Importanta in bile

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Importanta in bile

Mesaj de zfcristian »

Ideea topicului este urmatoarea :
In incercarea de a face bile de nadire putem folosi un mix ieftin dar cu aceeasi parte lichida ca la boilesurile cu care pescuim la carlig ? Practic sa incercam sa scoatem mai ieftin bilele de nadire dar in acelasi timp sa reusim sa avem si atractivitate pe patul de nada ?!?!?
Practic, ce conteaza mai mult intr-o bila mixul sau partea lichida ?!?!?!
Care ar fi procentul importantei fiecareia din cele 2 ?

didi-ionita
Mesaje: 367
Membru din: Mie Mar 30, 2011 23:21
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Importanta in bile

Mesaj de didi-ionita »

zfcristian scrie:Ideea topicului este urmatoarea :
In incercarea de a face bile de nadire putem folosi un mix ieftin dar cu aceeasi parte lichida ca la boilesurile cu care pescuim la carlig ? Practic sa incercam sa scoatem mai ieftin bilele de nadire dar in acelasi timp sa reusim sa avem si atractivitate pe patul de nada ?!?!?
Practic, ce conteaza mai mult intr-o bila mixul sau partea lichida ?!?!?!
Care ar fi procentul importantei fiecareia din cele 2 ?
in seara asta vezi ca este o emisiune la tv ( aia online ) , cu Tibi ( parca ) , dedicata boiliesurilor - de la 19.00

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de zfcristian »

Vad ca e Mitranescu pe PvTv online aduce un omagiu celor de la Hakuyo
Despre bile....

didi-ionita
Mesaje: 367
Membru din: Mie Mar 30, 2011 23:21
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Importanta in bile

Mesaj de didi-ionita »

zfcristian scrie:Vad ca e Mitranescu pe PvTv online aduce un omagiu celor de la Hakuyo
Despre bile....
este pe infope... tv on line

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de zfcristian »

magic-bait scrie: este pe infope... tv on line
interesanta filmarea dar nu raspunde intrebarii ridicate de mine !

silviu_ms
Mesaje: 346
Membru din: Dum Mar 08, 2009 14:09
Puncte: 0
Localitate: Targu-mures

Re: Importanta in bile

Mesaj de silviu_ms »

cel mai usor poti sa iti raspunzi singur la intrebare printr-o partida de test
eu zic ca nu prea are multa importanta partea lichida, foarte multi pescari pescuiesc cu bile doar din mix si oua cel putin in ceea ce priveste pescuitul crapului mare
pe mixul unui producator roman am adaugat partea lichida in doze de 100, 60 si 30 in partide succesive fara nici o diferenta semnificativa, asadar spor la teste :wink:

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Importanta in bile

Mesaj de DumiD »

Din teoriile si prostiile crapistilor,care ii atribuie crapului un iq in jur de 150 :
- pentru partide scurte iti trebuie bile de mare atractie,te intereseaza mai putin ca-s hranitoare si crapul profita pe termen lung de ele asa ca teoretic ingrediente mai slabe si atractanti mai de calitate
- pentru partide pe termen mediu spre lung chipurile crapul ar avea un fel de laborator chimic in stomac si recunoaste cat la suta proteine are o bila,lipide,acizi,cate q enzime q10 astfel ca-ti trebuie bile facute din cele mai scumpe fainuri exsistente si mai putine elemente de atractie,pentru ca domnul crap o sa-si aduca aminte miercuri ca acele bile le-a mai mancat luni si au avut un continut exact cat trebuie de acizi grasi esentiali,de aminoacizi de minamino si multiamino,m-ai inteles? baga mana adanc in buzunar daca stai mai mult de 24 de ore,nu mai baga gris si soia si cauta cea mai scumpa faina de krill sau mai stiu eu ce prostie exotica scumpa.

Sau te duci pe o balta suprapopulata si atunci nici nu trebuie sa nadesti ca nu o sa ai timp nici sa fumezi...parerea mea

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de zfcristian »

deja avem 2 pareri diferite
Ceva gen gandirea lui DumiD am facut si eu dar nu uitati ca te duci pe balta x si merge squid cu Capsuna si te duci pe balta Y unde merge squid cu pruna .

In esenta mixul e acelasi doar aroma face diferenta, deci ce conteaza mixul sau partea lichida ?!?!?! :D :D :D

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de Andrei I »

adaug si eu cateva intrebari: Cum se face selectia pestelui mare din bile? Bila atrage peste mare sau il face pe cel mic sa renunte?

Observ din ce in ce mai multa lume care crede ca ceea ce ai pus in bila il face pe ala mare sa vina...eu zic ca nu...ala mare vine daca e prin zona si la plastice. Bila e mai greu acceptata de cei mici, trasaturile sunt mai rare prin urmare si aparent prinzi doar peste mare. Voi cum credeti? Iti trebuie o bila HNV sa il convingi pe ala mare ca asta e ce ii trebuie lui? :)
Milionar excentric

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de zfcristian »

Andrei I scrie:adaug si eu cateva intrebari: Cum se face selectia pestelui mare din bile? Bila atrage peste mare sau il face pe cel mic sa renunte?

Observ din ce in ce mai multa lume care crede ca ceea ce ai pus in bila il face pe ala mare sa vina...eu zic ca nu...ala mare vine daca e prin zona si la plastice. Bila e mai greu acceptata de cei mici, trasaturile sunt mai rare prin urmare si aparent prinzi doar peste mare. Voi cum credeti? Iti trebuie o bila HNV sa il convingi pe ala mare ca asta e ce ii trebuie lui? :)
Pai pestele mare vine cu laboratoru din dotare, stabileste ca bila e HNV si HAP :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ca o paranteza acum 2 ani pe Greaca , toata lumea cu bile, nebunii, manca pestele ce e drept pe bile, vine intr-o zi un mosulica cu rame :mrgreen: , lansat la 50 metri si incepe sa scoata ciortani , la un moment dat bucata de 13 Kg :mrgreen:

Rama era HNV sau pestele era prin zona cum zice Andrei :D

Revenint la subiectul topicului, mix scump si HNV si bla bla cu chestii lichefiate, plastifiate, troznite la rece si alte nebunii sau un mix ieftin dar cu o parte lichida buna ?!?!?!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”