Importanta in bile

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de Andrei I »

pai iti raspund tot cu o intrebare...mamaliga e un mix scump sau are o parte lichida buna? :)

Eu pescuiesc cu bile doar daca impune regulamentul sau imi e lene sa ma murdaresc. Peste prinzi cel putin la fel de mult cu mamaliga ca sa nu zic mai mult.
Milionar excentric

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de zfcristian »

Andrei I scrie:pai iti raspund tot cu o intrebare...mamaliga e un mix scump sau are o parte lichida buna? :)

Eu pescuiesc cu bile doar daca impune regulamentul sau imi e lene sa ma murdaresc. Peste prinzi cel putin la fel de mult cu mamaliga ca sa nu zic mai mult.
E ca dracu cu mamaliga , ca nu e nici mix scump nu are nici parte lichida plina de amino, minamino, uleiuri esentiale, arome de fructe de mare sau mai stiu eu ce :mrgreen:

Hai k ne cufundam in necunoscut din ce in ce mai tare :mrgreen:

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Importanta in bile

Mesaj de DumiD »

Andrei I scrie:adaug si eu cateva intrebari: Cum se face selectia pestelui mare din bile? Bila atrage peste mare sau il face pe cel mic sa renunte?
astea-s tot din folclor..dai la bile prinzi peste mare. conteaza marimea bilei in mai mare masura decat continutul,daca continutul este acceptat de pestele mare atunci cu siguranta va fi apetisant si pentru cel mic asa ca singura modalitate sa-l descurajezi este sa faci gogoloaie de 25-30 mm..eventual 2 bile de 20 si ai scapat de el. eu nadele astea "pentru peste mare" le privesc nu neincredere,nu ca nu ar prinde peste, ci pentru ca producatorul ma minte cu nerusinare sa ma arda la buzunar. pai ce,belachanul este refuzat din start de ciortani? bag bile de 12 si ma umplu de ciortani,asta asa ca o paranteza si un exemplu aleator.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Importanta in bile

Mesaj de ionut72 »

Eu zic ca mixul are cea mai mare importanta! In procente cam ... peste 80%. Daca ai un mix bun, echilibrat, poti pescui linistit si fara parte lichida, doar cu lapte de porumb sau ou. In orice caz, din testele pe care le-am facut eu, si cu 50 de ml parte lichida si cu 100ml si cu 150ml rezultatele au fost, practic, aceleasi.

In ceea ce priveste selectia eu zic ca sunt 2 posibilitati de selectie a pestelui (si ma refer la crap). Prima e din felul bilei, solubilele sunt acceptate si mancate, fara probleme, si de ciortanii de sub 1 kg si de "ciortocrapii" de 4-5 kg si de "dulapi". Bilele fierte te scapa de ciortaniada "nepunctabila", dar nu pot face diferenta intre un crap de 5 kg si unul de 15. Acolo e doar noroc. Asta in ce priveste selectia din nada. Mai departe, dupa parerea mea, singura metoda de selectie reala a pestelui mare e lungimea firului de par. De la 3-4 cm in sus firul de par s-a terminat joaca (dar de multe ori si trasaturile).

In ceea ce priveste marimea momelii, cei mai mari pesti i-am prins la bile relativ mici (sub 20 de mm) si, pe de alta parte, au fost cazuri, nu putine, cand ciortani de 1 kg maxim a luat fara probleme un "cocktail" de 2 bile de 24 (solubile e drept) aruncate de 5 min in apa (care, prin urmare, si-au pastrat diametrul). Asa ca, in ce ma priveste, sunt de parere ca marimea bilei nu e o metoda de selectie.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

silviu_ms
Mesaje: 346
Membru din: Dum Mar 08, 2009 14:09
Puncte: 0
Localitate: Targu-mures

Re: Importanta in bile

Mesaj de silviu_ms »

ca sa lamurim o treaba ar fi interesant de facut o analiza chimica completa a unor lichide nutritive exorbitant de scumpe(minamino,marineamino,etc) luate aleator de la diversi producatori

:roll:

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Importanta in bile

Mesaj de George-Alexandru »

zfcristian scrie:Ideea topicului este urmatoarea :
In incercarea de a face bile de nadire putem folosi un mix ieftin dar cu aceeasi parte lichida ca la boilesurile cu care pescuim la carlig ? Practic sa incercam sa scoatem mai ieftin bilele de nadire dar in acelasi timp sa reusim sa avem si atractivitate pe patul de nada ?!?!?
Practic, ce conteaza mai mult intr-o bila mixul sau partea lichida ?!?!?!
Care ar fi procentul importantei fiecareia din cele 2 ?

Buna seara!

Din punctul meu de vedere in cazul in care nu ai urmarit emisiunea,bilele de la carlig,sau partea lichida pe care o folosesti pt ele,conteaza mai putin in raport cu bilele pe care le arunci pe patul de nada.Atractivitatea pe patul de nada este strans legata de capacitatea bilei de a-si face simtita prezenta prin eliminarea in apa a lichidelor care emit in prima faza semnalul de hrana pana ce crapul incepe sa culeaga boiliesurile de pe substrat.Aceasta capacitate este data in primul rand de unele dintre ingriedientele care formeaza blocul unui mix de calitate,este vorba de ingriedientele solubile care sunt responsabile de ''scurgerea'' din boilies a atractantilor care emit semnalul chimic de hrana.aceste ingriediente ridica simtitor pretul final al mixului dar implicit si calitatea lui.Mixurile ieftine care nu contin aceste ingriediente solubile nu se pot bucura de atractivitatea unui mix de calitate.

Pe scurt,daca ne referim strict la atractivitate,nu merita sa strici o parte lichida de calitate pe un mix prost.Mai repede folosesti un mix bun fara o parte lichita complexa,rezultatul va fi mai bun.

Pentru a intari cele spuse de mine fa un test simplu,:
pune in doua pahare cu apa o bila lucrata pe un mix slab calitativ dar care sa nu contina coloranti artificiali pe post de atractanti sau mai stiu eu ce si o bila lucrata pe un mix de calitate.Lasale sa se dizolve putin si agita putin paharele si vei vedea diferentele. :wink: .


Toate cele bune!
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de zfcristian »

@ George Alexandru: am vazut emisiunea dar nu am prins decat de la ultimele ingrediente incolo.
Raspunsul tau e foarte corect teoretic dar ce facem de exemplu cu mamaliga lui Andrei???


Sent from my GT-P3100 using Tapatalk 2

lorenzo_n
Pescar de competitie
Mesaje: 306
Membru din: Dum Apr 15, 2012 4:45
Puncte: 0
Localitate: navodari

Re: Importanta in bile

Mesaj de lorenzo_n »

Mix=90% , parte lichida10% parerea mea ca importanta la bile..

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de zfcristian »

lorenzo_n scrie:Mix=90% , parte lichida10% parerea mea ca importanta la bile..
Revin la ce zicea Andrei mai devreme, cu mamaliga cum ramane ?
Acolo tot mixul conteaza ?!?

Avatar utilizator
Dan Andrei
Pescar de competitie
Mesaje: 481
Membru din: Mie Apr 08, 2009 20:28
Puncte: 0
Localitate: Campina PH

Re: Importanta in bile

Mesaj de Dan Andrei »

lorenzo_n scrie:Mix=90% , parte lichida10% parerea mea ca importanta la bile..
Eu cred ca gresesti .......Daca intingi cu o bucata de paine in farfuria cu friptura de vita cu sos motzarela inseamna ca valoare nutritiva a feliei de paine ramane tot cea initiala?????O bila buna este facuta dintr-un un mix echilibrat si o parte lichida la fel de echilibrata......Parerea mea este ca trebuie acordata aceeasi atentie atat mixului cat si partii lichide.
“Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți..... la fel și când ești prost.”

Philippe Geluck.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”