New Dynamite Baits Black Buzzer - pop-up

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: New Dynamite Baits Black Buzzer - pop-up

Mesaj de ionut72 »

Puteti sa dezvoltati un pic ideea si sa explicati ce intelegeti voi prin "moda" cand vine vorba despre pop-up-uri (adica ce diferentiaza un pop-up "util" de unul "la moda")? Eu le folosesc pe cele de la dynamite (mulberry florentine, tutti frutti, pinneaple&banana) de ani buni cu rezultate mai mult decat satisfacatoare.

P.S. Pop-up-urile cu praf de pluta din ce categorie fac parte?
Ultima oară modificat Mar Feb 11, 2014 1:05 de către ionut72, modificat 1 dată în total.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: New Dynamite Baits Black Buzzer - pop-up

Mesaj de ionut72 »

Folosim scule de ultima generatie, mulineta cu frana rapida, montura autointepanta, avertizori electronici ...
Vrei sa ne spui, cumva, ca tu folosesti lansete si mulinete de acu' 30 de ani, montura culisanta, bambine si ca sondezi apa ... inot? :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Levi
Mesaje: 903
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:35
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: New Dynamite Baits Black Buzzer - pop-up

Mesaj de Levi »

ionut72 scrie:
Folosim scule de ultima generatie, mulineta cu frana rapida, montura autointepanta, avertizori electronici ...
Vrei sa ne spui, cumva, ca tu folosesti lansete si mulinete de acu' 30 de ani, montura culisanta, bambine si ca sondezi apa ... inot? :D
Sa nu exageram baieti :D
Opiniile exprimate mai sus se refera la balti relativ mici, nu la un Sarulesti sau o balastiera de intindere mare. Evident ca aici nu poti analiza substratul cu un bat din cauza adancimilor mari. Deci ai nevoie de sonar. Dar pe o balta mai mica (ex. 20 ha) sa folosesti sonar, unde adancimea maxima este undeva la 5 m, da dovada de nesportivitate. Puteai sa faci acelasi lucru cu un bat (ex. Nash Prodding Stick,sau o simpla teava de aluminiu) si cu un marker, numai ca necesita mai mult efort. Si nu vorbesc din auzite, am vazut astfel de cazuri...si pe balti de 4-5 hectare...

Legate de barcute de nadit si plantat...aici chiar vorbim de nepricepere sau de lene. Am vazut o data un tip care planta cu barcuta de nadit la 30 m de mal! In alta ordine de idei, daca este permis plantatul cu barca, de ex. pe Tancabesti, de ce sa folosesti barcuta de nadit??? Fa un efort si vasleste! Ma intreb cum poate un pescar sa se mandreasca cu crapul prins folosind barcuta de nadit? A folosit sonar la explorarea vadului si dupa aia a plantat montura cu barcuta de nadit...cu boilesuri concepute si produse de altcineva :lol: Acum sa va puneti intrebarea: cat este contributia lui in capturarea acelui crap? Aici se pune problema.

Si vezi Ionut tu razi de a sonda apa inot, dar crede-ma ca exista pescari de crap recunoscuti la nivel european care intr-adevar sunt pescari de crap si nu de tastatura sau de balti create artificial si fac totul pentru o captura...si, ma crezi sa nu, in unele cazuri ei sondeaza apa inot! Vorbim aici de lacuri cu multa vegetatie.

Legat de pop-upuri: pescuitul la boiles fost conceput vizand exemplarele de crap mare. In majoritatea cazurilor pe langa exemplare mari exista si pesti mai mici, de aceea trebuie sa faci selectie. Si eu consider ca aceste pop-upuri colorate frumos si aromate nu te ajuta in selectie. D.p.m.d.v un pop-up de moda este frumos colorat(roz, purpuriu) si are o denumire fascinanta, cum ar fi "Mango&Banana". Si nu exista mare diferenta intre acesta si unul denumit "Tutti Frutti", numai gustul piscator al acestora te va ajuta la captura. Si pentru ca apele noastre de obicei sunt tulbure, spre deosebire de o balastiera, aceste pop-upuri fluo n-au nici un rost. Asa cum n-au nici un rost si carligele teflonate...Daca vrei un pop-up bun, cumpara unul cu gust extrem de piscator! Pofta mare :mrgreen:
Pop-upurile din praf de pluta...eu le folosesc cand fac pop-up din acelasi mix din ce produc boilesul. Numai ca trebuie sa adaugi mai mult liant.

Vedeti, deja v-am facut economii cu acest post :wink:

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: New Dynamite Baits Black Buzzer - pop-up

Mesaj de ionut72 »

Si vezi Ionut tu razi de a sonda apa inot,
Nu, nu, nicidecum, ai inteles gresit, "nu rad de", sondatul apei inot e una dintre cele mai eficiente metode. Doar ca, pe majoritatea lacurilor, e interzis. Mai mult, sunt destule perioade ale anului cand nu poate fi facut. Si mai mult, de la o adancime mai mare de 2 m, metoda nu mai e eficienta. Ce faci atunci?
Si eu consider ca aceste pop-upuri colorate frumos si aromate nu te ajuta in selectie.
Deci, pop-up-urile sunt doar o "moda" si, practic, n-ar trebui folosite, pentru ca "nu te ajuta in selectie"! In fiecare zi invatam lucruri noi (culmea e ca eu insumi folosesc destul de rar pop-up-ul, dar care, sa fim bine intelesi, folosire a acestuia are rolul ei foarte determinat si bine insemnat!).
Fa un efort si vasleste!
Du-te, bre, la canotaj! :D

P.S. Tot nu ne-ai spus, tu ai ramas la germina de 2,10m si bambine?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: New Dynamite Baits Black Buzzer - pop-up

Mesaj de ionut72 »

Dar pe o balta mai mica (ex. 20 ha) sa folosesti sonar, unde adancimea maxima este undeva la 5 m, da dovada de nesportivitate.
Eu folosesc foarte rar sonarul, da' nu inteleg ceva: "nesportivitate" fata de cine? Exceptand concursurile (unde, de regula, sonarul este interzis), restul partidelor de pescuit nu au nimic de a face cu sportul! Recreativ si sportiv nu sunt acelasi lucru.

Sonarul, kitul de sondare-marcare, ca si batul de sondare nu sunt decat mijloace diferite folosite pentru atingerea aceluiasi scop. In plus, folosirea unuia dintre ele nu exclude folosirea celorlalte.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Levi
Mesaje: 903
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:35
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: New Dynamite Baits Black Buzzer - pop-up

Mesaj de Levi »

ionut72 scrie:
Deci, pop-up-urile sunt doar o "moda" si, practic, n-ar trebui folosite, pentru ca "nu te ajuta in selectie"! In fiecare zi invatam lucruri noi (culmea e ca eu insumi folosesc destul de rar pop-up-ul, dar care, sa fim bine intelesi, folosire a acestuia are rolul ei foarte determinat si bine insemnat!).
Sincer nu stiu de unde ai tras concluzia ca eu consider pop-upurile o moda, si eu folosesc pop-upuri, numai ca nu orice! Ia mai citeste o data si vezi in ce context am scris ce am scris. Si aici am si incheiat discutia ca vad ca nu prea are rost.[/quote]
ionut72 scrie: P.S. Tot nu ne-ai spus, tu ai ramas la germina de 2,10m si bambine?
Te ajuta cu ceva daca iti spun? O sa fiu mai credibil? :) Presupun ca da. Num am spus ca este un viciu sa folosesti lansete si mulinete, avertizori de ultima generatie, numai sa stii unde este limita. Ca sa intelegi: barcuta de nadit trece limita.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

New Dynamite Baits Black Buzzer - pop-up

Mesaj de Alin Galbenu »

Levi, daca ar fi s-o luam asa...din punctul tau de vedere nu ar mai exista evoluție. Trebuie sa folosim tot ce este nevoie pentru a ne usura munca.
Ai specificat ca, pescarul nu mai are nici un rol daca plantează, are sonar si bile produse de altcineva.
Tot echipamentul unui pescar este produs de alții, asta nu înseamna ca orice peste prins cu el, va fi meritul acelor oameni (producători).
Scopul nostru este de a găsi pestele si apoi sa-l punem pe saltea.
Imagine

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: New Dynamite Baits Black Buzzer - pop-up

Mesaj de ionut72 »

O sa fiu mai credibil? :)
NU, doar ca ai putea sa inlaturi senzatia lasata, aceea de ipocrizie!

Ca, altfel, chiar as fi curios cum te descurci cu o germina (pescuit+marcaj) pe o balta unde e interzisa barca si tre' sa pescuiesti pe la vreo ... 110m ... asa ... cel putin! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Levi
Mesaje: 903
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:35
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: New Dynamite Baits Black Buzzer - pop-up

Mesaj de Levi »

Allen Besnovich scrie:Levi, daca ar fi s-o luam asa...din punctul tau de vedere nu ar mai exista evoluție. Trebuie sa folosim tot ce este nevoie pentru a ne usura munca.
Ai specificat ca, pescarul nu mai are nici un rol daca plantează, are sonar si bile produse de altcineva.
Tot echipamentul unui pescar este produs de alții, asta nu înseamna ca orice peste prins cu el, va fi meritul acelor oameni (producători).
Scopul nostru este de a găsi pestele si apoi sa-l punem pe saltea.
Trebuie sa folosim tot, dar unele lucruri in anumite conditii.

Nu am spus ca nu are nici un rol. Am ridicat o intrebare simpla: care este contribuitia lui? Nu inseamna ca nu mai are nici un rol. Cine inteapa si scoate pestele la mal? Deci are si el contributia lui, numai ca nada si momeala au fost plantate cu barcuta de nadit :wink: in loc sa lanseze. Iar locul de pescuit de 2.5 m adancime nu a fost explorat cu un bat, ci cu un sonar, montat pe barcuta de nadit.

Evident ca iti trebuie lansete si mulinete de calitate, penru ca lanseta si mulineta sunt "unelte de baza". Blankul lansetei nu poate fi produsa acasa. Nici mulineta nu o poti forja acasa. Aici nu ai ce sa faci, trebuie sa le cumperi si acest lucru este firesc. Insa in cazul nazii acest lucru nu mai este valabil.

Mi se pare greu sa transmit opinia mea, dar cu totii avem viziuni diferite si acest lucru este normal.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: New Dynamite Baits Black Buzzer - pop-up

Mesaj de Alin Galbenu »

Corect :D
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”