Dip si aroma

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dip si aroma

Mesaj de kelu84 »

onu_eckou3 scrie:Se spune ca aroma este pentru pescar, nu pentru peste...
:lol: :lol:
Cel mai bun si pertinent raspuns

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dip si aroma

Mesaj de freespirit »

Acum...lasand la o parte tot soiul de arome fistichii...si boabele fermentate...acrite...imputite...sau tinute in alcool...tot arome sunt...nu? :)
Mai sunt unii care le tin si in lapte... :wink:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dip si aroma

Mesaj de kelu84 »

Ti s-a raspuns la obiect si in pagina anterioara. Clasificari....fiecare face clasificari in functie de rezultate, care variaza mereu chiar si pe aceeasi balta si aceeasi momeala. Spre exemplu am avut partide MV2 unde am prins de am rupt cu bile de la BD. Alte dati nu am prins nimic....Vrei sa iti faci singur bilele? E simplu- fie improvizezi si vezi ce iese fie mergi pe ingrediente de top si poti sa nu faci nimic sau poti sa ai partida vietii tale. Crapul nu percepe mirosul.....D-aia am si dat quote ca aroma e pentru pescar. Eu am renuntat sa rulez singur pentru ca sunt mai comod, dar cand faceam singur bile foloseam ingrediente de la SBS, NutraBaits, Senzor. Acum folosesc ready made de la Dynamite in toate formele, aromele, culorile in functie de ce vad pe net, la tv si pe experientele personale

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dip si aroma

Mesaj de ritesco »

Daca iti faci singur bilele,foloseste arome consacrate gen squid & octopus,daca vrei sa ai incredere in aroma si sa fi impacat cu gandul ca nu e "apa de ploaie" foloseste firme consacrate,daca nu iti permite bugetul renunta la aroma,sau mareste doza de atractant din boilies si ingredientele nutritive .Daca ai nevoie de o aroma pentru porumb sau mai stiu eu,ti-am mai zis foloseste melasa,csl,spd cu aroma,nu o sa dai niciodata gres.
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dip si aroma

Mesaj de freespirit »

In regula, multumesc...era vorba, mai ales, de arome consacrate...oarecum valabile cam pe oriunde...cu exceptiile de rigoare...arome gen squid&octopus, anason, usturoi, belachan, tuica, in general, arome dulci, mai ales pentru boabe...ideea era care mai sunt producatorii de la care ati avut satisfactii pe cat mai multe balti...la un numar cat mai mare de partide...arome/dip-uri care nu prind miros de ranced...nici eu nu am avut surprize pana acum...mai ales ca in ultimii 3-4 ani am rarit-o mult cu pescuitul...dar mai am rezerve si de peste 7 ani...care se mentin perfect...iar in ultimele luni am luat o sticluta cu dip de lucerna de la Senzor si una cu aroma de usturoi de la Benzar si deja sticluta de la Benzar miroase a ranced, lichidul, inca nu, am pus boabele cu lichid in alt recipient inca de cand le-am pus in asteptare(a unei partide...:)...)...iar dip-ul de la Senzor miroase, deja...fiind mai vechi...ca nu se mai gaseste de mult timp aroma de lucerna...
Asta era, de fapt, marea problema...care i-a deranjat pe unii...ca nu sunt toti versati si atotstiutori...se stiu ei care...:)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dip si aroma

Mesaj de freespirit »

kelu84 scrie:Ti s-a raspuns la obiect si in pagina anterioara. Clasificari....fiecare face clasificari in functie de rezultate, care variaza mereu chiar si pe aceeasi balta si aceeasi momeala. Spre exemplu am avut partide MV2 unde am prins de am rupt cu bile de la BD. Alte dati nu am prins nimic....Vrei sa iti faci singur bilele? E simplu- fie improvizezi si vezi ce iese fie mergi pe ingrediente de top si poti sa nu faci nimic sau poti sa ai partida vietii tale. Crapul nu percepe mirosul.....D-aia am si dat quote ca aroma e pentru pescar. Eu am renuntat sa rulez singur pentru ca sunt mai comod, dar cand faceam singur bile foloseam ingrediente de la SBS, NutraBaits, Senzor. Acum folosesc ready made de la Dynamite in toate formele, aromele, culorile in functie de ce vad pe net, la tv si pe experientele personale
Chiar daca nu percepe mirosul...un gust dulce nu se poate sa nu-l tenteze...ca desert... :) ...iar pe ape salbatice, pe Dunare...boabele fermentate sunt omniprezente...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dip si aroma

Mesaj de ritesco »

Si pe balta is bune boabele fermentate..
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dip si aroma

Mesaj de kelu84 »

Offtopic: Pe Lazar mai ales, porumbul imputit al lui Popescu facut dupa reteta mostenita de la daci

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dip si aroma

Mesaj de freespirit »

Asta cu aromele e ma mult sa treaca timpul...si sa mai omor microbul...sa-mi mai fac de lucru...cu ceva care are legatura cu pescuitul...:)...mai mult pentru mine...decat pentru peste...:)...dar...nu se stie niciodata...:)...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dip si aroma

Mesaj de freespirit »

kelu84 scrie:Offtopic: Pe Lazar mai ales, porumbul imputit al lui Popescu facut dupa reteta mostenita de la daci
Nu e deloc pe langa subiect... :) ...si "imputeala" tot aroma e...si pentru noi...si pentru peste.. :wink:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”