lapte de porumb

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

lapte de porumb

Mesaj de stoian06 »

Cine isi face singur "laptele de porumb" si ne poate zice si noua o reteta?

mike83
Mesaje: 266
Membru din: Mar Ian 28, 2014 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lapte de porumb

Mesaj de mike83 »

stoian06 scrie:Cine isi face singur "laptele de porumb" si ne poate zice si noua o reteta?
Cauta pe google "sirop de glucoza glina"

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: lapte de porumb

Mesaj de stoian06 »

Stiam ceva de siropu de glucoza!de unde mai pot cumpara si cum se dilueaza?

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: lapte de porumb

Mesaj de Andrei91 »

depinde de vascozitate, faci teste de dilutie... defapt mai poti rula bilele cu amidon cu gelifiere la rece si sa adaugi 50g dextroza care e echivalentul laptelui de porumb. Glucoza/Dextroza este acelasi lucru...

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: lapte de porumb

Mesaj de stoian06 »

Am incercat cu amidon si mi a iesit ca un jeleu!nu stiu exact câtã apa sa pun la un pliculet de 200 gr amidon!

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: lapte de porumb

Mesaj de Andrei91 »

amidon cu gelifiere la rece este altceva decat amidonul de comert, gelifiaza la rece. Pasta se face la fel ca si cand o faci ou, aceasi consistenta,doar ca dupa ce rulezi nu mai fierbi bilele.Eu zic sa folosesti lapte de porumb si sa lasi experimentele, macar pana cand te obisnuiesti cu rulatul ..

Amidonul cu gelifirre la rece se adauga in proportie de 100gr la kilogramul de mix, gen sa ai 1100 gr, iar apoi totul decurge normal...nu mai adaugi ou, doar apa plus lichidele nutritive,aroma sau ce folosesti in partea lichida ..

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: lapte de porumb

Mesaj de stoian06 »

Am inteles!nu vreau sa ma las pana nu o sa reusesc sa imi fac singur laptele de porumb,doar ca nu o sa mai incerc cu amidon si o sa apelez la glucoza!aici este problema iar ca nu stiu cat trebe diluata glucoza sa pot sa o pun in bidon si cand am nevoie sa o folosesc!ma gamdesc ca este foarte vascoasa in stare ei normala atunci cand o cumpar!!

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: lapte de porumb

Mesaj de stoian06 »

Chiar nu isi face nimeni acasa " lapte de porumb"?

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: lapte de porumb

Mesaj de Andrei91 »

Nu este vreo reteta minune.. chiar vrei mura in gura, ti sa spus ce este laptele de porumb si.ce alte posibilitati ai

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”