cum depozitez bilele iarna ?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Daniel D
Mesaje: 304
Membru din: Dum Noi 25, 2007 18:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Daniel D »

Am facut o modificare....sau ma rog am adaugat ceva exact cand ati raspuns la postare. Sper ca se intelege.
Multumesc oricum.

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

Hypo scrie:
P.S. Daca aveti timp poate ne detaliati un pic procesul bilelor de dupa rulare ..... si pana la "punerea in ac", punctand si trecerea peste iarna," conservarea lor", pastrarea, variante de hidratare, etc...... Diferentiat :
1. Solubile.

NU MA INTERESEAZA ,NU PESCUIESC CU SOLUBILE ,LE CONSIDER PIERDERE DE BANI SI NICI CAPTURI MARI NU ADUC [SATISFACTII,ADRENALINA ]


2. Tari.
Cred ca ar raspunde la multe intrebari chiar si a unor pescari ce se cred cu pretentii.
Eu tin pasta de boillies la frigider 2 zile pentru a se matura si a se omogeniza .dupa cele 2 zile scot pasta din frigider si o rulez direct fara a mai astepta incalzirea ei si implicit inceputul fenomenului de dospire .
Rulez boilliesurile si le fierb intr-o fripteoza pana cand inep sa se ridice la suprafata .Le scot pe niste prosoape curate [nu hartie ]unde la tin pana se racesc [aproximativ 30 minute ]dupa care le pun in niste rafturi cu sertare care au sita, la umbra ,cam 2- 3 ore sa se scurga .Daca vreau sa le pastrez pentru o perioada mai lunga le pun intr-o galeata de mix si direct la congelator ,de unde le scot cu 3 zile inainte de a pleca la pescuit .Dupa ce le-am scos,in momentul in care sunt congelate torn peste ele csl ,nutramino ,liver elite [sau belachan]putin caviar , putin glm si o doxa mai serioasa de betaina .[in functie de anotimp mai poti pune si ulei de peste sau de ficat ]Amestec mine de cateva ori la intervale de 2 ore ,iar cand sau decongelat si au tras toate substantele ,le pun in saci de crap si le agat la aer ,sus ,la umbra si vant .Sunt tocmai bune de pescuit dupa 3 zile de stat la aer pentru ca acesta este un timp minim de activare .
Daca vrei sa mergi la pescuit peste cateva zile ,atunci nu mai pui nimic peste ele ,faic doar un dip du substantele enumerate de mine ,pui bilein el si acele bile le folosesti pentru ac .
Fir intins !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Mai exista si varianta cu conservant, nu mai trebuiesc tinute la congelator ! Dar...... :roll:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

The One Team

Daniel D
Mesaje: 304
Membru din: Dum Noi 25, 2007 18:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Daniel D »

După ce bilele s-au uscat, le dipuim şi le congelăm. Pentru ca înmuierea să fie completă putem amesteca aroma cu un lichid nutritiv, de exemplu alcool de porumb...........
Exact procedura asta am aplicat-o eu. Dupa 3 zile de la rulare , le-am dipuit folosind lichid nutritiv, aroma si am stropit cu niste piper negru.Am avut insa 2 probleme. Una legata de ciortan, care a navalit pe mine si eu am asociat aceasta problema , poate gresit, cu dipuirea lor cu lichid nutritiv (ce contine glucoza).
Si 2, din 3 bile pe care le trageam prin croseta, 2 se crapau. Sa nu fi fost de ajuns 3 ziele lasate la uscat :?:

Gabriel
Mesaje: 41
Membru din: Lun Mai 07, 2007 13:49
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Salutare

Mesaj de Gabriel »

Salutare.
Foloseste un burghiu pentru boiles,si eu am avut aceiasi problema(cu craptul bilelor) dar am rezolvat-o cu un burghiu,faceam gaura cu burghiu apoi trageam cu andreaua firul de par si asa nu se mai crapa bila :wink:

cimpoieru razvan
Mesaje: 80
Membru din: Sâm Sep 27, 2008 10:30

Mesaj de cimpoieru razvan »

sau mai exista montura cu inel siliconic si nu mai gauresti bila.

in concluzie, le bag la congelator dipuite sau ca atare, adica in stare naturala ? ca mai mult m-am zapacit cu atatea raspunsuri. :D

bobocel
Mesaje: 100
Membru din: Mar Oct 13, 2009 17:07
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: cum depozitez bilele iarna ?

Mesaj de bobocel »

cum pot conserva bilele:D.......:-?? ? vladeanule tu sa imi ziki daca poti:D.......sau cum sa le amestec cu amino si csl dupa ce le dezghet:D///.....?

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: cum depozitez bilele iarna ?

Mesaj de cipibm »

Le conservi foarte bine peste iarna, facand-ule la primavara. :)

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: cum depozitez bilele iarna ?

Mesaj de Andrei I »

sac de rafie...cateva cani de sare grunjoasa peste bile, ferite de caldura si umezeala. Sarea nu intra in bile daca nu e umezeala dar le va conserva foarte bine inclusiv fragezimea. dar maai bine vorba lui cp ..fa-le la primavara..sau consuma-le anul asta.
Milionar excentric

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”