Diametru bile

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de xdocx »

daca te repezi direct la cubism (sferism, in cazul tau) risti sa te lovesti la picior. la caderea in groapa. :D
adica sa ma las de bile si sa raman in continuare pe porumb?
hmmm :?: :?: :?:
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de Andrei I »

cand a fost redactat regulamentul cips - sectiunea crap si s-a decis organizarea primului cm crap (99 sau 2000, nu mai stiu exact) in primul rand s-a urmarit popularizarea carp-fishingului. (de exemplu firul de par este obligatoriu). sa nu uitam ca vorbim de o derivata a stationarului, unde crapul puncteaza, prin urmare s-a mai tinut cont si de detasarea cat mai mult de sportul cu rubesiana si mach-ul. (alt exemplu, plumb minimum 50 gr). iar exemplele pot continua.

sa nu uitam ca la primul cm crap au fost 3 sau 4 tari. carp-fishingul in regim de competitie facea primii pasi, se afla in clasicism.


Cum le sti matale pe toate ... precum un om mare... dar mai ai pana acolo :D

peste mai bine de un deceniu unii au ajuns sa faca boilies din spartura cu robin red. pentru ca suntem deja in modernism.

Fiecare dupa posibilitati si ne-pricepere ... Unii au incercat spartura cu boia de ardei ...altii au incercat castigarea unui titlu mondial cu ... mandarine :D Orange Flame :D

draga pablo picasso al pescuitului la crap, afla ca nu considerente financiare au condus la decizia cips de a scoate nada vie din regulament, ci cele de mai sus.
M-am linistit, am crezut ca si la CIPS sunt grupuri de interese :D

ps picasso a ajuns la stilul figurativ dupa multi ani de pictat clasic. asa e si cu nada de crap. trebuie sa parcurgi niste etape, pentru a intelege bine nadele de crap, pentru a complica, dar mai ales pt a simplifica. daca te repezi direct la cubism (sferism, in cazul tau) risti sa te lovesti la picior. la caderea in groapa. :D
Recunosc sunt un repezit...cat despre cazutul in groapa, intotdeuna privesc partea frumoasa...pot spune ca am avut accident de avion de exemplu (chiar daca de fapt ma plimbam prin padure...ma uitam pe cer la un avion si...intamplator am cazut intr-o groapa) :D
Milionar excentric

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de xdocx »

andrei vladeanu scrie:
xdocx scrie:
si este mult mai usor sa pacalesti un crap izolat cu bila de 16 mm.... :wink:
pai de ce e mai usor cu 1 de 16 si nu cu una de 24?
pe bune acum.... chiar nu inteleg

iti recomand articolul pe care l-am scris in numarul din februarie al revistei SUPERPESCAR. trateaza exact acest subiect - hranirea crapului pe timp de iarna. gasesti acolo raspuns la dilemele tale.
Abia il astept
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de xdocx »

@ andrei vladeanu-- Am citit articolul despre hranirea crapului iarna.
Dar tot nu m-am lamurit de ce 16 si nu 24?
Hai iarna am inteles, ca are metabolismul lent, e mofturos, bla, bla, bla.
Dar in rest?
Sa zicem in mai-iunie: la cat sa dau?
MA las dus de val si incerc la diferite marimi?
Sa inteleg ca la bile intervine mai mult ca oriunde altundeva EXPERIENTA?
Cu stima,
DAniel
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de xdocx »

gata?
asta a fost tot?
Nu mai zice nimeni nimic?
Daniel Spoiala

popa viorel
Mesaje: 84
Membru din: Mie Sep 21, 2005 10:54

Re: Diametru bile

Mesaj de popa viorel »

nu se poate fara polemici.
eu sustin ca bila mare selecteaza pestele, chiar daca ii contrazic pe cativa membrii ai forumuli mai experimentati care susstin contrariul.

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de xdocx »

daaaaaaaaaa.
vad ca nu se ingramadeste lumea sa invete pe altii.
Mai am 1 intrebare:
Exista corelatie intre marimea bilei si aroma folosita? :oops: :oops: :oops: :oops:
Daniel Spoiala

samanoske72
Mesaje: 530
Membru din: Sâm Noi 28, 2009 21:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de samanoske72 »

dom' doctor,daca tot nu raspunde nimeni la diametru optim la bile incearca 'mneta cu alte forme geometrice.nu mai rulezi bile ci handmade!Paralelogramul facut din mamaliga cica e un musthave...na, ca am dat din casa iar!

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de xdocx »

:cry: :cry: :cry:
pai asa o sa fac pana la urma
o sa vand si mesele de bile si pistolul( cred ca o sa pun la bazar) si le fac la mana-cum or iesi asa le pun)
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de cornelserbu »

nu cred ca exista o regula in toata treaba asta, dar in general se prind exemplare mari la bile mici referindu-ne numai la ce punem pe firul de par...cat priveste nada, cred ca mai mult conteaza calitatea, cantitatea si locul unde o dam decat forma ei geometrica sau dimensiunile care trebuie sa fie totusi de bun simt

e bine sa ai la tine bile de diametre diferite pentru carlig, eventual dipuite si atunci ai sa vezi exact la ce dimensiune mananca pestele mai bine, sau la care prinzi exemplare capitale...prin incercari vei ajunge sigur la performante si la teorii proprii care fac mai mult decat 'jde mii de teorii
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”