada compus din bile tari de diametre diferite(16,20,24). Era prin 2008...
Ar trebui sa pun punct si sa concluzionez ca altfel nu se poate? Mai gandeste-te....
Fişiere ataşate
070820080844.jpg
070820080844.jpg (46.89 KiB) Vizualizat de 3304 ori
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de ionut72 »

@Razvan

Era vorba despre o metoda de selectie a pestelui mare de cel mic! O metoda de selectie care sa functioneze in cat mai multe cazuri, pe cat mai multe balti si nu de cazuri izolate. Daca cineva afirma initial ca metoda de selectie pe care el o considera buna e nada + momeala - bile tari si, o fraza mai incolo, tot el vine si spune ca la bile tari (si pe patul de nada si la carlig) a prins ciortani de 1 kg, nu e clar ca metoda asta de "selectie" nu functioneaza?. N-am inteles unde e stresu'...

Cat despre crapul din poza prins la o bila de 20 pe un fir de par "normal" , felicitari, la cat mai multi d'astia, dar nu asta era subiectul despre care discutam. Ci despre o metoda de selectie a crapului mare (ca cel din poza) de cel mic. Eu n-am spus decat ca singura pe care eu o cunosc, care a functionat in toate cazurile la mine cel putin, este lungimea mare si foarte mare a firului de par. Asta nu inseamna ca la o montura cu fir de par de 1,5 cm nu poate intra un crap de 20 de kg!

Altfel, cand am vrut sa impartasesc informatiile si experientele mele, ai intervenit tu cu indemnul "mai studiaza". Iar cand te-am rugat sa ma ajuti in studiu cu exemple, m-ai trimis la un articol in care ... culmea ... spuneai exact acelasi lucru pe care-l spuneam si eu!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”