Imbunatatire mix Senzor 1016

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

szabo laszlo
Mesaje: 59
Membru din: Mar Dec 02, 2008 16:25
Puncte: 0
Localitate: TURDA

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de szabo laszlo »

Singurul lucru rau care se poate intampla este sa ai probleme cu rularea ,uscarea bilelor dupa fierbere ,stabilitatea lor in apa pe firul de par , etc, etc .Multi se sperie cand vad ca vrei sa folosesti 1 kg de GLM :) dar daca faci un calcul ai 18 kg de amestec ( mix ) care contine 1 kg GLM care inseamna ca ai 55 gr GLM/ kg cu toata increderea te asigur ca inca esti departe de dozajul la care rezultatele nu cresc proportional cu investitia .Presupunand ca mixul are 10 % robin red pe bune , sa mai pui inca 55 gr /kg este inutil si nu pot anticipa cat de tare va pune in umbra GLM-ul ,deci eu as renunta la robin red daca as stii ca intradevar 1016 are 10 % RR ,eventual a-si taia in doua mixul ( 8 kg- 7 kg ) si la 8 kg de mix a-si pune 800 gr GLM fara sa mai pui ceva aroma iar la ceilati 7 kg 200 gr GLM si 350 gr robin red si folosind o aroma de franfurter sausage.Cu wpc -ul sau cu ori care liant/intaritor va trebui sa lucrezi pe cantitati mici daca vrei sa le faci fierte si sa urci dozajul progresiv pana ajungi ca bilele sa corespunda tuturor cerintelor adica sa nu se fisureze la uscare,sa reziste la cobrare si cel putin 12 ore pe firul de par , sa fie permiabile ca sa lase sa iasa aromele din ea .Daca pe apa pe care pescuiesti nu este caras si albitura poti sa le faci solubile si sa le lasi la uscat mai mult timp sa fie tari dar aici apare problema ca devin usoare si daca e nevoie de cobrare la distanta e cam greu.
Daca intradevar mergi la concurs pe 2 zile e bine sa nu fie foarte tari sa lucreze mai repede.
Nu pot sa dau sfaturi ce aroma ar merge la o doza asa de mare de GLM eu intodeauna atunci cand trec de 50 gr /kg nu pun arome.
Daca mixul 1016 este asa cum l-ai descris mai jos si are doar 50 gr/kg faina predigerata inca 50 gr/kg in plus aduc mai multa valoare decat 50 gr robin red propus de tine.

Avatar utilizator
Neacsu Mircea
Mesaje: 517
Membru din: Joi Mar 24, 2011 19:56

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de Neacsu Mircea »

ragosh scrie:
petre iulian scrie:Poti sa intervii la mix si sa-l strici pe tot :wink:
De imbunatatit nu stiu ce sa zic daca nu am `fisa mixului sa vad ce contine ca sa poti intervenii cu imbunatatiri (daca e cazul ) :wink:
Salut Iulian !
Vladut M scria intr-un topic asa:
"
Aveti mai jos o reteta de mix care functioneaza impecabil, este 80-85% din reteta traditionala 1016 sau Corbu Premium ! :wink:

1 FAINA PESTE HERING 20%
2 FAINA PESTE LT 94 5%
3 FAINA PESTE PREDIGERATA 5%
4 WPC 70 5%
5 IZOLAT SOIA 5%
6 CARPTICLE 1%
7 CANEPA PISATA 4%
8 SUPER RED 5%
9 MSG 1%
10 SARE 1%
11 ROBIN RED 10%
12 CLO 10%
13 BETAINA 1%
14 FAINA SOIA 15%
15 GRIS 5%
16 CALCIU FURAJER 2%
17 PESMET 4%
18 GLM 1%
"
Imi poti oferi o parere legata de ce vreau sa fac ? :D
Lai sticat de TOT ai uitat de MALAI :D :D
Vice Campion National 2014

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de shahjaban »

Doar cei de la Senzor ar putea sa te sfatuiasca ce mai poti adauga in mix , ca sa il "imbunatatesti" si sa nu strici mecanica mixului ( cum au facut altii :D ) ...parerea mea este ca in afara de betaina ( cateva procente , nu ai ce adauga in mix ) ...
Daca vrei sa ii cresti atractia , doar la partea lichida poti umbla ( sau sa o imbunatatesti pe cea din activatorul dat de cei de la senzor sau sa compui tu o parte lichida care crezi ca este mai buna decat cea originala ...si aici cred ca se poate face ceva ...dar nu fa ceva de genul cum ai propus tu initial ..( pe mine m-a distrat teribil kilogramul acela de robin red si cel de GLM , sper ca nu mai esti suparat pe mine ptr gluma facuta :cry: )
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
ragosh
Mesaje: 82
Membru din: Dum Sep 30, 2012 9:13

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de ragosh »

shahjaban scrie:Doar cei de la Senzor ar putea sa te sfatuiasca ce mai poti adauga in mix , ca sa il "imbunatatesti" si sa nu strici mecanica mixului ( cum au facut altii :D ) ...parerea mea este ca in afara de betaina ( cateva procente , nu ai ce adauga in mix ) ...
Daca vrei sa ii cresti atractia , doar la partea lichida poti umbla ( sau sa o imbunatatesti pe cea din activatorul dat de cei de la senzor sau sa compui tu o parte lichida care crezi ca este mai buna decat cea originala ...si aici cred ca se poate face ceva ...dar nu fa ceva de genul cum ai propus tu initial ..( pe mine m-a distrat teribil kilogramul acela de robin red si cel de GLM , sper ca nu mai esti suparat pe mine ptr gluma facuta :cry: )
Ba chiar iti multumesc ca ai facut observatia. Pana la urma s-a putea sa fie ceva adevarat in semnsul in care daca as mai adauga 1kg RR si 1kg GLM, atunci mixul, vorba d-lui Laszlo
"esti departe de dozajul la care rezultatele nu cresc proportional cu investitia"
Cel mai bine ar fi sa ma limitez la betaina si cam asta e...

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de shahjaban »

Activatorul l-ai luat tot de la senzor sau il faci tu ??
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de ionut72 »

Cel mai bine ar fi sa ma limitez la betaina si cam asta e...
Nu exista nici un test relevant/riguros facut pana acum care sa duca la concluzia ca betaina imbunatateste cumva rata capturilor (si ca numar si ca dimensiuni).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ragosh
Mesaje: 82
Membru din: Dum Sep 30, 2012 9:13

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de ragosh »

Nu avem activator. Poti oferi sugestii pentru partea lichida?

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de shahjaban »

ionut72 scrie:
Cel mai bine ar fi sa ma limitez la betaina si cam asta e...
Nu exista nici un test relevant/riguros facut pana acum care sa duca la concluzia ca betaina imbunatateste cumva rata capturilor (si ca numar si ca dimensiuni).
dar ce imbunatateste RATA CAPTURILOR ?? .... aici noi vorbeam de a incerca sa imbunatesti gradul de atractie al mixului ..si sunt convins ca nici ptr asta nu exista o garantie decat daca faci tu personal experiente pe aceeasi balta in conditii similare de pescuit cu modificari ale mixului facute de tine ....si sunt multi de alti de DACA .. ...eu asta l-am sfatuit ptr ca omul dorea sa faca o imbunatatire ...dar nimic nu ii GARANTEAZA IMBUNATATIREA RATEI CAPTURILOR ...nici macar nu ii garanteaza ca imbunatateste mixul ..un singur lucru e sigur MAI RAU NU II POATE FACE ..decat poate ramane la fel...si sunt de acord cu cel dinaintea mea care a spus ca 50 de grame de proteina in plus pe kg de mix ii face mai bine decat 50 de grame de RR.
daca tu imi spui ce lucru garanteaza RATA CAPTURILOR esti foarte bun ! sunt chiar curios !!!
Dragos C. - Brasov

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de shahjaban »

ragosh scrie:Nu avem activator. Poti oferi sugestii pentru partea lichida?
eu te sfatuiesc sa iei si activatorul de la ei ...acum este la reducere si isi merita banii...cheltuiesti mai mult daca il faci tu si nici nu ramai cu fractii neconsumate..
eventual il poti imbunatati cu ( parerea mea ) : circa 10 ml de extract de ficat sau splina si circa 10 ml extract de chili / la kg de mix iar ptr "gust" poti pune cate 1-2 lingurite de scortisoara , nucsoara si sare iodata ( din fiecare ) .
daca vrei sa fie mai "aromat" mai poti pune si 1-2 ml de aroma concentrata (S&O , asta este aroma principala din activator) dar asta este cu putin risc , prea multa aroma poate cauza efecte contrare celei asteptate .
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de ionut72 »

shahjaban scrie:
ionut72 scrie:
Cel mai bine ar fi sa ma limitez la betaina si cam asta e...
Nu exista nici un test relevant/riguros facut pana acum care sa duca la concluzia ca betaina imbunatateste cumva rata capturilor (si ca numar si ca dimensiuni).
dar ce imbunatateste RATA CAPTURILOR ?? .... aici noi vorbeam de a incerca sa imbunatesti gradul de atractie al mixului ..si sunt convins ca nici ptr asta nu exista o garantie decat daca faci tu personal experiente pe aceeasi balta in conditii similare de pescuit cu modificari ale mixului facute de tine ....si sunt multi de alti de DACA .. ...eu asta l-am sfatuit ptr ca omul dorea sa faca o imbunatatire ...dar nimic nu ii GARANTEAZA IMBUNATATIREA RATEI CAPTURILOR ...nici macar nu ii garanteaza ca imbunatateste mixul ..un singur lucru e sigur MAI RAU NU II POATE FACE ..decat poate ramane la fel...si sunt de acord cu cel dinaintea mea care a spus ca 50 de grame de proteina in plus pe kg de mix ii face mai bine decat 50 de grame de RR.
daca tu imi spui ce lucru garanteaza RATA CAPTURILOR esti foarte bun ! sunt chiar curios !!!
Pai da, ceea ce spuneam e ca betaina imbunatateste, mai curand, rata capturilor magazinelor de profil! Adica e atractant pentru pescari, mai degraba! :) Sigur ca rau e greu sa-i faca un plus de betaina, doar ca, de fapt, repet, nu e demonstrat ca-i face nici mai bine, adica ramane la fel dar cu un plus de bani cheltuiti! :D

Rata capturilor e imbunatatita de catre localizare, durata a partidei, strategie!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”