faina soia

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

faina soia

Mesaj de Andrei91 »

Folositi careva faina de soia de la plafar? nu gasesc niciunde informatii , daca contine tripsina etc ..

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: faina soia

Mesaj de marin laurentiu »

Andrei91 scrie:Folositi careva faina de soia de la plafar? nu gasesc niciunde informatii , daca contine tripsina etc ..
De obicei faina de soia contine inhibatori ai tripsinei,nu...tripsina.
Exista si variante de faina de soia fara acesti inhibatori(daca soia este tratata termic,acesti antinutrienti dispar)
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: faina soia

Mesaj de Andrei91 »

Deci se poate cumpara daca este precizat tratamentul termic sa inteleg nu ?

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: faina soia

Mesaj de marin laurentiu »

Se poate...dar de ce de la plafar? E mai ieftin sau...?
Exista si in magazinele de profil faina din soia prajita...nu mai stiu sa iti spun exact unde poti gasi, ptr ca nu am mai folosit de ani buni(prefer izolatul proteic de soia)dar sant sigur ca vei gasi.
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: faina soia

Mesaj de Andrei91 »

Da, am gasit o sursa mai ieftina oarecum fata de magazine online, dar nu merita efortul decat daca sunt sigur ca produsul este in regula. Este specificat doar faptul ca este naturala,fara conservanti si nemodificata genetic .. pana la urma raman la vechea sursa. Mersi de informatii :D

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: faina soia

Mesaj de gabi1 »

Andrei91 scrie:Da, am gasit o sursa mai ieftina oarecum fata de magazine online, dar nu merita efortul decat daca sunt sigur ca produsul este in regula. Este specificat doar faptul ca este naturala,fara conservanti si nemodificata genetic .. pana la urma raman la vechea sursa. Mersi de informatii :D
Dă-ne și noua sursa ta și dacă conține tripsină, chestii,socoteli etc ... :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: faina soia

Mesaj de cornelserbu »

Andrei91 scrie:Da, am gasit o sursa mai ieftina oarecum fata de magazine online, dar nu merita efortul decat daca sunt sigur ca produsul este in regula. Este specificat doar faptul ca este naturala,fara conservanti si nemodificata genetic .. pana la urma raman la vechea sursa. Mersi de informatii :D
deci, tu vrei sa prinzi peste cu faina de soia neaparat nemodificata genetic...nu, cred ca visez :)
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: faina soia

Mesaj de Andrei91 »

"nemodificata genetic" este termenul de pe punga de la plafar, eu eram curios daca aceasta faina de soia contine sau nu inhibitori ai tripsinei, in consecinta daca este sau nu prelucrata termin, pentru ca nu scrie nici un detaliu despre procesul de fabricatie, in afara de ce am mentionat mai sus ..

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: faina soia

Mesaj de Sigi »

Care varianta de faina de soia e mai buna: degresata sau integrala? Se poate motiva? Multumesc.

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: faina soia

Mesaj de ovideli »

cornelserbu scrie:
Andrei91 scrie:Da, am gasit o sursa mai ieftina oarecum fata de magazine online, dar nu merita efortul decat daca sunt sigur ca produsul este in regula. Este specificat doar faptul ca este naturala,fara conservanti si nemodificata genetic .. pana la urma raman la vechea sursa. Mersi de informatii :D
deci, tu vrei sa prinzi peste cu faina de soia neaparat nemodificata genetic...nu, cred ca visez :)
E doar inceputul, un vis acolo, stai sa vezi cand o sa inceapa cosmarul :wink:
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”