Lapte de porumb???

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Gabriel
Mesaje: 41
Membru din: Lun Mai 07, 2007 13:49
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Lapte de porumb???

Mesaj de Gabriel »

Salutare.

Desi banuiesc ca sa mai scris pe acest subiect(am cautat info dar nu am gasit) va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine cu ceva:am sa trec direct la subiect, laptele de porumb este pur si simplu lapte de porumb sau mai are si alte ingredinete prin el?(conservanti etc) ,cit timp il poti pastra ,unde se pastreaza ? (frigider,congelator,debara etc.) A incercat careva sa si-l faca singur,din porumb crud in lapte?
Acum ce-i mai importanta :Cum se foloseste :roll: daca se poate sa mi se explice cit mai detaliat? se ameste cu cita apa(calda, rece,cit de calda?),ce cantitate de lapte se amesteca la kg de mix (macar in aproximare),bilele trebuie rulate se fierb nu se fierte, cum se pastreaza(bilele) cit au perioada de expirare si cam cit rezista in apa?
Ramin recunoscator pe vecie :wink:

ioan sebastian
Mesaje: 248
Membru din: Lun Sep 04, 2006 17:17
Puncte: 0
Localitate: suceava

Mesaj de ioan sebastian »

1.laptele de porumb este un f bun conservant
2.scrie si pe cutie ca se amesteca un litru de lapte cu un litru de apa calduta
3.am auzit ca bilele rezista si cativa ani :D
4.bilele nu se fierb
5.se poate amesteca cu ou pt a mari perioada de solubilitate-normal bilele de 18 rezista cam 2 ore
6.eu pun mix dupa cum cere el
7.fiind conservant il poti pastra aproape oriunde

ce am scris eu nu e litera de lege;s-atr putea sa ma insel la unele puncte,dar nu cred

ioan sebastian
Mesaje: 248
Membru din: Lun Sep 04, 2006 17:17
Puncte: 0
Localitate: suceava

Mesaj de ioan sebastian »

dupa ce le rulezi trebuie lasate intr-un loc aerisit ferit de soare cel putin 5 zile din observatiile mele

Avatar utilizator
adrian apetrea
Mesaje: 493
Membru din: Mar Mar 28, 2006 8:29
Puncte: 0
Localitate: brasov
Contact:

Mesaj de adrian apetrea »

puteti sa-mi spuneti cam ce cantitate de lapte este necesara pentru un kg de mix?(aproximativ)
LIFE IS FISHING!
Imagine

Avatar utilizator
CLAUDIU COZMA
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 550
Membru din: Mar Iun 05, 2007 14:56
Puncte: 0
Localitate: BRASOV
Contact:

Mesaj de CLAUDIU COZMA »

fix 200 ml. 8)
<°))))))><
><((((((°>

Avatar utilizator
faraon tudor
Mesaje: 132
Membru din: Mie Oct 31, 2007 18:47
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

lapte de porumb

Mesaj de faraon tudor »

lapte de porumb =un lichid dulce viscos care nu are nici o legatura cu porumbul dar care leaga mixul si face bilele solubile( o reteta secreta care e pastrata din motive economice)
asta e o parere strict personala si nu vreau sa supar pe nimeni cu afirmatia mea
eu unul am incercat ceva cu rezultate bune dar mai trebuie sa lucrez un pic la reteta(marirea timpului de solubilitate fara adaus de ou)
sanatate si Fir intins!

Avatar utilizator
faraon tudor
Mesaje: 132
Membru din: Mie Oct 31, 2007 18:47
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

lapte de porumb

Mesaj de faraon tudor »

scuze pentru dubla postare nu am facut-o intentionat :oops:

ReMuSL
Mesaje: 3
Membru din: Vin Apr 18, 2008 23:35
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Mesaj de ReMuSL »

Lichidul numit de Tata Nitu Lapte de Porumb eu zic ca nu are legatura deloc cu porumbul. Daca este pastrat la temperaturi mici se cristalizeaza, ca si zaharul. Producatorii il obtin lichid prin incalzire. In forma lui pura este alb transparent(in forma lichida), si dulce. Producatorii il coloreaza si ii dau aroma dupa bunul lor plac. Eu zic ca-l pot face si fishmeal :D Eu zic ca este un fel de dextroza. Dar corectatima daca nu-i ok. Si apropo: nu stii cat iti trbeuie la un kil de mix, asta depinde de cit lichid mai folosesti(ma refer la amino, arome, csl etc),dar de obicei un kg de mix ia cam 600ml lichid in total.

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Nu-l confunda cu cel de la Poff!Nu au chiar nimic in comun.Nici macar felul in care cristalizeaza.

ReMuSL
Mesaje: 3
Membru din: Vin Apr 18, 2008 23:35
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Mesaj de ReMuSL »

cipibm scrie:Nu-l confunda cu cel de la Poff!Nu au chiar nimic in comun.Nici macar felul in care cristalizeaza.
Buna Cipri, scuze de intarziere , doar acum am vazut raspunsul tau.
Apropo, felicitari ptr. rezultatul de la Maconka, imi pare rau ca nu ati prins podiumul... :( Sa trecem atunci la subiect.....
Ce imi recomanzi atunci sa folosesc ptr. solubile?
Pana acum l-am folosit cel de la poff, dar nu-mi place de nici o culoare.. :? Tu ce folosesti ptr. al solubiliza si conserva (bila) :?:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”