Importanta in bile

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Importanta in bile

Mesaj de nit_matias »

Pentru mine tot mixul este cel mai important, iar pentru partea lichida folosesc CSL si aroma, in rest chiar nu conteaza, iar rezultate am avut si la bile cu lichid si la bile fara. Am prins anul trecut 4 pesti peste 10 kg intr-o noapte cu bile fara lichid nutritiv. Ideea lichidelor nutritive cred ca este importanta atunci cand vrei sa ai trasaturi intr-un interval de 5-6 ore, adica ai facut nadirea si dupa 6 ore vrei sa ai trasatura. Practic cand ai lichide in bila acestea sunt primele care transmit semnalul de hrana, iar dupa cateva ore cand acestea s-au dispersat incep sa lucreze partile solubile din bila si preiau locul lichidelor. Daca te duci la o partida care se intinde pe cel putin 48 de ore nu are rost sa pui lichide in bile.

Selectarea pestilor este foarte grea in momentul in care densitatea din balta e foarte mare, dar cand avem o densitate mica acest lucru devine foarte usor. Da intr-adevar sunt cazuri cu caras prins la bila de 24, dar in acelasi timp dupa o perioada se schimba situatia si intra numai pesti mari. Dar nu intra pesti mari pentru ca sunt bilele selective ci pentru ca atunci cand pesti mari au venit au gasit ceva pe patul de nada, iar ciortanii au plecat cand au venit cei mari. In general bilele urat mirositoare au tendinta de a prinde peste mai mare sau de a nu atrage ciortanul.

Iar cu mamaliga e alta treaba, atrage orice, pentru ca are foarte multe particule, iar prin fierbere se ajuta la eliberarea mai multor substante din malai.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Importanta in bile

Mesaj de alinteodor79 »

zfcristian scrie:Ideea topicului este urmatoarea :
In incercarea de a face bile de nadire putem folosi un mix ieftin dar cu aceeasi parte lichida ca la boilesurile cu care pescuim la carlig ? Practic sa incercam sa scoatem mai ieftin bilele de nadire dar in acelasi timp sa reusim sa avem si atractivitate pe patul de nada ?!?!?
Practic, ce conteaza mai mult intr-o bila mixul sau partea lichida ?!?!?!
Care ar fi procentul importantei fiecareia din cele 2 ?
Da, poti sa mergi pe varianta asta. Partea lichida transmitele primele semnale in apa(atractie rapida), insa pe termen lung ingredientele solubile din mix sunt cele care atrag. Lichidele se "spala" repede.
Daca vrei atractie rapida principalul ingredient este partea lichida(oare de ce folosim bile dipuite :D ).Si producatorii au pe piata acele bile de carlig care sunt rulate pe mixul clasic insa cu un adaos crescut de lichid. Daca vrei bile pentru partide lungi, 48hr ai nevoie de un mix care sa contina ingrediente solubile si fainuri cu putere mare de atractie(emit semnale de atractie pe o perioada mai mare de timp), in unele cazuri rulat doar cu ou.
Stabilirea gradului de importanta:
Partida scurta si implicit atractie rapida- castigator la puncte - lichid
partida lunga si atractie pe termen lung- mixul.

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Importanta in bile

Mesaj de nit_matias »

Practic daca faci partide scurte merge Sa faci bile din mixuri ieftine pt ca te intereseaza Sa ai trasaturi. Daca te duci la partide lungi poti Sa renunti la partea lichida. Informatie sintetizata.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de zfcristian »

Partidele mele de pescuit in 99% din cazuri sunt de 24 ore , timp in care ma intereseaza sa am activitate .
De aici a venit si problema ridicata si anume sa exploatezi la maxim cele 24 ore

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de Andrei I »

zfcristian scrie:Partidele mele de pescuit in 99% din cazuri sunt de 24 ore , timp in care ma intereseaza sa am activitate .
De aici a venit si problema ridicata si anume sa exploatezi la maxim cele 24 ore

Cristi la 24 de ore nu merita sa nadesti cu nimic. e suficient sa ai momitor. INDIFERENT de balta. vrei sa nadesti..pui si saculet ...cu ce vrei tu (eu prefer seminte si pelete de mai multe dimensiuni).

De ce te complici cu bile si parti lichide pt 24 ore? De ce sa o faci in general? :)
Milionar excentric

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de zfcristian »

Andrei I scrie:Cristi la 24 de ore nu merita sa nadesti cu nimic. e suficient sa ai momitor. INDIFERENT de balta. vrei sa nadesti..pui si saculet ...cu ce vrei tu (eu prefer seminte si pelete de mai multe dimensiuni).

De ce te complici cu bile si parti lichide pt 24 ore? De ce sa o faci in general? :)
Motivele sunt dintre cele mai diverse :
*Am inceput sa pescuiesc cu momitoare dar m-am saturat de maini murdare si mirosind a toate cele;
*la un moment dat i-am facut unui amic volanul de la masina sa miroasa a S&O :lol: inca ma pomeneste :mrgreen:
*cand faci nadirea cu bile din cobra faci mai putin zgomot pe vadul de pescuit;
*scap astfel de galeti, mamaligi sau alte nebunii ce trebuie sa le iei dupa tine candv dai cu momitor , ai luat saculetul de bile si aia e ;

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de Andrei I »

Am inteles...initial am crezut ca vrei activitate. Acum zici ca vrei comfort:)
Oricum te sfatuiesc sa nu nadesti decat cu saculet ...Nu arunca cu bani in balta pt 24 ore!

Ai facut mamaliga cu S&O??? :)
Milionar excentric

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Importanta in bile

Mesaj de DumiD »

si eu zic ca te complici pentru 24 de ore si nici nu scapi de deranj daca-ti faci singur bilele. cel mai simplu si comod totodata e sa cumperi 1-2 borcane de boliesuri dipuite pentru carlig,1 kg de solubile si 2 de peleti si ai scapat de balamuc si acasa si pe balta.saculet cu 2-3 bile solubile si peleti la fiecare aruncare si esti boier,mai ales daca-ti faci saculetii cu o seara inainte. toata treaba ar trebui sa fie undeva la 60-70 de ron

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de zfcristian »

Andrei I scrie: Ai facut mamaliga cu S&O??? :)
Pasta , o foloseam pe plumbii de la Fox :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Vreau si activitate , vreau si confort , :mrgreen: imi place sa practic un pescuit de placere dar daca nu ai activitate si isi fac paienjenii panze pe lansetele tale....

Pentru mine dupa o saptamana de munca de 10-12 ore zilnic sa stau de sambata seara pana duminica seara pe malul apei este aroganta suprema , un gratar, un sprit rece pana spre ziua cu amicii si binenteles ceva driluri :D :D :D

Ideea nu e de a iesi ieftin cu aceste bile ci mai degraba de a optimiza pescuitul(defecte de la sefii evrei :lol: ) si de a avea satisfactia de a pescui cu ceva facut de mana ta nu cu bile comandate pe net care azi arata si miros intr-un fel iar peste 2 saptamani arata si miros altfel :oops:

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Importanta in bile

Mesaj de Andrei I »

Ia un mix consacrat, o parte lichida formata din amino, jumatate din cantitatea recomandata de aroma si aia e:)

Keep it simple!
Milionar excentric

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”