Info boilies pop up

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Mishone
Mesaje: 92
Membru din: Vin Feb 17, 2012 12:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Info boilies pop up

Mesaj de Mishone »

Salutare,

Solicit o parere pescarilor cu experienta in legatura cu boiliesurile tip pop up.
Ma intereseaza ce conteaza mai mult atunci cand sunt folosite , culoarea sau aroma lor ?


Va multumesc

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Info boilies pop up

Mesaj de Madalin Dirla »

cel mai mult conteaza ce pui pe momitor sau in saculetul solubil :wink:,dupa care culoarea poup-pop-ului si pe urma aroma :wink:

Mishone scrie:Salutare,

Solicit o parere pescarilor cu experienta in legatura cu boiliesurile tip pop up.
Ma intereseaza ce conteaza mai mult atunci cand sunt folosite , culoarea sau aroma lor ?


Va multumesc

Levi
Mesaje: 903
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:35
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Info boilies pop up

Mesaj de Levi »

Culoarea iese in evidenta mai mult in apa translucida si numai ziua :) poate sa para banal dar din 24 de ore de pescuit continuu numai 12 ore iese in evidenta culoarea (daca nu folosesti ceva fluo). In rest, aroma ar fi mai importanta d.p.m.d.v., aroma care se pierde destul de repede la majoritatea pop-upurilor.

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Info boilies pop up

Mesaj de jdmishere »

Madalin Dirla scrie:cel mai mult conteaza ce pui pe momitor sau in saculetul solubil :wink:,dupa care culoarea poup-pop-ului si pe urma aroma :wink:

Mishone scrie:Salutare,

Solicit o parere pescarilor cu experienta in legatura cu boiliesurile tip pop up.
Ma intereseaza ce conteaza mai mult atunci cand sunt folosite , culoarea sau aroma lor ?


Va multumesc
Nici flotabilitatea nu e de neglijat ....depinde si de contextul in care e folosit respectivul pop-up.
Dragos MARDARE
CS APS

Mishone
Mesaje: 92
Membru din: Vin Feb 17, 2012 12:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Info boilies pop up

Mesaj de Mishone »

Sa inteleg ca ar fi mai recomandate boabele de plastic cu diferite dimensiuni si arome ?

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Info boilies pop up

Mesaj de jdmishere »

Mishone scrie:Sa inteleg ca ar fi mai recomandate boabele de plastic cu diferite dimensiuni si arome ?
Momelile flotante (pop-up, porumb artificial, etc) sunt utilizate cu preponderenta atunci cand folosesti momitoare sau saculeti solubili
Forfacul cel putin in cazul momitoarelor trebuie sa fie scurt 7-8, max 10cm (eu asa le folosesc)
Rolul momelii in cazul de fata este mai putin unul de atractie cat mai ales acela de a da o anumita usurinta monturii atunci cand este absorbita de catre peste. Practic, pestele vine sa se hraneasca, si absorbind nada din jurul momitorului data fiind flotabilitatea momelii, aceasta ii permite pestelui sa absoarba si montura cu o mai mare usurinta.
Nu zic ca pot exista situatii cand poti jongla cu aroma sau culoarea momelii dar in cazul meu aceste situatii au fost destul de rare (si le-am intalnit in special in perioadele reci ale anului).

Eu asa vad lucrurile...insa tine cont ca in pescuit nu exista reguli general valabile.

PS: din cate imi amintesc, s-a mai discutat pe forum acest subiect sau ceva de genul ...daca merita s-au nu sa dipuim momelile artificiale...Sapa un pic si poti gasi informatii ceva mai amanuntite
Dragos MARDARE
CS APS

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”