Dip si aroma

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Dip si aroma

Mesaj de freespirit »

Pentru fiecare aroma exista mai multe variante de la producatorii romani sau straini aparute pe piata, n-am gasit pe forum mai multe informatii despre acestea, cum ar fi niste clasificari, niste clasamente...dupa experientele fiecaruia...
Momentan, ma interesa aroma/dip-ul de scoica...si un clasament al producatorilor...in ordinea obtinerii rezultatelor la pescuit... :)...dar ar fi util mai ales pentru incepatori...desi cea mai mare pondere...mai ales la utilizarea boabelor de porumb...o are porumbul preparat cat mai natural...cat mai usor digerabil - pentru peste - fie ca este prefiert sau fermentat...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dip si aroma

Mesaj de dancalinescu »

Ceea ce propui tu e destul de dificil de facut pentru ca sunt in discutie foarte multe variabile :

Producator, tip (solubil/ tare), numar capturi, balta/baltile unde au functionat aceste momeli, raport captura/durata partied si asa mai departe. Nu mai zic ca exista posibilitatea ca in doua partide diferite pe aceeasi balta, in prima sa manance pe rupte si in a doua sa nu guste acel tip de aroma.
Asa am patit eu la Balta Solacolu in doua partide la o luna una de alta.
Am folosit boilies solubile de 20 de la Senzor cu Squid & Octopus. O singura captura in 24 de ore la aceasta momeala. In rest a mancat la porumb uscat si alte sortimente de boilies.
O luna mai tarziu (weekendul trecut mai exact), a mancat pe rupte S&O-ul de mai sus (15 capturi) si nu a gustat deloc porumbul sau alte sortimente de boilies.

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dip si aroma

Mesaj de ritesco »

Eu sunt de parere ca o aroma poate sa mearga mai bine pe o balta si mai slab pe alta si viceversa.Dupa cum stim aromele au un anummit PH,pot fi alkaline si acide,PH-ul apei difera,temperatura apei difera,dispersia difera,nu intru in detalii pentru ca nu sunt in masura sa abordez subiectul asta pentru ca nu am cunostintele necesare.Dar poate ne lamureste un coleg care a studiat fenomenul .

Acum clar exista arome care contin ingrediente si au fost fabricate la o calitate superioare,dupa parerea mea firmele gen Solar,Nutrabaits,Nash etc care se respecta au arome de calitate,dar dupa cum am zis conteaza si modul in care o folosesti sau momentul cand o folosesti

P.S de obicei cand folosesc doua momeli in paralel,sau doua arome,le folosesti in aceasi partida si asa iti poti creea o parere,daca repeti procedeul de cateva ori.
Eu bine,Tu ?

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dip si aroma

Mesaj de dancalinescu »

ritesco scrie:Eu sunt de parere ca o aroma poate sa mearga mai bine pe o balta si mai slab pe alta si viceversa.Dupa cum stim aromele au un anummit PH,pot fi alkaline si acide,PH-ul apei difera,temperatura apei difera,dispersia difera,nu intru in detalii pentru ca nu sunt in masura sa abordez subiectul asta pentru ca nu am cunostintele necesare.Dar poate ne lamureste un coleg care a studiat fenomenul .

Acum clar exista arome care contin ingrediente si au fost fabricate la o calitate superioare,dupa parerea mea firmele gen Solar,Nutrabaits,Nash etc care se respecta au arome de calitate,dar dupa cum am zis conteaza si modul in care o folosesti sau momentul cand o folosesti

P.S de obicei cand folosesc doua momeli in paralel,sau doua arome,le folosesti in aceasi partida si asa iti poti creea o parere,daca repeti procedeul de cateva ori.
Cam asa face si colegul cu care merg eu la pescuit si zice ca astfel le compara doar ca rezultatul e destul de problematic pentru ca pe aceeasi balta pot merge bine unul azi si celalalt maine si iti cam da peste cap comparatia. :)
Eu in schimb merg pe o singura aroma per partida si doar in caz de 0 trasaturi mai schimb. :)
Anul asta probabil o sa mai merg o data sau de doua ori (nu imi place sa merg singur la pescuit si in afara de colegul asta, nu am cu cine sa merg si de aceea sunt fortat sa ma mulez pe planul lui).. Cert e ca voi incerca alta momeala data viitoare (desi Squid & Octopus solubil a mers de minune).

Avatar utilizator
onu_eckou3
pescar de competitie
Mesaje: 1306
Membru din: Mar Iun 08, 2010 11:39
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Dip si aroma

Mesaj de onu_eckou3 »

Se spune ca aroma este pentru pescar, nu pentru peste...

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dip si aroma

Mesaj de dancalinescu »

Onu, daca ai sti ce miros de vise rele am in masina din cauza pungii de boilies solubile cu Squid & Octopus care a stat desfacuta cateva ore in portbagaj. :D

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Dip si aroma

Mesaj de gabi1 »

Aroma este o poveste ''comparabila'' cu secretele Olimpului. :wink:
Crapul nu percepe mirosul boiliesului/dipului , el percepe exclusiv semnalul chimic.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dip si aroma

Mesaj de freespirit »

onu_eckou3 scrie:Se spune ca aroma este pentru pescar, nu pentru peste...
In general...cam asa este...dar mirosul si gustul dulce, de porumb, sau de scoica...mai ales cand in zona exista scoici...iar pestii sunt destul de invatati si in salbaticie cu porumb...ca aruncam cu tonele...chiar si in Dunare...astea...mai merg si la peste... :) :wink: ...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dip si aroma

Mesaj de ritesco »

Depinde,daca vorbim despre boilies este o treaba daca vorbim de porumb alta.Daca mergem la o partida scurta de pescuit si dam cu bile solubile,aroma ajuta mult.Daca mergem in cautare de trofee,un boilies nutritiv,echilibrat nu mai are nevoie de aroma.La fel si cu porumbul,daca merge pe o balta salbatica eu nu as folosii aroma,probabil doar melasa si csl,dar daca merg pe un carpodrom si pescuiesc pe pat de seminte voi folosii seminte aromate.
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: Dip si aroma

Mesaj de iohann »

onu_eckou3 scrie:Se spune ca aroma este pentru pescar, nu pentru peste...
:D :D :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”