De ce crapa boiliesurile la rulat?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

De ce imi crapa boiliesurile la rulat?pur si simplu se rup in doua cand le rulez!oare se fie de la con?nu stiu daca am nimerit conul cand l am taiat,mixul este cumparat!sau am folosit prea mult ulei pe placa de rulat!vreau sa fac solubile pe un mix birdfood!

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de ovideli »

stoian06 scrie:De ce imi crapa boiliesurile la rulat?pur si simplu se rup in doua cand le rulez!oare se fie de la con?nu stiu daca am nimerit conul cand l am taiat,mixul este cumparat!sau am folosit prea mult ulei pe placa de rulat!vreau sa fac solubile pe un mix birdfood!
daca zici ca mixul e cumparat si nu e "inmultit" atunci ai taiat conul prea mult
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

Da,mixul este cumparat si nu stiu daca este de la el problema pentru ca dupa ce fac carnatii pot sa i ridic de pe masa fara sa se rupa!

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de ovideli »

stoian06 scrie:Da,mixul este cumparat si nu stiu daca este de la el problema pentru ca dupa ce fac carnatii pot sa i ridic de pe masa fara sa se rupa!
e de la diametrul conului, l-ai taiat prea mult
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de ovideli »

daca ai con cu gradatie incearca sa tai in fata gradatiei (pe un diametru mai mic) si faci proba, daca iasa carnatii cu diametru prea mic si nu se ruleaza bine mai slefuiesti cate putin pe o bucata de smirgher (succes, am stricat si eu vreo cateva conuri pana sa le nimer pe toate diametrele 18,20,24)
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

Adevarul este ca prima data nu mi a iesit bine coca si am mai adaugat 250 ml lichid,doar uneori imi iesea carnatu asa cu o crapatura mica pe el,dar nu tot timpu!tot la con cred ca este problema!pana la urma sunt dispus sa le cumpar de la cineva gata taiate sau sa platesc sa mi le taie!

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

Altcineva cu pareri?100+ vizualizari si doar o persoana raspunde?

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de Genes Florin »

stoian06 scrie:Altcineva cu pareri?100+ vizualizari si doar o persoana raspunde?
ce mix ai folosit?
Balta Puiesti

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2758
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de PallBogdan »

stoian06 scrie:Adevarul este ca prima data nu mi a iesit bine coca si am mai adaugat 250 ml lichid,doar uneori imi iesea carnatu asa cu o crapatura mica pe el,dar nu tot timpu!tot la con cred ca este problema!pana la urma sunt dispus sa le cumpar de la cineva gata taiate sau sa platesc sa mi le taie!
Degeaba le cumperi gata taiate de la altcineva... Conul se taie in functie de mesele pe care rulezi. Conteaza foarte mult si mixul folosit, cat de multe seminte are in componenta lui...

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

De la snz,birdfood!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”