CSL- reteta

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Kaldun
Mesaje: 71
Membru din: Dum Ian 22, 2017 10:41
Puncte: 0
Localitate: R.Moldova, Chisinau

CSL- reteta

Mesaj de Kaldun »

Cine stie o reteta de CSL.

Avatar utilizator
andrei_h
Mesaje: 217
Membru din: Mar Ian 08, 2013 0:47
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: CSL- reteta

Mesaj de andrei_h »

La prețurile la care se găsește csl nu cred ca s-a încumetat nimeni sa își producă singur csl-ul. De ce ai vrea sa faci asta? Ai experimentat tot ce era de experimentat in materie de nade și momeli și acum treci la părți mai complexe?

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CSL- reteta

Mesaj de cornelserbu »

Kaldun scrie:Cine stie o reteta de CSL.
daca te-ai documenta un pic, ai vedea ca pentru csl nu exista o reteta, fiindca este doar un reziduu din prelucrarea porumbului
Cornel Serbu
Friends Carp Team

betucu
Mesaje: 15
Membru din: Vin Ian 20, 2017 19:23

Re: CSL- reteta

Mesaj de betucu »

Si eu am cautat cum se face Csl-ul , si din cate am aflat , este un reziduu care ramane din prelucrarea porumbului din care se extrage amidonul. Deci este un proces destul de complicat , pe care nu il poti face acasa.

@andrei_h , nu este chiar atat de ieftin csl-ul...

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: CSL- reteta

Mesaj de Sigi »

Da' cât e?

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: CSL- reteta

Mesaj de nicuB »

Ori confunzi CSL-ul cu laptele de porumb........

Avatar utilizator
andrei_h
Mesaje: 217
Membru din: Mar Ian 08, 2013 0:47
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: CSL- reteta

Mesaj de andrei_h »

Părerea mea ca la cât este de versatil CSL-ul și câte îmbunătățiri aduce Andei/bilelor un preț de 11-12 lei per litru chiar nu este mult. Fiecare cu părerea lui. Tocmai de aceea am spus ca nu cred ca s-a încumetat nimeni sa facă CSL pentru ca și eu am căutat ce este și cum se fabrica când am auzit prima data de el și nu este un procedeu tocmai simplu

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: CSL- reteta

Mesaj de Bogdan Zaharia »

pretul la csl este unul socant, partea proasta este ca sunt foarte putini care il vand, de fapt nici nu se prea vinde, el se arunca, iar un lucru foarte important este cum il depozitezi, si aici ma refer la cantitati nu la 1, 2 litri
ImagineImagine
BÂZ

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: CSL- reteta

Mesaj de catalinSM »

betucu scrie:Si eu am cautat cum se face Csl-ul , si din cate am aflat , este un reziduu care ramane din prelucrarea porumbului din care se extrage amidonul. Deci este un proces destul de complicat , pe care nu il poti face acasa.

@andrei_h , nu este chiar atat de ieftin csl-ul...
eu folosesc in loc de lapte de porumb-glucoza lichida de la Apicola si in loc de CSL zeama si rezidurile de la borhotul ce ramane cand se face alcoolul de porumb, in loc de TTX srotul ce ramane de la uleiul de porumb. acum fiecare foloseste ce il taie capul, dar eu sunt zgarcit din fire :lol: :lol: :lol:

doruSV
Mesaje: 82
Membru din: Lun Feb 17, 2014 19:02
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: CSL- reteta

Mesaj de doruSV »

Asa zisul lapte de porumb care numai din porumb nu e, e foarte simplu de facut acasa si iesi foarte ieftin, te costa zaharul mai mult.
Ca altii il vand cu adaos 500% asta e altceva.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”