Boiliesuri super condimentate. Rezultate ?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Boiliesuri super condimentate. Rezultate ?

Mesaj de mariusangler »

Pai rostul nadelor iuti este sa indeparteze speciile considerate ,,calvar" pentru pescari ,cum este somnul pitic.De selectat nu selecteaza ca marime crapul,dar prinde constant cam toti crapii care umbla prin zona. :lol:
Mad carp Team

Avatar utilizator
Doru Ionica
Mesaje: 348
Membru din: Vin Feb 10, 2006 14:47
Puncte: 0
Localitate: craiova

Re: Boiliesuri super condimentate. Rezultate ?

Mesaj de Doru Ionica »

Nu cred ca "iutele" influenteaza cumva.Este un curent care a plecat de la uleiul de piper...dar asta este alta discutie.Daca este sa-mi dau cu parerea asi zice ... :lol: :lol: V-ati dat vreodata cu ardei iute pe la ochi...in timp ce aveti in fata o farfurie aburinda cu ciorba de burta :evil: :evil: 5-10 minute mancam orbeste !!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: La fel si bietii crapi...mananca si plang :lol: :lol:
C.S.OLTENIA FISHING - Craiova

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiliesuri super condimentate. Rezultate ?

Mesaj de arsinel »

Vladut Mateianu scrie:Un subiect foarte interesant ptr mine. Conform teoriei, o nada super condimentata are capacitatea de a selecta marimea crapilor prinsi. Asa ca, am urmatoarea intrebare : a verificat cineva aceasta teorie ? A incercat cineva sa pescuiasca cu bile extra condimentate (chili, piper,boia, etc) si a avut capturi impresionante ?

Atentie, nu putin iuti, ci EXTRA IUTI ! :roll:
Eu de cate ori ma duc undeva pe 2 lansete pun Fresh Squid &black pepper . am facut testul incepand de anul trecut pe 3 balti : Chiroiu 4, Mv 2 si Corbul mereu am prins la ele si NU a fost peste mai mic de 6,5 kg .au fost 2 sau trei sub 9 kg restul de la 9 la 11,8 kg . Am un coleg de club care acum 2 sapt a fost pe Magura 9 si pe una din lansete a pus si el noaptea Fresh S....& Black p... si singura trasatura care a avuto la acea lanseta a fost de aproape 13 kg ,are poza si pe site la magura .
Deci parerea mea ca picanteriile atrag Dulapiorii.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiliesuri super condimentate. Rezultate ?

Mesaj de xdocx »

Doru Ionica scrie:...mananca si plang :lol: :lol:
Da ce le place :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Daniel Spoiala

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiliesuri super condimentate. Rezultate ?

Mesaj de clabuc »

in avp-ul din mai e un articol destul de fundamentat pe tema asta, se pare ca iuteala e data de o substanta, capsicina sau asa ceva care are rol in metabolism, si cica poate sa fie cat de iute o fii ca pestii nu simt iuteala.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Boiliesuri super condimentate. Rezultate ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Capsaicina este cea de care zici, este continuta de ardeiul iute si are rol important in accelerarea metabolismului......
Sunt balti in tara in care bilele condimentate puternic fac diferenta la concursuri...si nu numai ! (gen Bunget)

In curand va aparea pe piata si un extract de chili (cu continut de capsaicina) din gama Planet..... :wink:

PS Racii urasc momelile iuti..... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiliesuri super condimentate. Rezultate ?

Mesaj de xdocx »

capsicina, de puritate 95% este cam 3000$ kg....
Cea de 99& mi-a fost cam teama sa intreb.....
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Boiliesuri super condimentate. Rezultate ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Am gasit extract de chili, 95%...... Dupa cateva teste,am ajuns sa imi fie frica sa pun si mana pe bidon....chiar si pe afara ...si cu dopul pus ! :D ESTE BOMBA !!!!!!!!!!!!
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Boiliesuri super condimentate. Rezultate ?

Mesaj de oanavictor »

Cel mai iute ardei din lume se numeste BHUT JOLOKIA [capsicum chinese ]si pe o scala inventata de un nene SCOVILE ,ARE PESTE 1 MILION DE UNITATI .
Aceste unitati se masoara astfel ........se ia o parte de ardei ca mostra si incepe sa se dilueze cu apa si zahar pana nu se mai simte iuteala .......rezultatul la BHUT JOLOKIA .......1.023.000.UNITATI .
Alte soiuri foarte iuti ....NAGA .........923.000 ,ORANGE HABANERO ....1.000.000...........CHILI ...NICI MACAR 18.000 :!:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Boiliesuri super condimentate. Rezultate ?

Mesaj de marin laurentiu »

arsinel scrie:
Vladut Mateianu scrie:Un subiect foarte interesant ptr mine. Conform teoriei, o nada super condimentata are capacitatea de a selecta marimea crapilor prinsi. Asa ca, am urmatoarea intrebare : a verificat cineva aceasta teorie ? A incercat cineva sa pescuiasca cu bile extra condimentate (chili, piper,boia, etc) si a avut capturi impresionante ?

Atentie, nu putin iuti, ci EXTRA IUTI ! :roll:
Eu de cate ori ma duc undeva pe 2 lansete pun Fresh Squid &black pepper . am facut testul incepand de anul trecut pe 3 balti : Chiroiu 4, Mv 2 si Corbul mereu am prins la ele si NU a fost peste mai mic de 6,5 kg .au fost 2 sau trei sub 9 kg restul de la 9 la 11,8 kg . Am un coleg de club care acum 2 sapt a fost pe Magura 9 si pe una din lansete a pus si el noaptea Fresh S....& Black p... si singura trasatura care a avuto la acea lanseta a fost de aproape 13 kg ,are poza si pe site la magura .
Deci parerea mea ca picanteriile atrag Dulapiorii.
si ce treaba are fresh squid cu ...iutele? :roll:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”