Diametru bile

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Diametru bile

Mesaj de xdocx »

Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste diametrul bilelor cu care dati.
Cand dati cu 16 cand cu 26?
De ce asa si nu altfel?
Poate ca pare copilaresc, dar cred ca de asta e forum, sa invat( si nu am gasit pe nicaieri asta-in afara de faptul ca se selecteza cat de cat marimea crapului)
Daniel
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de Vladut Mateianu »

Teoretic, este foarte simplu. Practic, este o discutie foarte lunga ! Pot spune cu mana pe inima ca nu cred ca neaparat marimea crapilor poate fi selectata prin diametrul bilelor.....Am pescuit la Sarulesti cu cate 2 bile de 30 mm la carlig(uneori chiar cu 3 !, nu va inchipuiti cum arata montura !) si am prins chiar si ciortani de 2 kg. In schimb, cei mai mari crapi i-am prins la snow-men cu bila de 20 mm si pop-up de 14 mm.
Primavara devreme insa este cam obligatoriu sa corelam dimensiunea bilei cu temperatura apei, cred ca sunt direct proportionale ! :D

PS Iar uneori trebuie sa folosesti bile cu diametru mare la nadit(gen 24mm) ptr ca sunt mai grele si poti sa le lansezi mai la departare !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de xdocx »

deci teoretic-si chiar practic, in afara perioadei de primavara-iarna, diametrul bilei folosite nu conteaza asa mult.
Asta cam asa ar trebui sa fie, pt ca la 1 mustacios de 2kile, gura e impresionanta.
Atunci vine intrebarea mea
de ce majoritatea dau cu bile de 16-18?
Daniel
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de Vladut Mateianu »

Ptr ca intra mai multe la KG ! :D Glumesc, ideea era ca pe majoritatea baltilor nu este densitate mare de crap, si este mult mai usor sa pacalesti un crap izolat cu bila de 16 mm.... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de Andrei I »

...si ca o completare la ce a spus Vladut, as aduga ca in perioadele in care mustaciosul nu se hraneste frenetic ci mai degraba apatic (ex. primavara devreme, apa rece, dar si in alte perioade ... fluctuatii bruste ale presiunii sau apa prea calda) mai mult "gusta" decat mananca si o bila de diametru mic - 10, 12, 14, 16 mm e mai usor aspirata, prezinta un pic mai mult interes pentru el.

Nu ai patit niciodata pe vremea cand pescuiai cu momeli animale ca la 2 viermusi pe carlig sa ai mai multe "trasaturi" decat daca aveai un buchet intreg?


P.S. Intrebare off-topic: DE CE SUNT INTERZISE MOMELILE ANIMALE IN CONCURSURILE INTERNATIONALE? Exista si o alta ratiune in afara de cea financiara? Evitarea altor specii de pesti la carlig ? sau ce... sincer nu am inteles niciodata aceasta interdictie atat timp cat e o hrana naturala iar semintele sunt permise.
Milionar excentric

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de Vladut Mateianu »

Buna intrebare ! Cred ca are legatura cu vreo asociatie ptr drepturile animalelor, ca sa nu fie chinuite ramele si viermusii.... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de xdocx »

Aha
deci 10, 12, 14, 16 mm primavara, iar in rest dupa inspiratie
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de xdocx »

si este mult mai usor sa pacalesti un crap izolat cu bila de 16 mm.... :wink:
pai de ce e mai usor cu 1 de 16 si nu cu una de 24?
pe bune acum.... chiar nu inteleg
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de andrei vladeanu »

@andrei i.
cand a fost redactat regulamentul cips - sectiunea crap si s-a decis organizarea primului cm crap (99 sau 2000, nu mai stiu exact) in primul rand s-a urmarit popularizarea carp-fishingului. (de exemplu firul de par este obligatoriu). sa nu uitam ca vorbim de o derivata a stationarului, unde crapul puncteaza, prin urmare s-a mai tinut cont si de detasarea cat mai mult de sportul cu rubesiana si mach-ul. (alt exemplu, plumb minimum 50 gr). iar exemplele pot continua.
sa nu uitam ca la primul cm crap au fost 3 sau 4 tari. carp-fishingul in regim de competitie facea primii pasi, se afla in clasicism.

peste mai bine de un deceniu unii au ajuns sa faca boilies din spartura cu robin red. pentru ca suntem deja in modernism.
draga pablo picasso al pescuitului la crap, afla ca nu considerente financiare au condus la decizia cips de a scoate nada vie din regulament, ci cele de mai sus.

ps picasso a ajuns la stilul figurativ dupa multi ani de pictat clasic. asa e si cu nada de crap. trebuie sa parcurgi niste etape, pentru a intelege bine nadele de crap, pentru a complica, dar mai ales pt a simplifica. daca te repezi direct la cubism (sferism, in cazul tau) risti sa te lovesti la picior. la caderea in groapa. :D
The One Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diametru bile

Mesaj de andrei vladeanu »

xdocx scrie:
si este mult mai usor sa pacalesti un crap izolat cu bila de 16 mm.... :wink:
pai de ce e mai usor cu 1 de 16 si nu cu una de 24?
pe bune acum.... chiar nu inteleg

iti recomand articolul pe care l-am scris in numarul din februarie al revistei SUPERPESCAR. trateaza exact acest subiect - hranirea crapului pe timp de iarna. gasesti acolo raspuns la dilemele tale.
The One Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”