cum depozitez bilele iarna ?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

cimpoieru razvan
Mesaje: 80
Membru din: Sâm Sep 27, 2008 10:30

cum depozitez bilele iarna ?

Mesaj de cimpoieru razvan »

am doua intrebari de fapt, poate ma ajutati din experienta voastra.
am bile tari facute de mine (care acum sunt la congelator) si ready madeuri.
cum sa le pastrez pana la primavara si mai ales unde ?

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: cum depozitez bilele iarna ?

Mesaj de razvan u. »

Eu le-am vidat si le-am bagat la congelator(sa te ti scandal ce am avut acasa ca le-a gasit consoarta direct langa niste chestii comestibile :lol: ).
Iar la primavara am sa le decongelez si le hidratez cu niste amino cu csl.

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

sare de bucatarie

Mesaj de cipica »

Eu tocmai am "conservat" niste bile dupa o metoda vazuta la ghidul care m-a insotit la cassien: le-am acoperit cu un strat gros de sare de bucatarie, cam 2 kg sare la 5 kg bile. va spun eu in primavara ce iese.

cimpoieru razvan
Mesaje: 80
Membru din: Sâm Sep 27, 2008 10:30

Mesaj de cimpoieru razvan »

@ulan

este vorba de vreo 40 de kg si mai vreau sa si cumpar in iarna asta cand sunt la reduceri. sau sa-mi iau un congelator special pentru treaba asta ? ce trebuie sa contina solutia care se toarna peste ele in primavara ?

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de razvan u. »

cimpoieru razvan scrie:@ulan

este vorba de vreo 40 de kg si mai vreau sa si cumpar in iarna asta cand sunt la reduceri. sau sa-mi iau un congelator special pentru treaba asta ? ce trebuie sa contina solutia care se toarna peste ele in primavara ?
In ceea ce priveste bilele tari eu le tin in cutie de de 10 kg, in boxa si le stropesc cu amino la 2 saptamani. Asta vara am pastrat vreo 15 kg de bile 2 luni dupa metoda asta si nu au avut nimic.
La bile solubile raman pe varianta cu congelatul, si dupa ce le decongelez amestec amino cu CSL si stropesc bilele, iar in ceea ce priveste procentul cam 50 50. Poti insa sa mergi linistit si pe varianta doar cu amino.
Iti mai recomand ca la bilele tari dupa ce le decongelezi si vrei sa pescuiesti cu ele, sa iei niste apa din balta, amestecata cu animo si csl si sa le tin in apa asta sa le "activezi " putin :wink: .

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: cum depozitez bilele iarna ?

Mesaj de oanavictor »

cimpoieru razvan scrie:am doua intrebari de fapt, poate ma ajutati din experienta voastra.
am bile tari facute de mine (care acum sunt la congelator) si ready madeuri.
cum sa le pastrez pana la primavara si mai ales unde ?
Cele home -made lasa-le acolo unde sunt pana cand te duci la pescuit .
Inainte cu 3 zile de a merge la pescuit le scoti de la congelator si asa congelate cum sunt la stropesti cu csl ,nutramino ,multimino si neaparat betaina ,si incepi sa le amesteci de minimum 3 ori pana cand substantele se amesteca perfect cu bilele,iar bilele se umezesc .
Dupa cateva ore ,cand bilele se dezgheata vor suge absolut tot lichidul .
Atunci le scoti din galeata sau punga in care le-ai hidratat si activat ,le pui intr-un sac de boillies si le pui la uscat in loc umbros aerat si lipsit de umezeala .
Pentru ready-mead-uri ,daca punga este desfacuta ,poti sa le arunci ,daca este sigilata pastreaza-le la loc racoros ,fara schimbari bruste de temperatura .
Fir intins .

Daniel D
Mesaje: 304
Membru din: Dum Noi 25, 2007 18:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: cum depozitez bilele iarna ?

Mesaj de Daniel D »

oanavictor scrie:
cimpoieru razvan scrie:am doua intrebari de fapt, poate ma ajutati din experienta voastra.
am bile tari facute de mine (care acum sunt la congelator) si ready madeuri.
cum sa le pastrez pana la primavara si mai ales unde ?
Cele home -made lasa-le acolo unde sunt pana cand te duci la pescuit .
Inainte cu 3 zile de a merge la pescuit le scoti de la congelator si asa congelate cum sunt la stropesti cu csl ,nutramino ,multimino si neaparat betaina ,si incepi sa le amesteci de minimum 3 ori pana cand substantele se amesteca perfect cu bilele,iar bilele se umezesc .
Dupa cateva ore ,cand bilele se dezgheata vor suge absolut tot lichidul .
Atunci le scoti din galeata sau punga in care le-ai hidratat si activat ,le pui intr-un sac de boillies si le pui la uscat in loc umbros aerat si lipsit de umezeala .
Pentru ready-mead-uri ,daca punga este desfacuta ,poti sa le arunci ,daca este sigilata pastreaza-le la loc racoros ,fara schimbari bruste de temperatura .
Fir intins .
Domnule Oana, eu pe cele tari le-am bagat la congelator dupa ce s-au uscat, cu ceva lichide nutritive peste ele.Practic exact invers de cum ati spus dumneavoastra.Este o metoda buna?
Va intreb ca am mai facut o partida anul asta, folosind aceste bile ce erau practic ramase pentru primavara.Dar am avut bataie cu ciortanul pe ele. E posibil ca csl-ul, multimino, si ce am mai pus pe ele...sa fie de vina. Sa se impregnat prea mult in bile?

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

La primavara ,cand vei scoate bilele de la congelator nu mai pui nimic peste ele decat poate niste betaina pentru activare mai rapida in apa ,desi eu cred ca vor crapa in momentul in care le pui la uscat din cauza de prea mult lichid .In momentul cand ceva se decongeleaza absoarbe umiditate din atmosfera ,ele fiind deja umede si cu ce mai trag ,s-ar putea sa crape in momentul in care le arunci cu cobra sau le gauresti cu croseta :idea:
Bilele odata uscate si deshidratate nu se mai strica niciodata .
Decat sa bagi bilele gata uscate la congelator mai bine le tii in stare uscata toata iarna la aer si in momentul in care te duci la pescuit ,nu faci nimic decat le rehidratezi cu apa de balta ,csl ,multimino ,betaina si aroma [da si aroma ]pentru ca sa pierdut din aroma pe perioada cat au stat la deshidratat . :idea:

Daniel D
Mesaje: 304
Membru din: Dum Noi 25, 2007 18:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Daniel D »

Bilele odata uscate si deshidratate nu se mai strica niciodata .
Chiar si cele tari ? Nu sunt perisabile, nu contin ou?

Decat sa bagi bilele gata uscate la congelator mai bine le tii in stare uscata toata iarna la aer

Aceeasi intrebare ca mai sus.Va referiti la bilele tari?
Pana la urma la congelator ce bagam ? Eu bagam imediat dupa ce am rulat, ma rog, cu 2-3 zile lasate la uscat bilele tari?

P.S. Daca aveti timp poate ne detaliati un pic procesul bilelor de dupa rulare ..... si pana la "punerea in ac", punctand si trecerea peste iarna," conservarea lor", pastrarea, variante de hidratare, etc...... Diferentiat :
1. Solubile.
2. Tari.
Cred ca ar raspunde la multe intrebari chiar si a unor pescari ce se cred cu pretentii.
Ultima oară modificat Lun Noi 10, 2008 9:06 de către Daniel D, modificat 1 dată în total.

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

Hypo scrie:
Bilele odata uscate si deshidratate nu se mai strica niciodata .
Chiar si cele tari ? Nu sunt perisabile, nu contin ou?
Odata ce se usuca ,elimina absolut toata apa din ele si atunci nu se strica chiar daca contin ou .Tot ce trebuie sa faci este ca cel putin o data pe zi sa le amesteci miscandu-le .

Decat sa bagi bilele gata uscate la congelator mai bine le tii in stare uscata toata iarna la aer si in momentul in care te duci la pescuit ,nu faci nimic decat le rehidratezi cu apa de balta ,csl ,multimino ,betaina si aroma [da si aroma ]pentru ca sa pierdut din aroma pe perioada cat au stat la deshidratat
Si la congelator bagam bilele proaspete? Imediat dupa ce le-am rulat? Nu trebuiesc lasate 2-3 zile la aer, la uscat cumva?
Eu cand fac o cantitate mai mare de bile ,pentru concursurile de afara si vreau sa ajung cu ele cat mai proaspete ,dupa ce le fierb le tin la scurs aproximativ 3 ore dupa care le bag la congelator ,iar in ziua in care plec le scot de la congelator ,le activez prin metoda descrisa mai sus si .......gata .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”