O parere de bun augur.

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

O parere de bun augur.

Mesaj de Andrei91 »

Buna ziua,din lipsa de timp,comoditate pana de curand am pescuit doar cu bile ready made,de curand,de anul trecut am inceput sa imi rulez proprile boilesuri,mai jos aveti o reteta care o voi folosi anul acesta,credeti ca se pot aduce modificari fara sa cresc pretul mixului ? Multumesc .La multi ani Crapmania !

200 g faina peste lt
100 g faina de squid
30 g faina peste predigerata
30 g varec
40 g dextroza
50 g calciu
50 g canepa macinata
50 g mix condimente (chilli,piper,usutroi etc)
100 g faina de soia
100 g gris
50 g lapte praf
200 g meggablend
___________________________
50 ml extract de krill sau marine 17
50 ml CSL
6 ml aroma squid
4 ml aroma pruna
20-24 picaturi ulei de piper

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: O parere de bun augur.

Mesaj de florian »

Nu se leagă ,singura faina de legatura este cea de soia și nici ăsta în cantitate suficienta.
Este mare satisfacția sa prinzi peste cu boiliesuri făcute de tine dar eu zic ca strici ingredientele și pretul va fi mai mare decât cel al unei bile bune de la un producător consacrat

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: O parere de bun augur.

Mesaj de florian »

Eu as aduce următoarele modificari

200 g faina peste lt
100 g faina de squid
50g faina peste predigerata
20g varec
50g izolat proteic soia
30 g calciu/coji de ou
30g canepa macinata
20 g mix condimente (chilli,piper,usutroi etc)
150 g faina de soia
100 g gris
50 g lapte praf
200 g meggablend
___________________________
50 ml extract de krill sau marine 17
50 ml CSL
20ml melasa
8ml aroma squid
3ml aroma pruna
20-24 picaturi ulei de piper

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: O parere de bun augur.

Mesaj de Andrei91 »

Zici ca nu se leaga ? Si meggablendul este o faina de legatura.. Nu prea imi dau seama din modificarile tale,dar vad ca ai adaugat 50g faina de soia si izolatul,asta va schimba considerabil mecanica mixului ? Am rulat un mix asemanator,care avea in plus 100g clo ,dar si mai multa faina de peste si nu am avut probleme la rulare,de asta mi se pare ciudat cand zici ca nu se leaga,ma gandeam sa iau in calcul izolatul de soia. Ca si pret ies undeva la 30 de lei kilogramul de mix si parte lichida,nu cred ca gasesc o bila decenta la pretul acesta. Asta nu inseamna ca nu o sa iau in calcul modificarile tale.Multumesc pentru sfaturi.

P.S la aroma eram in dubii daca sa folosesc un 6-4 sau 7-3 in favoarea squidului. Ma gandeam ca alaturi de aroma de squid care are un ph alkalin,sa folosesc o aroma pruna cu ph acid,acum nu stiu mai astept si alte pareri din partea voastra.Multumesc

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: O parere de bun augur.

Mesaj de petre iulian »

Andrei91 scrie:Ca si pret ies undeva la 30 de lei kilogramul de mix si parte lichida,nu cred ca gasesc o bila decenta la pretul acesta.
---------
esti sigur ? Handy Pack Maxi :wink: http://www.crapmania.ro/forum/4-carp-ad ... 43263.html
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Se leaga sigur.
Din considerente de cost eu as recomanda sa folosesti mai pitine ingrediente. Eu folosesc clo, pesmet si soia ca ingrediente de volum de exemplu. Meggablend ala e scump tare..
Faina de squid nu am folosit niciodata. Ca atractant principal am folosit aproape exclusiv robin red.
P.s. eu cred ca bila ta va prinde peste foarte bine, nu ai cum sa gasesti bile asemanatoare in gama ta de pret

Trimis de pe al meu GT-I8200 folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: O parere de bun augur.

Mesaj de Andrei91 »

Da multumesc pentru parere, eu anul trecut am rulat cu Robin Red,dar as incerca si fara sa vad ce diferente sunt,reteta e aproximativ aceasi,da Meggablendul il inlocuiesc cu CLO sau chiar cu eugenii macinate,am incercat anul trecut si nu am vazut diferente.Ce cantitate folosesti de Robin Red 100 de gr pe kilogramul de mix ? ai incercat sa rulezi fara si sa observi ceva diferente ?

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: O parere de bun augur.

Mesaj de Andrei91 »

petre iulian scrie:
Andrei91 scrie:Ca si pret ies undeva la 30 de lei kilogramul de mix si parte lichida,nu cred ca gasesc o bila decenta la pretul acesta.
---------
esti sigur ? Handy Pack Maxi :wink: http://www.crapmania.ro/forum/4-carp-ad ... 43263.html
mi-a scapat iulian, frumoasa initiativa, economica si cu siguranta nu face rabat de calitate.Dar e si satisfactia de a face propriul tau mix. Oferta va fi valabila tot anul ?

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: O parere de bun augur.

Mesaj de George-Alexandru »

Andrei91 scrie:
petre iulian scrie:
Andrei91 scrie:Ca si pret ies undeva la 30 de lei kilogramul de mix si parte lichida,nu cred ca gasesc o bila decenta la pretul acesta.
---------
esti sigur ? Handy Pack Maxi :wink: http://www.crapmania.ro/forum/4-carp-ad ... 43263.html
mi-a scapat iulian, frumoasa initiativa, economica si cu siguranta nu face rabat de calitate.Dar e si satisfactia de a face propriul tau mix. Oferta va fi valabila tot anul ?
Salut,
Oferta este valabila pana pe data de 20 feb in limita pachetelor anuntate..
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: O parere de bun augur.

Mesaj de Andrei91 »

Ma gândesc sa înlocuiesc făina de soia cu gluten de grau si laptele praf din mix cu izolat de soia, o părere ? Mixul este cel de sus, la bilele solubile elimin dextroza si las doar laptele de porumb.multumesc

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”