Cea mai tare aroma..!!!

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Cea mai tare aroma..!!!

Mesaj de Sorin Ionescu »

Care credeti ca este cea mai buna aroma sau combinatie de arome(cu cel mai mare impact) folosite in boiles pt. partide scurte pe fiecare dintre urmatoarele lacuri:
1.Sarulesti
2.Hobaia
3.Tancabesti
4.Moara Vlasiei
5.Peris

PS.Daca mi-ati spune din experienta si nu din auzite asi fi FOARTE multumit..!!! :lol: :lol:
Campion National 2011

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cea mai tare aroma..!!!

Mesaj de Andrei I »

sunny scrie:Care credeti ca este cea mai buna aroma sau combinatie de arome(cu cel mai mare impact) folosite in boiles pt. partide scurte pe fiecare dintre urmatoarele lacuri:
1.Sarulesti
2.Hobaia
3.Tancabesti
4.Moara Vlasiei
5.Peris

PS.Daca mi-ati spune din experienta si nu din auzite asi fi FOARTE multumit..!!! :lol: :lol:
Arome in bile pt partide scurte? nu stiu exact ce sa iti raspund ca nu am ajuns inca la o concluzie...si eu sunt la inceputuri cu facutul bilelor.. dar iti dau un clasament personal al momelilor la care am prins..

1. No ideea
2. pt ten stii si tu mai bine cu cateva kile decat mine :)
3. 1016 dipuite si Nutraspice cu rezultate bunicele ... am fost o sg data nu am prins mari ... 8 bucati toti intre 4 si 5 kg in 30 ore la ponton5 ...sigur ar fi mers mult mai bine pe un alt loc sau daca stateam mai mult. Bilele foarte bune!
4. solubile senzor, pop-up cu pasta...si bonduelle la greu
5. orice bile de calitate....aroma imputita rau eventual stropita cu ceva fructa

Dar de ce nu ne impartasesti si tu din experimentele tale un pic?

hai noroace 8)

Andrei I.
Milionar excentric

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Mesaj de Sorin Ionescu »

Asi impartasii io da inca nu am reusit sa fac asa clasament pt ca sincer ma interesat mult mai mult mixul decat aroma drept pt care multe partide le-am facut fara aroma si acu ma gandesc ca poate daca mai pun si aroma rezultatele o sa fie si mai bune.. :lol: :lol: :lol:

PS: Asta cu mixu mi-a trezit interesul de vreo doi ani da inainte am avut o perioada cand eram foarte preocupat de monturi si nu foloseam nici nada nici momeala...proasta perioada...!!!! :lol: :roll: :lol:
Campion National 2011

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

sunny scrie: PS: Asta cu mixu mi-a trezit interesul de vreo doi ani da inainte am avut o perioada cand eram foarte preocupat de monturi si nu foloseam nici nada nici momeala...proasta perioada...!!!! :lol: :roll: :lol:
si eu care credeam ca sunt singurul cu preocupari absurde :roll: :lol: :lol:

Andrei
Milionar excentric

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cea mai tare aroma..!!!

Mesaj de petre iulian »

sunny scrie:Care credeti ca este cea mai buna aroma sau combinatie de arome(cu cel mai mare impact) folosite in boiles pt. partide scurte pe fiecare dintre urmatoarele lacuri:
1.Sarulesti
2.Hobaia
3.Tancabesti
4.Moara Vlasiei
5.Peris

PS.Daca mi-ati spune din experienta si nu din auzite asi fi FOARTE multumit..!!! :lol: :lol:
-------------------------------

HOBAIA,TANCABESTI,MOARA VLASIEI,PERIS--am luat podiumul si tu sti cu ce dau......PE SARULESTI am fost si l-am topit tot cu aceleas bile.....problema este ca inafara de SARULESTI si MOARA nu le-am testat pe perioade scurte......

Avatar utilizator
Marinarul
Mesaje: 919
Membru din: Mie Oct 05, 2005 10:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Aroma bile

Mesaj de Marinarul »

Pot sa iti raspund numai in ceea ce priveste Perisul ca acolo merg mai des . Acum 4 saptamani am stat numai 8 ore si l-am lovit putin , 4 bucati frumoase 8.5 , 10.5 , 13.5 si 14.8 kg . Ready made-uri SBS si Nutra BFM ambele S&O tinute doua saptamani la dipuit (baza de S&O atract , aroma , amino etc + stropeala clasica strawberry) . A mers mai bine decat ma asteptam. La mixuri sau boilliesuri home made inca nu sunt profesor dar studiez problema indeaproape.
Probabil ca a fost si o zi buna iar crapii nu au fost reticenti iar Perisul nu e o balta cu probleme deosebite .
Fir intins si inspiratie la mixat !

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

sunny scrie:Care credeti ca este cea mai buna aroma sau combinatie de arome(cu cel mai mare impact) folosite in boiles pt. partide scurte pe fiecare dintre urmatoarele lacuri:
1.Sarulesti
2.Hobaia
3.Tancabesti
4.Moara Vlasiei
5.Peris

PS.Daca mi-ati spune din experienta si nu din auzite asi fi FOARTE multumit..!!! :lol: :lol:
eu cred ca nu se poate stabili "cea mai buna aroma" a unui lac.
intr-adevar, exista teoria (in care eu personal cred cu tarie) ca o aroma folosita intens pe un lac ajunge sa prinda mult mai bine decat celelalte.

(am inceput si imi dau seama ca as putea scrie pagini intregi pe tema asta :D , am sa incerc sa fiu, totusi, concis)

in acelasi timp eu cred si in alta teorie potrivit careia aroma reprezinta in primul rand o personalizarea a nadei, un semnal transmis pestilor. crapii vor asocia semnalul respectiv cu hrana pe care au mai mancat-o, le-a placut si le-a facut bine. da, pt ca domnul crap se pare ca poate sa recunoasca o nada bine facuta, hranitoare, sanatoasa.

(apropos, f interesant articolul tradus de pavlovici in ultimul alp, despre HNV. contine si chestiuni foarte complicate, dar si cateva raspunsuri la intrebari fundamentale referitoare la acest subiect)

o aroma folosita in premiera pe un lac s-ar putea sa aiba un impact slab, pentru ca pestii sunt reticienti. n-au mai "vazut" asa ceva. de asemenea, o aroma folosita foarte mult s-ar putea sa conduca pestii la prudenta. au "vazut" prea mult.
prin urmare eu cred ca o aroma are o evolutie ascendenta, pana la un punct. ideal este sa prindem panta crescatoare, atunci cand si exemplarele mari au capatat incredere.
din pacate pt noi, nimeni nu stie durata acestor perioade, care difera de la caz la caz.
The One Team

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Mesaj de Sorin Ionescu »

Mersi pentru raspunsuri.
Am pus intrebarea la modul "pentru partide scurte" sa vad si alte pareri care pana acum comfirma o teorie pe care mizez si eu:AROMA POARTA ROLUL DE AMPRENTA A HRANEI IAR CRAPUL O ASOCIAZA CU SURSA DE HRANA SI CAND O SIMTE MANCATUL DEVINE DOAR UN GEST REFLEX.
Aceasta teorie o comfirma si faptul ca pe majoritatea bazinelor piscicole se prinde f bine cu S&Q datorita faptului ca se pescuieste intens cu aceasta aroma iar mixul folosit de majoritatea pescarilor este tot S&Q care din fericire este un mix foarte echilibrat nutritiv.

Din punct de vedere al stropelii cu o fructa am citit si ulterior am observat ca aceasta in afara de indulcirea aromei schimba si PH boilesului.Acest aspect mie mi se pare f important dat fiind faptul ca nu pescuim pe aceiasi apa mereu iar nada folosita ar fi de preferat sa fie cat mai asemanatoare ca si structura chimica cu sursa de hrana naturala pe care pestele o poate gasi in acel lac,deci cu ceea ce este obisnuit.
Tim Paesley spunea intr-un articol ca un pescar poate face dintr-un PH acid un PH bazic sau neutru prin adaugarea unui indulcitor sau a unei arome de fructe care are la baza un apetit de gust.
Ca drept urmare se prinde mai bine cu stropea de fructe in aroma de carne decat cu aroma de carne simpla deoarece majoritatea apelor de la noi au un PH neutru sau putin acid iar mixurile pe baza de carne au un PH acid.
Pe cuvant ca nu sufar chimia si mi-e scarba de ea,nici legislatia nu-mi place dar sunt sofer si tre' sa o respect ca sa nu raman fara permis de conducere.!!! :wink:

Sper ca intelegeti ceva din ce am scris mai sus..!!!
Daca nu,intelegeti-ma si pe mine ca mi-a nascut nevasta si sunt tare fericit,bulversat si foarte obosit...ma obosit tare aroma de J&B... :lol: :lol:

Ps:Mai dezvoltati subiectul aroma,amprenta,stropeala....si topul aromelor pe cele 5 balti...!!!
Campion National 2011

mikecarp
Mesaje: 100
Membru din: Mie Dec 26, 2007 5:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mikecarp »

salutare prieteni pescari. Sunt deacord cu tot ce s-a scris in acest topic, dar mi s-a intamplat sa schimb aroma bilelor care erau top-rod pe balta si sa am rezultate exceptionale. De ex pestii erau obisnuiti cu S&O, si devenisera reticienti la aroma iar cand am pus pe o lanseta un snowman cu TutiFruti si un saculet cu bile sparte in 10min am avut trasatura si am prins unul din crapii mari ai lacului. Apoi am pus si pe celelalte doua lansete aceleasi bile si pungi solubile si pana la sfarsitul partidei am mai prins 5 pesti.
Dar, chestia asta e valabila doar pe apele pe care o anumita aroma creeaza panica sau e pe cale sa expire.

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Mesaj de Sorin Ionescu »

@mikecarp

Chestia cu pop up-ul este des intalnita si Andrei Vladeanu are un articol foarte interesant despre aceste naluci...
noi tebuie sa iesim in evidenta cu montura pe un pat de bile K daca nu tre sa stam cam mult sa-l asteptam pe peste sa gaseasca bila noastra din toate cele ce le-am aruncat...Trebuie facuta o diferenta sau daca nu vrem asta trebuie nadit atat de putin incat un peste care a intrat pe nada sa nu se sature pana nu ia si bila de la carlig.Asta cu naditul exact si f precis e poveste lunga tare...

Faza e ca acolo unde ai pescuit tu cred ca pestele a venit pe patul de boiles iar snowmanul ia trezit curiozitatea mai tare decat celelante bile cu care era obisnuit.




Intradevar pestii mari se prind mai repede la snowman.!!!
Campion National 2011

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”